Rada Programowa to organ doradczy Dyrektora Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Zadaniem Rady jest opiniowanie działalności Dedeku, nakreślanie kierunków jego działań i rozwoju, sugerowanie rozwiązań organizacyjnych, administracyjnych i promocyjnych. W skład Rady wchodzą zaproszeni przez Dyrektora przedstawiciele świata kultury, specjaliści z zakresu animacji kultury, promocji kultury lub osoby zajmujące się pracą w środowiskach lokalnych.
Rada Programowa DDK „Węglin” na lata 2024-2028
Agata Etmanowicz – całe zawodowe życie związana z sektorem kultury. Od ponad dekady, wraz z Fundacją Impact zajmuje się odczarowywaniem codziennej pracy w kulturze w oparciu o filozofię audience engagement (zaangażowania publiczności). Współpracuje zarówno z artystami, grupami branżowymi, instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi. Zaprojektowała i przeprowadziła pierwsze procesy i programy audience development dla Europejskich Stolic Kultury. Promuje podejście łączące budowanie publiczności i dostępność, które nazywa A² (od ang. audience development & accessibility). Związana jest też z Fabryką Sztuki w Łodzi, z którą współtworzy RT_INKUBATOR. Była i nadal bywa producentką, realizatorką, koordynatorką czy kuratorką projektów mniejszych i lokalnych, ale także międzynarodowych. Od prawie 10 lat z ramienia Fundacji Polska Bez Barier koordynuje dostępność Orange Warsaw Festival.
Zbigniew Sobczuk – kurator sztuk wizualnych, producent wydarzeń artystycznych, twórca aranżacji wystaw i designer. W latach 1992-2010 twórca programu Galerii Kont. Od 2006 w Lubelskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, od 2010 jako prezes – współtwórca regionalnej kolekcji sztuki współczesnej, współzałożyciel galerii Rybna 4 i Lipowa 13. Od 2018 roku związany z Centrum Kultury w Lublinie.
Bartosz Wójcik – adiunkt w Katedrze Lingwistyki Stosowanej UMCS, popularyzator literatury karaibskiej (także na łamach współprowadzonego z Olgą Godlewską „Podkastu Zamorskiego” i kwartalnika „Czas Literatury”, którego jest współpracownikiem), organizator wydarzeń kulturalnych. Należy do Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.
Ewa Zbroja – menadżerka, animatorka, tutorka i trenerka, instruktorka teatralna. Od 14 lat zawodowo związana z Narodowym Centrum Kultury. W chwili obecnej kierowniczka Działu Edukacji Kulturalnej odpowiedzialna za programy edukacji kulturalnej i działania wystawiennicze Galerii NCK. Kordegarda. Wcześniej koordynatorka Programu Dom Kultury+, Zaproś nas do siebie, centralnego wydarzenia ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie oraz działań wspierających amatorski ruch artystyczny oraz partycypację w kulturze. W zamyśle i działaniu zwolenniczka triady platońskiej. Wspiera instytucje kultury wchodzące w proces zmiany i dookreślanie swojej roli w środowisku lokalnym.
Dr Joanna Zięba – adiunkt w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członkini Zakładu Historii Kultury i Zespołu Sztuk Społecznych, współorganizowała specjalizację „Animacja kultury”, obecnie współtworzy studia praktyczne „sztuki społeczne”. Zainteresowanie formami uczestnictwa w kulturze łączy z działalnością społeczną i animacyjną. Koordynatorka krajowych i międzynarodowych projektów poświęconych animacji kultury i pracy ze społecznościami lokalnymi. Jako ekspertka współpracowała między innymi z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wieloma instytucjami kultury. Koordynuje praktyki, objazdy i wizyty studyjne. Uczestniczka projektów badawczych dotyczących kultury polskiej XIX i XX wieku. Od 2007 roku prezeska Stowarzyszenia Katedra Kultury. Współzałożycielka i członkini zarządu Fundacji Nowej Wspólnoty działającej na rzecz zmniejszenia polaryzacji światopoglądowej w Polsce.
Ewa Ziembowicz – aktywistka i animatorka działań kulturalnych w dzielnicy Czuby Południowe. Organizatorka i koordynatorka wielu działań kulturalnych skierowanych do lokalnej społeczności, między innymi projektów realizowanych w ramach Programu Dzielnice Kultury. Aktywna bibliotekarka, popularyzatorka literatury i pracowniczka SP. nr 51.
Dr inż. Beata Żuraw – mieszkanka dzielnicy Węglin od urodzenia. Działalność na rzecz lokalnej społeczności wyssała z mlekiem matki – wieloletniej, aktywnej członkini Rady Dzielnicy Węglin.
W 1991 roku tuż po ukończeniu studiów na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej w Lublinie, rozpoczęła pracę na macierzystej uczelni (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie), gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. Od 2011 roku realizuje działania społeczne oraz aktywizuje mieszkańców, w tym członków Rady Dzielnicy Węglin Północny, do prac porządkowych i pielęgnacyjnych w obszarze terenów zieleni osiedlowej. Inicjatorka wielu projektów związanych z zielenią miejską oraz edukacją przyrodniczą, realizowanych między innymi w ramach budżetu obywatelskiego.