Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Styczeń 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Franciszek Lessel w 240. rocznicę urodzin

30/01/2020, godz. 18:00    

grafika kolorowa, na jednej połowie zdjęcia Lessela na żółtym tle, po lewej logo cyklu Zawsze klasyka Koncert Franciszek Lessel w 240. rocznicę urodzin w ramach cyklu Zawsze Klasyka.

Franciszek Lessel to jedyny polski uczeń Józefa Haydna, który był nie tylko znakomitym kompozytorem, ale także w opinii innych muzyków największym polskim pianistą tego okresu.

Jest twórcą symfonii, koncertów, wariacji i innych form na orkiestrę i instrument solowy, utworów kameralnych, wokalno-instrumentalnych, a także baletów oraz pieśni do słów Niemcewicza, zawartych w cyklu Śpiewy historyczne. Franciszek Lessel przywrócił kulturze polskiej jedno z arcydzieł muzycznych – jest autorem znanego opracowania pieśni Bogurodzica, które zamieszczone zostało jako pierwszy utwór we wspomnianym cyklu Śpiewów historycznych.

Wystąpią:

Tomasz Mazur – śpiewak operowy (baryton), menedżer kultury, reżyser, inicjator i organizator spektakli i koncertów. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie śpiewu solowego prof. Leonarda Mroza. Solista Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wystąpił w ponad siedemdziesięciu rolach operowych w Polsce i za granicą. Jest Prezesem Fundacji im. Wincentego i Franciszka Lesslów. Autor reżyserii do spektakli Krakowiacy i Górale – J. Stefaniego i W. Bogusławskiego, Mozart i Salieri – N. Rimskiego-Korsakowa, Czarodziejski Flet i Wesele Figara – W. A. Mozarta, Straszny dwór – S. Moniuszki i innych. W 2019 roku rozpoczął realizację projektu OPERA NA PROWINCJI, w ramach którego zaprezentowano Straszny Dwór Stanisława Moniuszki.

Magdalena Maciąg – skrzypaczka. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego w Lublinie, a następnie Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie skrzypiec prof. J. Kaliszewskiej i dr B. Siarkiewicza. Uczestniczyła w licznych kursach w Polsce i za granicą. Laureatka konkursów regionalnych i ogólnopolskich. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublina. Obecnie prowadzi klasę skrzypiec w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia I. J. Paderewskiego w Chełmie, współpracuje z Filharmonią i Teatrem Muzycznym w Lublinie a także z Zespołem Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Koncertuje jako solistka i kameralistka na terenie całej Polski.

Dominika Łasko – pianistka. Kształciła się w klasie fortepianu Marty Zwolak i Bożeny Ostachowskej-Kozery, a następnie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie Tamary Bogdanowskiej. Absolwentka Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu ad. Kordiana Góry i kameralistyki w klasie prof. Krystyny Sucheckiej. Jej pasją jest kameralistyka. Bierze także czynny udział w życiu muzycznym Lublina jako pianistka i kameralistka w trakcie wydarzeń realizowanych w Filharmonii Lubelskiej, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i innych instytucjach. Obecnie swoje pedagogiczne pasje realizuje prowadząc klasę fortepianu w OSM im. K. Lipińskiego w Lublinie, ucząc kameralistyki i akompaniując.

Kuratorka cyklu – Magdalena Żelazko

Więcej o cyklu Zawsze Klasyka

Wstęp wolny!

Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.