Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Luty 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Twórczość fortepianowa Franciszka Lessela

27/02/2020, godz. 18:00    

Grafika kolorowa - po lewej stronie logo cyklu Zawsze Klasyka, po prawej wizerunek Lessla o240. rocznica urodzin Franciszka Lessela jest doskonałą okazją do bliższego poznania twórczości tego kompozytora.

Pozostawione utwory fortepianowe pod względem technicznym wyprzedzają dzieła wielu znanych twórców tego okresu i stawiają przed wykonawcą spore wyzwania, dotąd niespotykane w rodzimej literaturze muzycznej. Zachowany dorobek pozwala na umiejscowienie kompozytora wśród najlepszych twórców przełomu XVIII i XIX wieku, a także w gronie najwybitniejszych pianistów epoki.

Wystąpią:

Marcin Tadeusz Łukaszewski – pianista, teoretyk muzyki i kompozytor, ur. w 1972 r. w Częstochowie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1996) w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, prof. Jana Ekiera i prof. UMFC Edwarda Wolanina oraz studiów podyplomowych na tej uczelni: Wykonawstwa Muzyki Współczesnej (1998) w klasie fortepianu prof. Szabolcsa Esztényiego, Teorii Muzyki (2000) oraz Kompozycji (2016) w klasie prof. Mariana Borkowskiego. W 2005 uzyskał w AMFC stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (promotor: prof. dr hab. Marek Podhajski), a w 2014 w UMFC stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie kompozycja i teoria muzyki. Prowadzi działalność dydaktyczną w UMFC na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Wokalistyki Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki.  Laureat konkursów kompozytorskich. Jest jedynym wykonawcą, który nagrał prawie komplet utworów fortepianowych Lessla. Autor książek, poradników i przewodników po muzyce fortepianowej. Jako pianista specjalizuje się w wykonawstwie muzyki fortepianowej twórców polskich XX i XXI wieku. Utwory M. T. Łukaszewskiego były wykonywane w kraju oraz m.in. w Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Rosji, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Zostały także zarejestrowane przez Polskie Radio i na płytach CD. Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia STOART, Stowarzyszenia Musica Sacra, Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego, Towarzystwa im. Mariana Sawy.

Bartosz Krajewski – pianista, ur. w 1992 r. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Wieluniu w klasie fortepianu Olgi Wowkotrub. Kontynuował naukę w Zespole Szkół Muzycznych II st. im. S. Moniuszki w Łodzi, w klasie kontrabasu Jana Niedźwieckiego oraz w Salezjańskiej Organistowskiej Szkole Muzycznej im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku, w klasie organów Łukasza Prajsnara. Jest absolwentem kierunku prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygentury prof. dr hab. Jolanty Szybalskiej-Matczak (2013-2016). Studia magisterskie odbywał na UMFC w Warszawie, w klasie prof. dra hab. Ryszarda Zimaka oraz prof. dr hab. Ewy Marchwickiej (2016-2019) na kierunku Dyrygentura Chóralna. Laureat nagród na konkursach fortepianowych w kategorii duetów na cztery ręce.

Przed nami: 26.03.2020 – Klawesyn w baroku / Paulina Tkaczyk – klawesyn

Kuratorka cyklu – Magdalena Żelazko

Więcej o cyklu Zawsze Klasyka

Wstęp wolny!

Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.