Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Październik 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

Towarzysz

03/10/2019, godz. 18:00    

W ramach cyklu Akademii Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Europejki zapraszamy na pokaz filmu Towarzysz X z udziałem Hedy Lamarr (Austria) w reżyserii Kinga Vidora.

Realizowane w USA filmy o światowej wojnie w trakcie jej trwania, a jeszcze przed zaangażowaniem Ameryki były ryzykownymi moralnie przedsięwzięciami. Tym bardziej, że na ogół było to kino bez dużych ambicji społecznych i politycznych – wyraźnie rozrywkowe. Zatrudnianie aktorki żydowskiego pochodzenia, uciekinierki z III Rzeszy – wskazywały na polityczne napięcie w Hollywoodzie. W ideologicznych ekranowych szturmach atakowano zarazem komunizm jak i nazizm. Co ciekawe film postawał w momencie trwania paktu niemiecko-sowieckiego – ale wieszczył słusznie atak Hitlera na Stalina. Treść miała być szpiegowska i sensacyjna: amerykański reporter w Moskwie, przemyca nieocenzurowane wiadomości pod pseudonimem Towarzysz X, ale kamerdyner hotelu odkrywa sekret. Humor antykomunistyczny staje się w tej dziwnej filmowej hybrydzie raz ponury, raz farsowy. W czasach, gdy europejskie aktorki w Ameryce z premedytacją używały na ekranie autentycznego akcentu – jako wabika (dodającego wyrazu ich dykcji i charakterowi) – Hedy Lamarr, podobnie jak Greta Garbo czy Ingrid Bergman, mogła grać każdą europejską nację. Nie przykładano się do uszczegółowiania narodowych idiosynkrazji. Posiadała przy tym czar, wyrafinowanie i inteligencję umożliwiającą wcielanie się w postaci nietuzinkowych kobiet ze Starego Kontynentu. Wedle tego schematu Hedy mogła być z powodzeniem także Rosjanką. Ze swoją urodą przypominała swym ekranowym pięknem partnerkę Clarka Gable z Przeminęło z wiatrem. Może nie było między nimi tej samej niemal magicznej chemii, ale to raczej wina farsowej konwencji filmu. Obraz jest z pewnością na swój sposób uroczy, ale przypomina też jak bardzo niedoceniane były osobowość i geniusz Hedy w Hollywoodzie.

Reżyseria — ­­­­­­King Vidor

Czas trwania — 1 godz. 44 min.

Wstęp wolny!

Kurator cyklu — dr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Więcej informacji na temat cyklu Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Europejki 

Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.