Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Maj 2014
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

„Nowy dom” – Archiwa Węglina

17/05/2014, godz. 12:00    

W ramach nowego projektu DDK „Węglin” – „Nowy dom” zapraszamy do punktu konsultacyjnego prowadzonego przez Fundację Archeologia Fotografii. Podczas spotkania odbędą się konsultacje fotograficzne oraz otwarcie wystawy Archiwum Ewy Hulley w Kiosku ze Sztuką.

To start projektu „Nowy dom”, opowiadającego o dzielnicy Węglin i jej architekturze, tworzonej głównie przez domy jednorodzinne. Wiele z nich zbudowana została własnymi siłami ich mieszkańców, którzy nadali budynkom dodatkowy personalny charakter. Projekt „Nowy dom” ma na celu z jednej strony zbadanie przestrzeni Węglina, z drugiej ujawnienie jej bardziej osobistego charakteru.

W ramach pierwszej odsłony projektu w Kiosku ze Sztuką pokażemy Archiwum fotograficzne Ewy Hulley, której rodzina (Sobieszczańscy) była właścicielami dworku na Węglinie przed wojną. Jednocześnie zapraszamy mieszkańców dzielnicy do przynoszenia własnych archiwów fotograficznych i opowiedzenia o nich. Zaproszeni goście z Fundacji Archeologia Fotografii z Warszawy pomogą w ich opracowaniu, doradzą, jak przechowywać stare zdjęcia i jak się z nimi obchodzić.

Program dnia:

12:00 otwarcie wystawy, początek konsultacji z Fundacją Archeologia Fotografii
15:00 spotkanie z Fundacją Archeologia Fotografii

21_archiwum_Marii_Chrzaszczowej_negat_galanteria_fot.MarCelem spotkania jest rozpowszechnianie podstawowej wiedzy na temat ochrony rodzinnych archiwów fotograficznych. Uczymy, jak niewielkim nakładem kosztów i czasu uratować bezcenne obrazy z przeszłości, twarze naszych dziadków, szczegóły ich ubrań i zwyczaje. Pokażemy jak w prosty sposób przepakować prywatną kolekcję rodzinną, powiemy gdzie ją trzymać i jak się nią zająć, żeby przetrwała jak najdłużej. Podzielimy się także naszym doświadczeniem w pracy nad zbiorami fotograficznymi. Zapraszamy wszystkich posiadaczy prywatnych kolekcji na konsultacje. Czekamy na każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej czy też pochwalić się prywatnymi zbiorami fotograficznymi. Spotkanie poprowadzą: Karolina Puchała-Rojek, Marta Przybyło-Ibadullajev

O Fundacji:

Fundacja Archeologia Fotografii powstała w 2008 roku z inicjatywy osób prywatnych, by chronić, udostępniać i popularyzować spuścizny po polskich fotografach. Jest organizacją pozarządową działającą w obszarze kultury na rzecz dobra publicznego. W ciągu pięciu lat działalności objęła opieką sześć archiwów po takich autorach, jak m.in. Zbigniew Dłubak, Zofia Chomętowska, Wojciech Zamecznik. Spuścizny są depozytami w fundacji. Każde archiwum jest porządkowane, inwentaryzowane, digitalizowane, a poszczególne fotografie identyfikowane i udostępniane on-line na licencji Creative Commons BY-NC-SA. Ponadto Fundacja prowadzi własną galerię, organizuje wystawy zewnętrzne w Polsce i zagranicą oraz specjalizuje się w publikacjach o tematyce fotograficznej. Dodatkowo angażuje się w działania badawcze, a także prowadzi warsztaty z historii fotografii i szkoli w zakresie konserwacji prewencyjnej fotografii. Fundacja podejmuje również akcje inwentaryzowania oraz udostępniania pomniejszych, czasem anonimowych zbiorów fotograficznych.
Andersa 13, wejście obok klatki VII, Warszawa, www.archeologiafotografii.pl

O projekcie „NOWY DOM”

Węglin jest peryferyjną dzielnicą Lublina, której architekturę tworzą głównie domy jednorodzinne. Wiele z nich zbudowana została własnymi siłami ich mieszkańców, nadając budynkom dodatkowy personalny charakter. Projekt „Nowy dom” ma na celu z jednej strony zbadanie przestrzeni Węglina, z drugiej ujawnienie jej bardziej osobistego charakteru.
Dzielnica, włączona w obręb miasta w 1957 roku, jest typowym przykładem dynamicznie rozwijającego się przedmieścia powstającego poza głównym nurtem planistycznym. Wytyczona sieć ulic jest niejednorodna, poddana ciągłym uzupełnieniom przez nowe drogi, które pojawiają się – niczym w modernistycznym śnie socjalnego społeczeństwa – najpierw wydeptane/wyjeżdżone przez mieszkańców, następnie uprawomocniane nadaniem im nazwy. Przy ulicach tych pojawiają się domy, których architekturę ogranicza wyłącznie fantazja i możliwości finansowe właścicieli. Dzielnica staje się architektonicznym patchworkiem różnych stylów ujawniających się w polskiej architekturze mieszkaniowej od końca lat 50. Jednocześnie każdy z budynków nosi w sobie osobisty charakter nadany przez jego mieszkańców w trakcie budowy. Obok typowo socjalistycznych domów sześciennych stoją nowe dwory i zamki. Pomiędzy nimi budynki żywcem przeniesione z polskich gór, czy wreszcie typowa zabudowa szeregowa okresu transformacji. Niejednorodność ta tworzy żywą tkankę dzielnicy, której rada jest jedną z prężniej działających w Lublinie, a kolejny „nowy dom” – Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” najnowszą placówką kulturalną w mieście. Dzielnica rozwija się, żyjąc własnym rytmem poza centrum, jednocześnie funkcjonując na pograniczu miasta i przyrody, co nadaje całości projektu dodatkowego aspektu.
Projekt „Nowy dom” ma za zadanie zebranie doświadczeń związanych z powstawaniem dzielnicy w kontekście architektonicznym i tożsamościowym. Za pomocą dyskusji, warsztatów i interdyscyplinarnych prezentacji w obrębie przestrzeni wspólnej i prywatnej chcemy przedstawić oraz poddać swego rodzaju ewaluacji ostatnie 56 lat. Skupiając się na Węglinie chcemy przejść od planu ogólnego, wizerunku dzielnicy, jej architektury, do szczegółowego, opowieści ludzi ją budujących, opracowując archiwa fotograficzne i osobiste opowieści mieszkańców.
W ramach projektu odbędą się spotkania i warsztaty (m.in. z Fundacją Archeologia Fotografii, grupą Ekologie Miejskie z Muzeum Sztuki w Łodzi, włoskim architektem Carlo Venegonim), wystawy archiwów mieszkańców w Kiosku ze Sztuką, wystawa w przestrzeni dzielnicy (wśród zaproszonych artystów są m.in. Ania Witkowska, Adam Witkowski, Jaśmina Wójcik, Marcin Dymiter, Kamil Stańczak, Weronika Lewandowska), spektakl/instalację w jednym z prywatnych mieszkań (w reżyserii Weroniki Fibich z Teatru Kana). Na koniec planujemy też wydanie alternatywnego przewodnika po dzielnicy, podsumowującego doświadczenia projektu w formie publikacji z mapą.

Kuratorem projektu jest Ludomir Franczak.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego