Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Kwiecień 2023
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

OLAJOGA!

Portret prowadzącej zajęcia Moniki Trypuzponiedziałki i piątki:

8.00-9.30

„Olajoga!” to praca z ciałem, która rezonuje później na jakość życia, zgodnie z przysłowiem „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Szczególny nacisk położony jest na zwiększanie zakresów ruchu ciała, wzmacnianie mięśni szkieletowych, poprawną postawę i właściwy oddech. W praktyce koncentrujemy również uwagę na poprawnym funkcjonowaniu narządu wzroku oraz wzmacniamy mięśnie twarzy.

Poszczególne ćwiczenia wykonywane są powoli, z uważnością i dokładnym opisem każdego etapu. Bazują na praktyce jogi wg. Iyengara. Podczas zajęć wykorzystujemy akcesoria pomocnicze: paski, kostki i bolstery. Każde ćwiczenie ma różne stopnie trudności, dlatego zajęcia dedykowane są zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych osób. Jest to doskonały zestaw ćwiczeń na początek dnia dający energię i motywację do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

 

Poniedziałki:

Szczególny nacisk położony jest na zwiększanie zakresów ruchu ciała, wzmacnianie mięśni szkieletowych, poprawną postawę i właściwy oddech. Sesję kończymy krótką serią ćwiczeń z zakresu jogi twarzy. W pozycjach jogi ważne są dwie rzeczy: poczucie właściwego kierunku i zachowanie środka ciężkości. Środek ciężkości można zachować wtedy, gdy wszystkie mięśnie są harmonijnie ustawione względem siebie. Poczucie właściwego kierunku pojawia się wraz z praktyką. Początkowi drogi w jodze towarzyszy wysiłek, który zmniejsza się w miarę osiągania coraz większego postępu. Przewodnikiem w drodze do postępu jest analiza w działaniu. Posuwamy się naprzód metodą prób i błędów. Gdy wzrasta ilość prób, zmniejsza się ilość błędów. Zmniejszają się wątpliwości, a wraz z tym spada wysiłek i pojawia się radość z postępów. Praktyka ma służyć drodze do radości poprzez doskonalenie w praktyce. Po każdych zajęciach uczestnicy otrzymują kartę z dokładnie opisaną techniką jednej asany do praktyki domowej. Podejmujemy również wyzwanie z książką Stephena R.Covey’a „7 nawyków skutecznego działania”, by nasze życie i relacje z innymi stawały się coraz lepsze.

Przed każdymi zajęciami chętni otrzymują smsa z motywującą do działania sentencją Covey’a i przypomnieniem o mających się zajęciach.

 

Piątki:

Sekwencje ćwiczeń, które skupione są wokół siedmiu ośrodków energii (tzw. wirów) odpowiadającym siedmiu gruczołom dokrewnym w układzie hormonalnym człowieka, które regulują wszystkie funkcje organizmu. Są one rozłożone pionowo w następującym porządku: kość ogonowa, dolna część brzucha poniżej pępka, górna część brzucha między pępkiem a klatką piersiową, w centrum klatki piersiowej, w rejonie gardła, na środku czoła między brwiami, na czubku głowy. Kiedy wszystkie wiry obracają się szybko i w takim samym tempie, organizm jest całkowicie zdrowy. Jeśli chociaż jeden z wirów obraca się wolniej, następuje pogorszenie stanu zdrowia i zachodzi proces starzenia. Poszczególne ćwiczenia jak: rytuały tybetańskie, ćwiczenia oddechowe (lungi), praca z głosem poprzez intonację odpowiednich sylab mają za zadanie przywrócić witalność życiową organizmu poprzez przywrócenie normalnej prędkości wirowania siedmiu ośrodków energii. Praktykę kończy seria ćwiczeń skupiających uwagę na poprawnym funkcjonowaniu narządu wzroku oraz relaksacja połączona ze „skanowaniem” ciała przy odprężających dźwiękach tybetańskiej misy i dzwonków Koshi. Po każdych zajęciach uczestnicy otrzymują kartę z dokładnie opisanym jednym ćwiczeniem/rytuałem do praktyki domowej. Analizujemy również poszczególne elementy jogi stosując metaforę drzewa.

Przed każdymi zajęciami chętni otrzymują smsa z sentencją medytacyjną Dalajlamy i przypomnieniem o mających się odbyć zajęciach.

Olaboga!
Boli noga,
Boli ręka,
w oczach trwoga.
W kręgosłupie trzeszczy, strzyka,
Moja rada – gimnastyka.
Na krzyk z rana Olaboga!
Wnet pomoże Olajoga!
Sztywność kości Twych poranna
zniknie jako z mydła bańka.
Ciało z gumy,
umysł brzytwy,
Lada moment to się ziści,
Zrób już tylko pierwszy krok
przyjdź na jogę, zostań rok.
Albo dłużej, ruch to zdrowie,
każdy lekarz Ci to powie.

W zdrowym ciele zdrowy duch!
Olajoga! Duch to ruch!

 

Poniedziałki:

 

 

Instruktorka – Monika Trypuz – ilustratorka i instruktorka, pasjonatka jogi i wszelkich form ruchu koncentrujących się na świadomości swojego ciała, jego możliwościach i rozwoju poprzez regularną pracę z nim.

Doświadczenie:

– stopień instruktora o specjalności Aerobic/fitness uzyskany w Wyższej Szkole Trenerskiej w Lublinie,

– ukończony kurs praktyki jogi w Ośrodku Rozwoju Wewnętrznego „Pramana” prowadzonym przez Leszka Mioduchowskiego.

 

Prosimy o zapoznanie się z Regulaminem udziału w zajęciach oraz cyklicznych działaniach warsztatowych

Kontakt: zajecia@ddkweglin.pl, lub telefonicznie (81) 466-59-16 / 882 433 036

 

Opłata:

II kwartał (styczeń-marzec) – 295 zł

III kwartał (kwiecień-czerwiec) – 265 zł

W przypadku posiadania karty Rodzina 3+ obowiązuje zniżka 10% ceny zajęć (upust naliczany od I kwartału, tj. październik-grudzień) – warunkiem uznania zniżki jest dostarczenie kopii/skanu karty.

Zajęcia rozpoczynają się 2 stycznia.