240. rocznica urodzin Franciszka Lessela jest doskonałą okazją do bliższego poznania twórczości tego kompozytora.
Pozostawione utwory fortepianowe pod względem technicznym wyprzedzają dzieła wielu znanych twórców tego okresu i stawiają przed wykonawcą spore wyzwania, dotąd niespotykane w rodzimej literaturze muzycznej. Zachowany dorobek pozwala na umiejscowienie kompozytora wśród najlepszych twórców przełomu XVIII i XIX wieku, a także w gronie najwybitniejszych pianistów epoki.
Wystąpią:
Marcin Tadeusz Łukaszewski – pianista, teoretyk muzyki i kompozytor, ur. w 1972 r. w Częstochowie. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1996) w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalli, prof. Jana Ekiera i prof. UMFC Edwarda Wolanina oraz studiów podyplomowych na tej uczelni: Wykonawstwa Muzyki Współczesnej (1998) w klasie fortepianu prof. Szabolcsa Esztényiego, Teorii Muzyki (2000) oraz Kompozycji (2016) w klasie prof. Mariana Borkowskiego. W 2005 uzyskał w AMFC stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (promotor: prof. dr hab. Marek Podhajski), a w 2014 w UMFC stopień doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie kompozycja i teoria muzyki. Prowadzi działalność dydaktyczną w UMFC na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Wokalistyki Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki. Laureat konkursów kompozytorskich. Jest jedynym wykonawcą, który nagrał prawie komplet utworów fortepianowych Lessla. Autor książek, poradników i przewodników po muzyce fortepianowej. Jako pianista specjalizuje się w wykonawstwie muzyki fortepianowej twórców polskich XX i XXI wieku. Utwory M. T. Łukaszewskiego były wykonywane w kraju oraz m.in. w Belgii, Francji, Holandii, Kanadzie, Niemczech, Rosji, we Włoszech i w Stanach Zjednoczonych. Zostały także zarejestrowane przez Polskie Radio i na płytach CD. Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Stowarzyszenia STOART, Stowarzyszenia Musica Sacra, Towarzystwa Naukowego Franciszka Salezego, Towarzystwa im. Mariana Sawy.
Bartosz Krajewski – pianista, ur. w 1992 r. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Wieluniu w klasie fortepianu Olgi Wowkotrub. Kontynuował naukę w Zespole Szkół Muzycznych II st. im. S. Moniuszki w Łodzi, w klasie kontrabasu Jana Niedźwieckiego oraz w Salezjańskiej Organistowskiej Szkole Muzycznej im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku, w klasie organów Łukasza Prajsnara. Jest absolwentem kierunku prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygentury prof. dr hab. Jolanty Szybalskiej-Matczak (2013-2016). Studia magisterskie odbywał na UMFC w Warszawie, w klasie prof. dra hab. Ryszarda Zimaka oraz prof. dr hab. Ewy Marchwickiej (2016-2019) na kierunku Dyrygentura Chóralna. Laureat nagród na konkursach fortepianowych w kategorii duetów na cztery ręce.
Przed nami: 26.03.2020 – Klawesyn w baroku / Paulina Tkaczyk – klawesyn
Kuratorka cyklu – Magdalena Żelazko
Więcej o cyklu Zawsze Klasyka
Wstęp wolny!
Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.