25. (jubileuszowe!) spotkanie literackie w ramach cyklu Wieczne Czytanie, w Roku Cypriana Kamila Norwida w 200. i Tadeusza Różewicza w 100. rocznice urodzin.
Fragmenty tekstów oraz wybrane wiersze poetów przeczytają Stanisława Celińska i Mateusz Nowak.
Transmisja czytania, online, w czasie rzeczywistym do oglądania TU.
Stanisława Celińska – wybitna polska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Grała u Jerzego Antczaka, Stanisława Barei, Andrzeja Wajdy, Jerzego Stuhra, Krzysztofa Warlikowskiego i in.. Laureatka najbardziej prestiżowych odznaczeń, nagród i wyróżnień w dziedzinie kultury i sztuki teatralnej. W 1984 odbyła się premiera monodramu De Profundis w reż. Bohdana Cybulskiego, na podstawie biblijnej opowieści o Hiobie (w tłumaczeniu Czesława Miłosza) i Trenów Jana Kochanowskiego. Po wznowieniu spektaklu (po kilkunastoletniej przerwie, już pod tytułem Księga Hioba) Aktorka zagrała go, w 2011 – w pierwszym sezonie działalności DDK, w Kościele pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, sasiądającym z dedekiem. Była to pierwsza prezentacja tego monodramu w Lublinie. Treny Jana Kochanowskiego Stanisława Celińska „przywiozła” na Węglin jeszcze dwukrotnie. W 2013 w ramach repertuaru spotkania w ramach cyklu Spis Treści oraz rok później, jako część sceanriusza monodramu Nie porzucaj nadzieję. Celińska śpiewa Kochanowskiego. Tym razem zagrała go na zakończenie sezonu 2013/2014, późnym wieczorem, na parkingu za DDK. Oba monodramu prezentowane były w ramach dobrze znanego węglińskiej publiczności cyklu T1A.
W roku 10-lecia DDK udało się ją ponownie do nas zaprosić. Ponownie, z równie trudnym repertuarem. Tym razem do jego wspólnego wykonania – czytania i powiedzenia – zaprosiła Mateusza Nowaka, monodramistę i recytatora amatora, laureata wielu nagród, odznaczeń, wyróżnień i laurów za swą twórczość artystyczną. Swoje monodramy prezentował ponad 250 razy, w tym w 19 krajach na 4 kontynentach.
Podczas spotkania zabrzmią fragmenty Promethidiona Cypriana Kamila Norwida, tekstów Kup kota w worku, Nowa Szkoła Filozoficzna i Trelemorele Tadeusza Różewicza oraz wybrane wiersze obu poetów.
Przyjaźń Stanisławy Celińskiej z DDK to nie tylko wspólnota zainteresowań literackich i teatralnych. To rówież więź zacieśniana troską o ciało. Miłym wspomnieniem jest to, że po jednym z wyczerpujących występów na scenie Węglina, wzmocnieniem przed powrotem do domu, były dla Aktorki kołduny, przygotowane i przyniesione specjalne przez jedną z mieszkanek dzielnicy. Tym bardziej cieszymy się na ponowne spotkanie.
Niestety, ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, liczba miejsc na widowni jest ograniczona. Zainteresowanych przyjściem do DDK na to wydarzenie prosimy o kontakt projekty@ddkweglin.pl