„F2, czyli Fajne Ferie na Węglinie 2024” to propozycja na aktywne i twórcze spędzenie zimy w mieście. Warsztaty plastyczno-sensoryczne z tworzenia ciekawych przedmiotów i ozdób z kreatywnym wykorzystaniem najrozmaitszych materiałów, w tym z recyklingu oraz zajęcia i zabawy ruchowe z wykorzystaniem technik i sprzętów cyrkowych.
Osoby prowadzące: Damian Czerniak, Sylwia Głań, Katarzyna Kurowska, Katarzyna Niedźwiadek, Klaudia Waryszak-Lubaś
I tydzień warsztatowy: 29.01-02.02.2024, godzina 9.00-15.00
II tydzień warsztatowy: 05.02-09.02.2024, godzina 9.00-15.00
Formularz: https://forms.gle/UJjN2o4C8wvLUmzi8
Program:
I tydzień warsztatowy:
Prowadzenie:
Damian Czerniak – Damian Czerniak - trener w firmie „Talerzyk Możliwości”. Od ponad 2 lat prowadzi cykliczne warsztaty cyrkowe dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Pasjonat pracy z dziećmi i młodzieżą. Student 3 roku Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej. W czasie wolnym gra na kontrabasie w Zespole Tańca Ludowego UMCS.
Sylwia Głań – twórca marki „Dzikie Wnętrze”. Z wykształcenia jest architektką krajobrazu. Rękodziełem w sposób zawodowy zajmuje się od kilku lat. Prowadzi kreatywne warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Jej dwie ulubione techniki to tkactwo oraz malowanie na drewnie, a motyw przewodni jej prac stanowi przyroda.
Katarzyna Kurowska – autorka programów edukacyjnych, szkoleniowiec, właścicielka firmy „Talerzyk Możliwości”, a przede wszystkim pasjonatka pracy z Małym Człowiekiem. Na co dzień prowadzi zajęcia cyrkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Program warsztatów opiera na metodyce pedagogiki cyrku. Celem prowadzonych przez nią zajęć jest: wydłużenie czasu koncentracji, trening koordynacji ruchowej oraz trening motoryki małej i dużej. Tworząc autorskie programy czerpie z dorobku neurobiologii, neurodydaktyki oraz wiedzy z zakresu integracji sensorycznej.
29 stycznia, poniedziałek
Rozkręćmy się
Pierwszego dnia postawimy na integrację. Nauczymy się trików żonglerskich, m.in. rozkręcania talerzy cyrkowych. Oprócz aktywności fizycznej spróbujemy zatrzymać ruch i przenieść go na obraz. Dzięki temu powstaną ciekawe malunki na płótnie.
30 stycznia, wtorek
Przygoda egzotyczna
Zapoznamy się z ciekawymi technikami i wyrobami artystycznymi, tj. decoupage, makrama. W części ruchowej zapoznamy się też z flowerstickami i chińskim jojo.
31 stycznia, środa
Żyj kolorowo
Spróbujemy swoich sił w malowaniu tekstyliów i ubrań. Na zajęciach ruchowych poznamy kreatywne triki z różnorodnymi sprzętami, tj. kostkami żelowymi, piłkami kauczukowymi. Będziemy działać w parach i małych grupach. Zajęcia będą miały charakter eksperymentalny.
1 lutego, czwartek
Mamy fantazję
Tego dnia przeniesiemy się do świata bajki i filmu. Zaczniemy od stworzeniu na warsztatach łapacza snów lub/i namalowania swojego ulubionego snu akwarelą. W ruchu zaś odbędziemy inspirujące warsztaty detektywistyczne, czyli gry na pobudzenie zmysłów. Na podstawie zawartości porzuconego plecaka sporządzimy analizę zdarzeń oraz profil właściciela.
2 lutego, piątek
Młodzi artyści
Tego dnia podsumujemy nasze artystyczne umiejętności. Stworzymy dzieło z tkaniny dekoracyjnej lub rzeźbę z recyklingu. Na koniec zaprezentujemy wyuczone triki cyrkowe przy akompaniamencie muzyki. To będzie prawdziwa galeria i premiera.
II tydzień warsztatowy:
Prowadzenie:
Katarzyna Niedźwiadek – nazywana przez dzieci KASIA MISIA – absolwentka kierunku grafika warsztatowa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Stażystka na macierzystej uczelni w Pracowni Litografii. Prowadziła zajęcia na Wydziale Pedagogiki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Pełna energii animatorka kultury i sztuki, obecnie prowadzi zajęcia twórcze z rysunku i grafiki w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Założycielka Pracowni Plastycznej z elementami grafiki dla dzieci i młodzieży, która na swoim koncie ma imponujące osiągnięcia w wielu konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Współautorka i uczestniczka wielu projektów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Współpracuję z wieloma ośrodkami kulturalnymi w Lublinie. Prywatnie zakochana do granic możliwości w swoim bardzo grzecznym piesku o imieniu Łobuz.
