Monodram Od przodu i od tyłu na podstawie rozprawy doktorskiej Karola Zbyszewskiego Niemcewicz od przodu i tyłu w ramach cyklu T1A.
Prezentacja będzie tłumaczona na PJM.
Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…
scenariusz – Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak
reżyseria – Stanisław Miedziewski
wykonanie – Mateusz Nowak
kostium – Magdalena Franczak
czas trwania – 60 min
Spektakl prezentowany w 19 krajach: Albania, Armenia, Austria, Białoruś, Cypr, Czechy, Kosowo, Kuwejt, Litwa, Macedonia, Mongolia, Niemcy, Republika Południowej Afryki, Rosja, Słowacja, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania i Ukraina. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach teatralnych.
Monodram powstał w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin w 2013 roku.
Bilety: 15 zł / pełnopłatny, 10 zł / ulgowy – do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub na godzinę przed wydarzeniem.
Rezerwacje biletów pod numerem 814665914
Więcej o cyklu T1A
Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.