Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Czerwiec 2014
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30EC

Wystawa poWARSZTATOWA

26/06/2014, godz. 18:30    

Warsztaty Komiksowe, 26.06.14-banner kwadratowy

„MAM DEDEK!” – podsumowanie sezonu warsztatowego w DDK „Węglin”

Zapraszamy na lubelskie wydarzenie komiksowe roku!

Autorzy prac:
Katarzyna Adamczyk,
Jan Bronikowski,
Julia Bury,
Olgierd Fryza,
Maria Kamieniak,
Michał Szymaniak,
Małgorzata Zięba

Przygotowanie: Agata Komorowska, Grzegorz J. Nowicki

O wystawie:
Sztuka komiksu jest oryginalną formą wyrażania własnego ja, gdzie autor tworzy swój własny świat, bohaterów i historię. „Wystawa poWARSZTATOWA” jest niezwykła,  bo przedstawiają na niej swój świat dzieci. Grono młodych twórców podjęło się trudnego zadania: opowiadają to, co mają w głowach i w swoim wnętrzu. Wiele jest komiksów dla dzieci, ale niewiele jest takich, które są przez nie stworzone. Dlatego warto zobaczyć komiksy młodych rysowników historyjek obrazkowych.
O Warsztatach Komiksu:
Kilkanaście tysięcy lat temu ludzie w jaskinie Lascaux dali upust swym potrzebom wyrażania się poprzez komiks. Na początku 2011 roku n. e. Grzegorz J. Nowicki, kierując się tym samym pierwotnym instynktem, postanowił udowodnić lubelskiemu społeczeństwu, że sztuka komiksu nie upadła wraz z epoką magdaleńską i nadal ma się dobrze. Wtedy to powstały „Warsztaty Komiksu”, zajęcia skierowane pierwotnie do studentów, na których tworzyli i poznawali sztukę komiksu. Od tamtego czasu Warsztaty ewoluowały, zmieniały się i dotarły także do dzieci.
Celem warsztatów jest zapoznanie uczestników z komiksem, jego rodzajami i elementami. Dzieci poznają historię, twórców oraz najważniejsze tytuły z bibliografii światowej i polskiej sztuki komiksowej. Zwracamy przede wszystkim uwagę na różnorodność przedstawień, na to, że każdy posiada własną, indywidualną i niepowtarzalną „kreskę”, dzięki której może stworzyć komiks. Podczas zajęć omawiane są cechy charakterystyczne komiksu, jak i postaci występujące w historyjkach obrazkowych oraz ich nieodłączne cechy. Uczestnicy tworzą autorskich bohaterów, nadają im emocje i dopisują do nich historię. Uczą się pisać scenariusze i do nich rysować historyjki obrazkowe. Uczestnicy zapoznawani są z problemem kadru i kompozycji całej strony w komiksie. Dodawanie dialogów i charakterystycznych dymków w poszczególnych kadrach, to kolejne zadanie dla młodych ludzi.
Dzieci same tworzą swój własny świat, próbują go przelać na papier, ale nie tylko, uczą się opowiadać i prezentować powstałe prace. Poznają podstawy kompozycji i łączenia barw. Wprowadzamy różnorodne techniki plastyczne (np. kolaż, kredki akwarelowe, pastel, farby), dzięki czemu poszerzamy warsztat manualny dzieci. Chcemy przekazać najmłodszym umiejętność posługiwania się narzędziami plastycznymi, zwracamy dużą uwagę na szacunek do konkretnego narzędzia plastycznego i odpowiednie jego użytkowanie. Poruszane są zagadnienia takie jak: przestrzeń, perspektywa, kontur, światłocień, kompozycja, ruch, dynamika, które wykorzystywane są przy tworzeniu poszczególnych ćwiczeń.
„Warsztaty komiksowe” odchodzą od schematycznego prowadzenia zajęć. Każde dziecko jest traktowane bardzo indywidualnie. Na zajęciach wprowadzamy tematy rozwijające wyobraźnię i pewność siebie w twórczości plastycznej uczestników. Uczymy opowiadać i rozmawiać na temat swoich prac, jak i rysunków kolegów. Po cyklu ćwiczeń, przeprowadzony jest przegląd prac powstałych podczas warsztatów. Są one omawiane przez instruktorów, jak również przez samych uczestników. Dzięki czemu dziecko może zaobserwować postępy i różnice w swoich pracach.
Agata Komorowska