Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaprasza na wakacyjne warsztaty.
Podczas pierwszego tygodnia „Letnich warsztatów w mieście na Węglinie” Dzieci będą miały okazję poznać różne rekwizyty cyrkowe oraz elementy brzuchomówstwa, które wpłyną korzystnie na umiejętność skupienia, rozwój koordynacji ruchowej oraz samodyscyplinę. Zajęcia poprowadzi Robert Chojnacki. Równocześnie Uczestnicy i Uczestnicy rozwiną umiejętności pracy w grupie, planowania oraz logicznego myślenia dzięki grom strategicznym i zabawom na świeżym powietrzu, które poprowadzi Jolanta Pyszniak.
W drugim tygodniu wakacyjnych warsztatów Uczestnicy i Uczestniczki zagłębią się w podstawy światotworzenia na warsztatach prowadzonych przez Grzegorza Olifirowicza. Podczas zajęć Dzieci opracują swój świat, w którym będzie działa się wspólna historia. Każdego dnia tworzyć będą kolejne filary fikcyjnej rzeczywistości, zaznajamiając się z metodologią, którą można skopiować i używać samodzielnie również poza warsztatem. Dzięki warsztatom teatralnym prowadzonym przez Monikę Mużacz poznają różne techniki teatralne umożliwiające przedstawienie autorskiej, fantastycznej historii na scenie teatralnej. Będzie twórczo i niezwykle rozwojowo, bo jedno to treść, a drugie to forma.
Terminy:
I tydzień warsztatowy: 03-07.07.2023, godz. 9.00-15.00
II tydzień warsztatowy: 10-14.07.2023, godz. 9.00-15.00
Tydzień I: 03-07.07.2023, godz. 9.00-15.00
Kuglarstwo i gry strategiczne.
Prowadzenie: Robert Chojnacki, Jolanta Pyszniak
03.07.2023
Poznajmy się. Żongluj piłkami, talerzami i szyframi.
Tego dnia zadbamy o integrację Uczestniczek i Uczestników, poprzez wspólne sporządzenie kontraktu oraz gry i zabawy gwarantujące sprawne zapamiętywanie imion, czy dające możliwość zapoznania się Dzieci ze sobą. Warsztat cyrkowy poświęcony będzie podstawom żonglerki rekwizytami, takimi jak: talerze oraz piłki. Tego samego dnia nauczą się także zakodowywać i odkodowywać szyfry. Każdy może mieć swoje tajemnice, które chciałby ukryć przed innymi, szyfry mogą być bardzo pomocne! Skutecznie ukryją wiedzę tylko dla wtajemniczonych. Będzie to dobra okazja, by Dzieci nauczyły się umiejętności współpracy, logicznego myślenia oraz by wyostrzły swoją spostrzegawczość.
04.07.2023
Nowe wyzwanie: diabolo, flowersticki oraz szał zagadek.
Drugiego dnia letnich warsztatów Uczestnicy i Uczestniczki poznają kolejne, wybrane rekwizyty cyrkowe: niesforne diabolo oraz flowersticki. Przejęcie kontroli nad rekwizytem przynosi wiele satysfakcji i daje poczucie sprawczości. Tego dnia Dzieci będą także rozwiązywać i układać zagadki uczące myślenia przyczynowo-skutkowego. Każda grupa będzie miała okazję wykazać się kreatywnością i stworzy własny zestaw zagadek dla drużyny przeciwnej. Pracując w grupie będą mogli wysłuchać innych, podać swoje argumenty za własnym sposobem rozwiązania problemu / zagadki oraz dojść do porozumienia. Dowiedzą się czym jest konsensus. Nie zabraknie także gier i zabaw na świeżym powietrzu.
05.07.2023
Piraci mówią brzuchem.
Trzeciego dnia dzieci będą mogły zagłębić tajniki brzuchomówstwa. Podstawy „mówienia brzuchem” uczą korzystania ze swojego głosu, świetnie wpływają na dykcję oraz wspierają pewność siebie u dzieci bardziej nieśmiałych. Warsztat połączony będzie z tworzeniem własnej prostej pacynki. Następnie Dzieci przeniosą się do świata morskich przygód. Na wyspie skarbów drużyny czeka emocjonująca rozgrywka. Atrakcją każdej morskiej przygody, zwłaszcza latem jest woda! Nie zabraknie zabaw podczas, których będzie można się zmoczyć, ochłodzić oraz wyschnąć!
06.07.2023
Żonglerka partnerska i sztandary.
Czwarte spotkanie obfitować będzie w szereg możliwości do nauki umiejętności współpracy. Dzieci będą mogły poznać podstawy żonglerki partnerskiej oraz szlifować wybrane triki kuglarskie. Przewodnim tematem drugiego warsztatu będzie harcerska gra w sztandary, gdzie liczy się praca grupowa, opracowanie strategii, a także trzymanie się zasad fair play. W tej grze, można wygrać tylko jeśli cała drużyna połączy swe siły.
