Na początku lipca odbyły się kolejne wizyty studyjne. Tym razem byliśmy w Słowenii w związku z przygotowaniem projektu „Dom kultury: kierunek dostępność” – projektu, który powstał i jest planowany do realizacji w kontekście starań Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Zwiedziliśmy instytucje kultury i samorządowe instytucje wspierające dostępność w trzech miastach: Lublanie, Rogaskiej Slatinie i Koprze-Capodistrii. Ocenialiśmy dostosowanie architektoniczne i informacyjno-komunikacyjne instytucji oraz udogodnienia dotyczące programu i wystaw. Odwiedzone instytucje to m.in.: Galeria Narodowa w Lublanie, Muzeum Narodowe w Lublanie, Galeria Sztuki Współczesnej, Urząd Miasta i zabytkowy Ratusz (z wystawami dot. historii lublańskich instytucji), Centrum Kultury Cankarjev Dom, Muzeum na Zamku w Lublanie, Muzuem Regionalne w Koprze i instytucje w Rogaskiej Slatinie, o których piszemy poniżej. Zwiedzaliśmy również AKC Metelkova mesto (niezależne centrum kulturalne) i wystawę partycypacyjną organizowaną przez Centrum Młodzieży w Lublanie.
W Rogaskiej Slatinie spotkaliśmy się z przedstawicielami samorządu, lokalnego centrum kultury (które operuje 7 obiektami na terenie gminy) i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przedstawiliśmy naszą koncepcję stworzenia platformy współpracy i wymiany doświadczeń - grupy instytucji kultury, która miałaby rozpocząć szereg działań skupionych na dostępności centrów i domów kultury oraz innych instytucji o podobnych celach i modelach działania. Wszyscy nasi rozmówcy potwierdzili chęć udziału w platformie oraz zadeklarowali jej promocję w słoweńskich instytucjach. Zgodnie z tym, co przewidywaliśmy na podstawie rozmów wstępnych z zaprzyjaźnionymi specjalistami w dziedzinie dostępności, platforma w kontekście słoweńskim byłaby okazją do promocji polskich dobrych praktyk, również tych legislacyjnych. Słoweńscy partnerzy wyrazili tym żywe zainteresowanie.