Tennessee Johnson (1942)
reż. William Dieterle
obsada: Van Heflin (Andrew Johnson), Lionel Barrymore (Thaddeus Stevens), Ruth Hussey (Eliza McCardle Johnson), Marjorie Main (Maude Fisher), Regis Toomey (Blackstone McDaniel) i inni.
„Tennessee Johnson” to dzisiaj już klasyczny film o życiu Andrew Johnsona, przedstawia jego polityczną drogę od ubogiego krawca do senatora Demokratów. Film biograficzny koncentruje się na Andrew Johnsonie, pierwszym amerykańskim prezydencie, który został poddany impeachmentowi. Johnson uczy się czytać od bibliotekarki i przyszłej żony Elizy, która przekonuje go do startu w wyborach lokalnych. Potem już szybko pnie się w górę kariery. Jednak po odziedziczeniu prezydentury po zamachu na Abrahama Lincolna wchodzi na niepewny grunt polityczny.
Na kanwie historii społecznej USA Dieterle wskazuje na postać, która wyrasta ponad przeciętną politycznej klasy. Reżyser podkreśla zarówno jego cechy przywódcze, jak i bliskie relacje ze zwykłymi obywatelami. Obrazuje ewolucję Johnsona w godnego następcę Lincolna, podkreślając jego lojalność wobec ideałów Unii i rolę w procesie rekonstrukcji narodu. Film podkreślając związki Johnsona z Lincolnem wskazuje na ich wspólne zaangażowanie w pojednanie. „Tennessee Johnson” przedstawia prezydenta Andrew Johnsona jako anioła stróża pojednania narodowego z pozycji jego wyjątkowego instynktu i autorytetu moralnego. Impeachment staje się polityczną strategią niszczenia tej etycznej figury. Być może wysiłki idealizacyjne reżysera spowodowały krytyczne recenzje i polityczne kontrowersje w odbiorze obrazu. Przedstawienie w filmie Johnsona jako obrońcy ludu, a jego adwersarza Stevensa jako niebezpiecznego radykała zostało skrytykowane przez lewicę za celowe zniekształcenie historycznej prawdy. Dzisiaj jednak już ustały kontrowersje wokół postaci Johnsona. A historyczni rewizjoniści przedstawiają go na ogół jako niezłomnego obrońcę wolności konstytucyjnej. „Tennessee Johnson” prekursorsko mieści się w tym historycznym rewizjonizmie - podkreślając wartość poparcia prezydenta dla konstytucji i sugerując jego postępowy stosunek do społecznej ekonomii.
Wstęp wolny!
Przedstawiamy Wam rozkład jazdy na najnowsze seanse: Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Celuloidowe „historie”