Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Wrzesień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30EC

Zawsze Klasyka – W barokowym nastroju

12/09/2019, godz. 18:00    

Serdecznie zapraszamy na pierwszy w tym sezonie koncert w ramach cyklu Zawsze klasyka.

Muzyka barokowa stanowiła źródło inspiracji dla kompozytorów późniejszych epok, a także niosła za sobą cel dydaktyczny. Kompozytorzy stosując figury retoryczne starali się docierać do swoich odbiorców z pewnym przesłaniem. To właśnie twórcom tej epoki będzie poświęcone powakacyjne spotkanie z muzyką w ramach cyklu Zawsze klasyka. Nową odsłonę cyklu zainauguruje Justyna Zańko (skrzypce), Artur Figiel (klarnet) oraz Teresa Księska-Falger (fortepian), którzy wprowadzą Widzów w barokowy nastrój.

Justyna Zańko (skrzypce) – magister sztuki Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, ukończyła prestiżowe studia Advanced Postgraduate Diploma in Professional Performance w Konserwatorium w Birmingham, w klasie rosyjskiej skrzypaczki dr Rimmy Sushanskaya, ostatniej uczennicy legendarnego Davida Oistrakha. Od stycznia 2010 roku pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrze Trybunału Koronnego w Lublinie oraz regularnie koncertuje jako kameralistka w Polsce, we Francji i Wielkiej Brytanii. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność.

Artur Figiel (klarnet) – absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie klarnetu prof. Stanisława Przystasia. Klarnecista orkiestry Teatru Muzycznego w Lublinie. Jako muzyk orkiestrowy współpracował z Filharmonią Lubelską, Filharmonią Kaliską, Płocką Orkiestrą Symfoniczną im. Witolda Lutosławskiego. W kwietniu 2012 roku w duecie z pianistą Kamilem Turczynem zdobył wyróżnienie w kategorii „kameralistyka” na I Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie. W czerwcu 2015 r. z pianistką Teresą Księską-Falger oraz wiolonczelistą Szymonem Krzemieniem wystąpił w koncercie z cyklu Harmonie Starego Miasta wykonując Sonatę f-moll op. 120 nr 1 oraz Trio op. 114 Johannesa Brahmsa. We wrześniu 2015r. wziął udział w wykonaniu Koncertu kameralnego Andrzeja Nikodemowicza podczas koncertu w ramach IV Międzynarodowego Festiwalu Andrzej Nikodemowicz – Czas i Dźwięk.

Teresa Księska-Falger (fortepian) – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Tadeusza Żmudzińskiego. Uczestniczyła w kursach pianistycznych w Bejrucie, Weimarze, Dusznikach. Zdobyła nagrody akompaniatorskie na III, IV i V Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. Karola Lipińskiego i Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz Ogólnopolskim Konkursie im. Wolfganga Amadeusza  Mozarta w Gdańsku (w 1991). Jako pianistka koncertowała w wielu miastach Polski i świata. Jest autorką wielu felietonów i recenzji muzycznych. W swej karierze zawodowej kierowała Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej oraz pełniła funkcję zastępcy dyrektora Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Równie bogate są jej osiągnięcia jako pedagoga klasy fortepianu i dyrektora Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie (1982 – 1991). W Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie w latach 1996–2003 była dyrektorem naczelnym, a także, w okresie 1997–2009, dyrektorem artystycznym.  Od 12 marca 2010 –  31 grudnia 2015  roku sprawowała funkcję prezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Za swoje osiągnięcia zawodowe Teresa Księska – Falger była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 roku uhonorował ją  medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 otrzymała zaszczytny tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi, a w następnym roku Medal Prezydenta Miasta Lublin. W czerwcu 2012  Senat Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wyróżnił Teresę Księską-Falger Honorowym Medalem „W uznaniu zasług dla polskiej kultury muzycznej”. Z okazji Jubileuszu 40-lecia pracy  artystycznej, a także „W uznaniu zasług na rzecz rozwoju lubelskiej kultury” we wrześniu 2014 roku, otrzymała Medal Unii Lubelskiej. W kwietniu 2017 roku została uhonorowana Medalem z okazji 700 – lecia Lublina.

Wstęp wolny

Słowo o muzyce – Teresa Księska-Falger

Kuratorka cyklu – Magdalena Żelazko

Więcej informacji o cyklu Zawsze klasyka

Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.