Zapraszamy na ostatnie w tym sezonie spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”!
Bohaterem spotkania będzie obraz Nicolasa Poussina, na którym, w sielankowej atmosferze arkadyjskiego krajobrazu trzech pasterzy i kobieta z uwagą przyglądają się napisowi na stojącym samotnie grobowcu. Jak tłumaczyć inskrypcję „Et in Arcadia ego” i jak „czytać” obraz Poussina?
KURATORKA CYKLU
dr Anna Głowa – asystentka w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL. Zajmuje się sztuką późnoantyczną, szczególnie zagadnieniem kontynuacji tradycji starożytnej i jej przeobrażeń w późnym antyku, a także recepcją sztuki starożytnej w późniejszych epokach.
Istnieją dzieła natychmiast rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, nawet przez tych nieinteresujących się sztuką. Stulecia po swoim powstaniu nie przestają fascynować i żyć kolejnymi życiami w reinterpretacjach późniejszych artystów, a także w popkulturze i reklamach. Jednocześnie zdarza się, że te najbardziej znane dzieła są zarazem najbardziej nieznane. Na czym polega ich tajemnica? Zachęcamy do wspólnego zastanowienia się nad ich zagadkami. Kuratorką cyklu jest dr Anna Głowa. Pomysłodawcą cyklu jest Mateusz Nowak.
WSTĘP WOLNY