30 maja 2023 roku (wtorek) o godzinie 17.00 zapraszamy na wystawę prac Uczestniczek i Uczestników zajęć „Spotkania z temperą”:
Aleksandra Basak
Jolanta Bucińska
Justyna Golecka
Anna Janota
Maria Jeżowska
Izabela Kochalska
Magdalena Szwed
Halina Żukowska
Jerzy Żukowski
Wernisaż połączony będzie z projekcją filmu „Odrodzenie ikony w Polsce. Szkoła ikonograficzna w Bielsku Podlaskim”.
Podlasie traktowane często jako prowincja jawi się w filmie jako bardzo istotny, najważniejszy ośrodek ikonopisarstwa w Polsce i znaczący w Europie. W pewnym sensie nasz region był w centrum tworzenia się czegoś wielkiego, transgranicznego. Mieszkańcy Podlasia powinni się o tym dowiedzieć i czuć z tego powodu dumę, pamiętać, że mamy na naszym terenie wybitne realizacje sztuki sakralnej. Możemy wymienić polichromie w Gródku i Michałowie, ikonostas i sobór w Hajnówce, baptysterium w Bielsku Podlaskim i wiele innych. Krytycy sztuki z zachodniej i centralnej Polski, a także z zagranicy bardzo cenią Podlasie. Odkrywają tu bowiem na wskroś nowoczesną, ale osadzoną w tradycji sztukę sakralną (malarstwo, architektura, witraże), która wspaniale koresponduje z lokalną twórczością i duchowością.
Film “Odrodzenie Ikony w Polsce. Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim” to zręcznie zebrana i skondensowana wiedza, którą powinien przyswoić każdy świadomy mieszkaniec Podlasia. Pod pretekstem przedstawienia historii bielskiej szkoły ikonograficznej autor przedstawia bardzo istotny fragment historii całego regionu. Przywołuje częściowo zapomniane, ważne postacie, ale przedstawia również współczesnych podlaskich ikonopisców. Treść filmu sięga dalej niż może sugerować tytuł, rodzi egzystencjalne pytania, zbliża do istoty sztuki sakralnej, do sztuki w ogóle. W przystępny sposób przybliża zagadnienie kanonu ikony, jej “popularności”, nawiązuje do wiary i religijności człowieka, do jego współczesnej kondycji.
W filmie występują:
Leoncjusz Tofiluk (założyciel Studium Ikonograficznego)
Ewa Zalewska (kierownik Muzeum Ikon w Supraślu)
prof. Jerzy Uścinowicz (architekt, prof. Politechniki Białostockiej)Maciej Leszczyński (ikonolog, ikonograf, Szkoła ikonografii w Paryżu)
Grzegorz Prokopiuk (ikonograf)
ś. p. Grzegorz Zinkiewicz (ikonograf)
dr Krystyna Czerni (krytyk, historyk sztuki,Kraków)
dr Henryk Paprocki (teolog, filozof,Warszawa)
dr Andrzej Guzowski (tanatolog, wykładowca Uniw. Med. w Białymstoku)
Paweł Iwaniuk (uczeń Studium Ikonograficznego)
Natalia Oniśko – Wasiluk (ikonografka)
Twórcy:
Scenariusz, reżyseria, montaż – Piotr Łozowik
Zdjęcia – Marek Włodzimirow , Piotr Łozowik, Irena Łozowik
Mastering – Marek Włodzimirow
Produkcja: Podlaska Bojówka Artystyczna i Stowarzyszenie Edukacji Filmowej.