Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Czerwiec 2021
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930EC

Polecamy klasykę

Grafika kolorowa - obrazem instrumentów muzyki klasycznejW ramach cyklu Zawsze klasyka polecamy państwu szczególne kompozycje, ale też artystów, którzy interpretują je w charakterystycznym dla siebie stylu. W najbliższą niedzielę mamy możliwość wysłuchania kolejnego koncertu Marcina Maseckiego wprost z jego domu.

Dobór repertuaru, na który zdecydował się Marcin Masecki ze swojego studia z domu, jest niebywale wart uwagi. Wspólnym mianownikiem jest sonata. To okazja do dostrzeżenia różnic między podejściem włoskiego kompozytora Domenico Scarlattiego i wizją Franciszka Schuberta.

Domenico Scarlatti był rówieśnikiem Bacha i Handla, jednak jego twórczość historycy muzyki kwalifikują jako klasyczną aniżeli barokową. Dzieje się tak głównie za sprawą jego utworów klawesynowych, które stanowią zalążek klasycznej formy sonaty. Wydane drukiem w 1738 roku Ćwiczenia na klawesyn zostały dodatkowo opatrzone tytułem Sonatas modernas (Nowoczesne sonaty) pochodzącym prawdopodobnie od samego kompozytora. Jednoczęściowa forma sonat odbiega od cyklicznej postaci tej formy, zarówno barokowej, jak i klasycznej. Twórczość Scarlattiego kończy erę popularności muzyki klawesynowej i przechodzi w kierunku nowych form i gatunków fortepianowych. W ten sposób rozpoczęła się w muzyce nowa, trwająca do dziś wielka era fortepianu.

Franciszek Schubert, kompozytor austriackiego pochodzenia jest bez wątpienia ojcem pieśni romantycznej, która stanowi dużą część jego kompozytorskiego dorobku. Oprócz pieśni oraz twórczości religijnej tworzył sonaty. Czteroczęściowa, klasyczna sonata charakteryzuje się kontrastowymi tematami zamkniętymi w pełnej uczucia i emocji całości. Prezentowana Sonata B-Dur D.960 jest ostatnią z osiemnastu skomponowanych sonat Schuberta,które są poematami dźwiękowymi, pełnymi pasji oraz urzekają chwiejnością nastroju.

Serdecznie polecamy państwu spędzenie niedzielnego południa na wysłuchaniu Sonat Domenico Scarlattiego oraz Sonaty B-Dur D.960 Franciszka Schuberta.

Marcin Masecki, pianista, kompozytor, w 2013 gościł w DDK „Węglin”. W ramach cyklu Peryferia w 2013 zaprezentował Kunst der Fuge – Sztuka fugi Jana Sebastiana Bacha.

zapraszamy do oglądania i słuchania koncertu Masecki z domu” w niedzielę, 26 kwietnia o godzinie 12.00 na profilu artysty – Kliknij