Klaudia Waryszak-Lubaś – trenerka umiejętności psychospołecznych, edukatorka profilaktyki uzależnień, mentorka, facylitatorka. Prowadzi szkolenia i warsztaty, zajmuje się tworzeniem materiałów edukacyjnych oraz artykułów do czasopism pedagogicznych. Realizatorka programów rekomendowanych z zakresu profilaktyki uzależnień. Prowadzi warsztaty i szkolenia dotyczące m.in. psychoedukacji, profilaktyki uzależnień, edukacji obywatelskiej, komunikacji i asertywności, kompetencji miękkich.
5 lutego, poniedziałek
Słowa mocy na kamieniu
Jak przenieść napis na inne podłoże? Co to jest transfer anastatyczny? Na te i inne artystyczne pytania, postaramy się odpowiedzieć, a tym samym zainteresować młodych ludzi nowatorskimi technikami grafiki warsztatowej. Warsztaty łączą elementy z obszaru grafiki artystycznej oraz języka (słowa mocy takie jak: wdzięczność, intuicja, pasja, odwaga, zaangażowanie, odpuszczenie, uważność, spontaniczność, determinacja, wrażliwość, wytrwałość).
Integracja
Tego dnia postawimy na wzajemne poznanie się, przełamanie pierwszych lodów oraz barier. Postawimy na zbudowanie dobrej i przyjaznej atmosfery oraz przestrzeni, w której zadbamy o poczucie bezpieczeństwa każdej osoby.
6 lutego, wtorek
Stemple – linoryt
Do kolejnej przygody graficznej posłuży nam zestaw samoprzylepnych gumowych krążków, dzięki którym wykonamy własne stemple! Podczas warsztatów wytniemy dowolny wzór za pomocą specjalnych dłutek. Po wycięciu własnego stempla odbijemy go w poduszeczce z tuszem i zaczniemy stemplować! Dłutko z wymiennymi końcówkami pozwala na tworzenie własnych grawerów, wyżłobień, różnorodnych wzorów i detali o różnej głębokości w płytach do linorytu. Poznamy technikę wypukłodruku.
Bez stresu o stresie!
Tego dnia zajmiemy się pojęciem stresu. Pomimo tego, że nie zawsze jest dla nas przyjemny, to mobilizuje nas do działania. Ale co zrobić, gdy jest go za dużo? W tym przypadku postawimy na dwie rzeczy: ruch oraz zabawkę, którą można ściskać w trudnych dla nas sytuacjach.
7 lutego, środa
Gelliprinting
Trzecia technika graficzna, którą poznamy na warsztatach to gelliprinting czyli drukowanie za pomocą płytki żelowej. Monotypia dla każdego! Jest to wyjątkowa i bardzo łatwa technika artystyczna. Monodruk umożliwia wykonanie tylko jednej, jedynej, niepowtarzalnej odbitki.
Namaluj emocje
Trzeciego dnia porozmawiamy o emocjach. O tym po co są i jaką pełnią rolę w naszym życiu. Od złości po radość, smutek czy wstręt. Na koniec zajęć każdy stworzy własny kolaż emocji.
8 lutego, czwartek
Litografia kuchenna
Litografia kuchenna to fantastyczna technika, która czerpie z zasad tradycyjnej litografii, ale wykorzystuje przedmioty znalezione w Twojej kuchni wraz z kilkoma standardowymi przedmiotami graficznymi! Możesz nawet wykonać litografię bez użycia skomplikowanej maszynerii.
Poczucie własnej wartości kształtujemy od małego
Czym jest poczucie własnej wartości i jaką pełni rolę w naszym życiu? Co składa się na poczucie własnej wartości? Tego dnia zrobimy indywidualne bransoletki i naszyjniki lub breloki, które będą symbolizowały naszą niepowtarzalność
9 lutego, piątek
Sztuka na talerzach
Kolejny transfer anastatyczny „Sztuka na talerzach“ zapewni nam wspaniałą zabawę graficzną. Poznając i ucząc się wcześniejszego transferu na kamieniach przechodzimy do ciut trudniejszej sztuki przenoszenia obrazu (półtony) na niestandardowe podłoże takie jak talerze vintage.
Coś się kończy, coś zaczyna
Porozmawiamy o różnych etapach w naszym życiu. Pomimo tego, że może towarzyszyć nam smutek, nauczymy się patrzeć na zakończenie z innej perspektywy. Tego dnia będziemy w ruchu.
Informacje organizacyjne:
Szczegółowe informacje i pytania: zajecia@ddkweglin.pl / 882-433-036