Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Lipiec 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Spis Treści / Maja Komorowska

03/07/2015, godz. 18:00    

Maja Komorowska,03.07.2015-banner kwadratowy

Zapraszamy na ostatnie w tym sezonie spotkanie w ramach Cyklu „Spis Treści”. Gościem będzie wyjątkowa postać polskiej sceny teatralnej – MAJA KOMOROWSKA. Usłyszymy utwory ważne i związane z życiem naszego Gościa.

Maja Komorowska (Maria Tyszkiewicz) – aktorka teatralna i filmowa, pedagog. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski (Oddział Lalkarski) krakowskiej PWST. W roku 1963 zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie. Od 1961 roku należała do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu, przekształconego później w Teatr Laboratorium we Wrocławiu, prowadzonego pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Od 1968 roku była aktorką wrocławskiego Teatru Współczesnego, a od 1970 – Teatru Polskiego we Wrocławiu.
Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi. Grała w filmach polskich i zagranicznych. Stworzyła ponad 30 znaczących ról w spektaklach teatru telewizji. Od 1972 roku jest w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie obecnie można ją zobaczyć w spektaklu „Mimo wszystko” Johna Murrella w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. W Teatrze Dramatycznym gościnnie gra w „Szczęśliwych dniach” Samuela Becketta w reżyserii Antoniego Libery, a w Teatrze Rozmaitości w „Aniołach w Ameryce” Tony’ego Kushnera w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Ważne dla Niej są spotkania z publicznością w wielu miastach Polski i zagranicy, na których m.in czyta wiersze wybitnych poetów. Jeździ na nie od wielu lat. Otrzymała wiele nagród polskich i zagranicznych za wybitne kreacje aktorskie.
W czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom, jeździła do więzień i ośrodków dla internowanych w całej Polsce. Współpracowała z fundacją „Pomoc Społeczna SOS” Jacka Kuronia. Później współtworzyła Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie. Od paru lat jest członkiem Rady Fundacji Hospicjum.
W 1993 roku Wydawnictwo Tenten wydało książkę autorstwa Mai Komorowskiej zatytułowaną „31 dni MAJA”, a w 2004 roku Oficyna Wydawnicza Errata „Pejzaż” – rozmowy Barbary Osterloff z Mają Komorowską.

Cykl „Spis Treści” to zaproszenie do wspólnego słuchania i rozmawiania o literaturze. Gośćmi spotkań są ludzie sceny, którzy opowiadają i prezentują swój literacki „spis treści”. Utwory im bliskie, ważne dla ich osobistej i artystycznej biografii. Stałym elementem spotkań jest również opowieść o literaturze i jej wpływie na życie zaproszonego gościa. Do tej pory swoimi literackimi „spisami treści” dzielili się: Irena Jun, Stanisława Celińska, Jan Peszek, Jarosław Zoń, Urszula Pietrzak, Mirella Rogoza-Biel, Wioletta Tomica, Beata Fudalej, Natalia Sikora, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Katarzyna Groniec, Agnieszka Glińska, Dorota Segda, Bogusław Byrski, Grażyna Szapołowska, Marcin Bosak, Joanna Szczepkowska, Ewa Skibińska i Ewa Konstancja Bułhak. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

Po spotkaniu będzie można zakupić książkę Mai Komorowskiej „Pytania, które się nie kończą”.

Bilety – 5 zł. Bilety do kupienia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” oraz na godzinę przed spotkaniem. Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi.