Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Październik 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

T1A: HISTORIA // Homosovieticus // Koba/Stalin // Żertwa

27/10/2018, godz. 15:00    

W ramach projektu „T1A: HISTORIA” zapraszamy do obejrzenia spektakli: Homosovieticus”, „Koba/Stalin” i „Żertwa”.

Godz. 15.00 – HOMOSOVIETICUS, czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki

Scenariusz, reżyseria i wykonanie – Wojciech Kowalski

Kostium, scenografia – Yola Nykowska

Muzyka – Michał Pilarski

Monodram inspirowany twórczością Michaiła Zoszczenki, powstał na bazie wybranych opowiadań satyrycznych o drobnomieszczaństwie i filisterstwie obywateli Rosji lat porewolucyjnych. Dodatkowego klimatu tej inscenizacji dodają piosenki przy akompaniamencie akordeonu.

Jak się wymyśla tak długi tytuł, to powinno się wiedzieć, że gdzieś w połowie z czystego tytułu zmienia się on w swoją własną interpretację przedstawienia. Taki tytuł już właściwie jest recenzją. Wolałbym oczywiście, żeby spektakl Kowalskiego nazywał się po prostu ‚Kowalski’, bo pomieściłby się w tym tytule i Homo Zoszczenkus i polski Everyman i cała nasza współczesność.

red. Łukasz Drewniak

Godz. 17.00 – KOBA/STALIN

Wykonanie – Aleksandras Rubinovas

Reżyseria – Stanislovas Rubinovas

Scenografia – Sergejus Bocullo

Spektakl w języku rosyjskim z napisami w języku polskim

W nieskomplikowanej fabule, ukazującej kaprys wszechwładnego dyktatora, który oszczędził jednego ze swych dawnych przyjaciół, przegląda się epoka komunistycznej tyranii, stworzonej w imię dobra ludzkości, ale przeciw ludziom. Rubinovas odsłonił tę prawdę raz jeszcze, z sugestywną siłą i artystyczną prawdą. To bodaj najdojrzalsze jego dokonanie w teatrze jednego aktora, krzepiący dowód, jak na scenie dochodzi się do mistrzostwa.

red. Tomasz Miłkowski

Godz. 19.00 – ŻERTWA na podstawie wspomnień Piotra Woźniaka „Zapluty karzeł reakcji” z wykorzystaniem fragmentów „Pana Tadeusza” oraz wiersza „Śniła się zima” Adama Mickiewicza

Wykonanie – Mateusz Nowak

Scenariusz: Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak

Reżyseria – Stanisław Miedziewski

Charakteryzacja – Agnieszka Adamczewska

Nagranie audio – Konrad Biel

Kostium – Magdalena Franczak

Światło – Marcin ‚Kabat’ Kowalczuk

Dźwięk – Łukasz Szulc

Przedstawienie przywołuje czas stalinowskich więzień w Polsce. Bohater opowieści wprowadza dzisiejszych odbiorców historii w świat, do którego dostęp jest utrudniony. Świat ten znalazł się już w przestrzeni narodowego mitu. Jak mówić o tamtych ludziach, którzy istnieli i których los jest dla nas przestrogą? Uprawiać historyczną hagiografię? Żertwa to ofiara całopalna.

Wprowadzenie do spektakli – red. Tomasz Miłkowski

Wstęp wolny

Projekt „T1A: HISTORIA” to cykl prezentacji spektakli w poetyce teatru jednego aktora/aktorki, których treścią jest historia XX wieku. Józef Stalin i stalinowskie represje, Margaret Thatcher, Holocaust, Maria Curie-Skłodowska to postaci i tematy, które chcemy przybliżyć lubelskim widzom poprzez sztukę monodramu – pełnoprawnej formy teatralnej, jednak najbardziej intymnej i skłaniającej do silniejszego niż zwykle przeżycia treści i historii.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018”