07.07.2023
Bo rodzina to drużyna oraz prezentacja trików cyrkowych.
Dzień piąty to przede wszystkim przygotowania do pokazów pracy. Po pierwsze Dzieci zaprezentują poznane triki. Z drugiej strony na Dzieci i Rodziców czeka emocjonująca gra na czas. Każda grupa dostanie zestaw zadań do wykonania w określonym czasie. Za wykonanie zadania można zdobyć określoną liczbę punktów. Każda drużyna samodzielnie wybiera które zadania i jakiej kolejności wykona. Ogranicza ich tylko czas. Użyją wyobraźni, sprytu i będą się świetnie bawić przy okazji ucząc się zdrowej rywalizacji. Tak, tutaj liczą się punkty, ale przede wszystkim dobra zabawa.
Tydzień II: 10-14.07.2023, godz. 9.00-15.00
Światotworzenie i teatr
Poprowadzenie: Monika Mużacz i Grzegorz Olifirowicz
10.07.2023
Akcja integracja. Podstawy światotworzenia i improwizacja teatralna.
Pierwszego dnia Dzieci i Instruktorzy spędzą sporo czasu, by lepiej się poznać, stworzyć grupowy kodeks oraz sprawić, by każdy z Uczestników i Uczestniczek czuł się komfortowo w nowym środowisku. Tego dnia Dzieci zajmą się tworzeniem osi świata - podstawy światotworzenia. Wymyślą główne założenia fikcyjnego świata, które polegają między innymi na rysowaniu jego mapy. W drugiej części dnia Uczestnicy i Uczestnicy doświadczą czym jest improwizacja teatralna. Ta technika teatralna pozwala odkryć pokłady wyobraźni oraz wyzwala spontaniczność.
11.07.2023
Nacje, ich relacje w zmyślonym świecie i etiudy teatralne.
Na zajęciach Dzieci skupią się na wymyślaniu nacji ich fikcyjnego świata. Odpowiedzą na pytania: kto mieszka w wymyślonym świecie? Jakie są historie ludów i plemion? Jak wygląda kultura poszczególnych grup? Ekonomia? Relacje między nimi? Będzie to krok drugi światotworzenia. Podczas warsztatu teatralnego Uczestnicy i Uczestniczki zbudują krótkie etiudy teatralne. Ożywią nieożywione, czyli szary papier, który posłuży do zbudowania postaci. Czy można pokazać emocje za pomocą szarego papieru? Odpowiedź brzmi: w teatrze nie ma rzeczy niemożliwych.
12.07.2023
Fauna i flora, czyli szczegóły oraz ruch sceniczny.
Przewodnim tematem trzeciego dnia warsztatów będzie wymyślanie dodatkowych szczegółów budowanego świata, takich jak klimat, fauna i flora. Dzieci będą próbowały odpowiedzieć na pytanie jak klimat oraz rosnące tam rośliny i zwierzęta wpływają na zamieszkujące tam istoty i ich kulturę? Na warsztatach teatralnych Uczestnicy i Uczestniczki
eksplorować będą zasady ruchu scenicznego. Poznają czym są nieoczekiwane zwroty akcji, podążanie za muzyką, przekazywanie dowodzenia oraz podejmowanie roli lidera.
13.07.2023
Mitologia wymyślonego świata i stop klatka.
Uczestnicy i Uczestniczki dowiedzą się czym jest mitologia, na jakie pytania odpowiada i jaką ma funkcję w społecznościach. Następnie sami odpowiedzą na pytania skąd wziął się ich wymyślony świat, jakie były losy nacji ten świat zamieszkujących oraz jak te losy ten świat ukształtowały. Tymczasem na warsztatach teatralnych Dzieci odkryją inne narzędzie kreowania wymyślonej rzeczywistości – stop klatkę. Nie jest proste zastygnąć w ruchu, a jeszcze trudniejsze jest mieć pomysł na zawarcie w tej pozie jakiejś treści. Ale to tylko jedno z ćwiczeń stop-klatki. Reszta na zajęciach.
14.07.2023
Scalenie, czyli krótkie przedstawienie.
Tego dnia wszyscy Uczestnicy i Uczestniczki oraz Instruktor i Instruktorka połączą swoje siły, by wspólnie przygotować pokaz teatralny. Akcja przedstawienia dziać się będzie w stworzonym mikroświecie. Wyobraźnia nie ma granic, więc nic więcej nie można przewidzieć. Może jeszcze to, że finał pracy i zaangażowania Dzieci napełni radością serca Rodziców.
Informacje organizacyjne:
Szczegółowe informacje i pytania: zajecia@ddkweglin.pl / 882-433-036