Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

TO NIE WYPADA! – kino z audiodeskrypcją

19/05/2023, godz. 20:30     20/05/2023, godz. 20:30     26/05/2023, godz. 20:30     27/05/2023, godz. 20:30    

Zdjęcie zielonej i wysokiej trawy.„TO NIE WYPADA!” to nasza propozycja na majowe plenerowe weekendy!

Cztery polskie filmy międzywojenne, ukazujące przewrotność komedii, a w nich zamiana ról, zaloty niechcianych dżentelmenów, absurdalne zbiegi okoliczności i zabawne sploty przypadków. Ikony polskiego kina międzywojennego, jak Adolf Dymsza, Jadwiga Smosarska czy Aleksander Żabczyński, brylujący na ekranie, zapewniają nie tylko znakomitą zabawę, ale również aktorstwo na najwyższym poziomie. To będą niezapomniane wieczory filmowe w DDK „Węglin”!

Projekcje filmowe poprzedzą prelekcje kuratora cyklu – dr hab. Rafała Szczerbakiewicza.

Wszystkie projekcje odbędą się w plenerze, na boisku przy ulicy Judyma 1.

 

Harmonogram projekcji filmowych:

19.05.2023, godzina 20.30

„Ada! To nie wypada!” 1936, reżyseria Konrad Tom

Jedna z najbardziej spektakularnych polskich komedii dwudziestolecia międzywojennego. W prestiżowej wówczas produkcji wystąpiły wielkie gwiazdy ówczesnego kina – Aleksander Żabczyński i Antoni Fertner, a towarzyszyła im początkująca Loda Niemirzanka jako Ada Dziewanowska. Film opowiada historię dziewczyny wychowywanej przez ojca, która przeciwstawia się sztywnym regułom tradycyjnego domu. Jej psotność powoduje, że ojciec (Antoni Fertner) wysyła córkę na pensję z internatem, aby tam uczyła się ogłady i dobrych manier właściwych panienkom z dobrego domu. Dziewczyna szybko staje się ulubienicą nauczyciela muzyki i kompozytora operetek (Kazimierz Krukowski). Ojciec Ady rozważa wydanie jej za mąż za syna hrabiego Orzelskiego (Aleksander Żabczyński). Hrabiego zagrał legendarny aktor Kazimierz Junosza-Stępowski. Ada okazuje się dla młodego panicza trudnym problemem. Z filmu pochodzą wielkie szlagiery „Ada, to nie wypada” i „Nie kochać w taką noc to grzech”, które w kolejnych dekadach były wykonywane przez różnych artystów – między innymi Irenę Santor, Kalinę Jędrusik, Sławę Przybylską, Wierę Gran i Mieczysława Fogga. Zdjęcia do „Ady…” realizowano w uzdrowiskowym wówczas podwarszawskim Otwocku.

 

20.05.2023, godzina 20.30

„Dwie Joasie” 1935, reżyseria Mieczysław Krawicz

Udana realizacja wzorca komedii pomyłek w kinie międzywojennym. Właśnie takie filmy cieszyły się w latach trzydziestych największą popularnością, a film traktowany był jako sztuka bulwarowa. Joasia (Jadwiga Smosarska) jest atrakcyjną i nowoczesną dziewczyną, która w pracy ma dość zalotów ze strony swoich szefów. Stąd gdy znalazła nową posadę postanowiła ukryć swoją urodę w przebraniu zdziwaczałej brzyduli. Udało się – a jednak tym przewrotność losu spowodowała, że razem to ona zakochała się w nowym przełożonym (w tej roli wielki amant kina polskiego Franciszek Brodniewicz). Atrakcją filmu jest także udział gwiazdy ówczesnej popkultury – piosenkarza Adama Astona oraz ekranowe cameo gwiazdy opery i operetki, Lucyny Szczepańskiej. W ramach prac nad rekonstrukcjami cyfrowymi starych filmów szczęśliwie udało się uzupełnić o trzy minuty zaginionego materiału, nieznanego powojennej publiczności.

 

26.05.2023, godzina 20.30

„Sportowiec mimo woli” 1939, reżyseria Mieczysław Krawicz

Unikalna okazja by obejrzeć zasypane śniegiem międzywojenne Zakopane. Tutaj rozgrywa się akcja ostatniej komedii nakręconej w II Rzeczypospolitej. Osią akcji jest sportowo/fryzjerskie romantyczne qui pro quo (komedia omyłek). Elokwentny fryzjer Dodek Czwartek (Adolf Dymsza) przypadkowo zostaje wzięty za przebywającego na wakacjach w Polsce słynnego kanadyjskiego hokeistę polskiego pochodzenia Jerzego Piątka (Aleksander Żabczyński), który w tym samym czasie równie przypadkowo musi udawać fryzjera Czwartka. Nie łatwo być hokeistą a i wcale nie prościej uprawiać zawód fryzjerski. Stąd w zaistniałem sytuacji, gdy obaj główni bohaterowie pojmują naturę przydarzającej się im omyłki, postanawiają wspierać się wzajemnie by jak najlepiej odegrać swe nieoczekiwane role. Oczywiście czekają ich liczne śmieszne koincydencje – by na koniec wygrać z losem. „Niech żyje piątek, niech żyje czwartek, niech żyje środa, niech żyje cały tydzień”.

 

27.05.2023, godzina 20.30

„Robert i Bertrand” 1938, reżyseria Mieczysław Krawicz

Tytułowi Robert (Adolf Dymsza) i Bertrand (Eugeniusz Bodo) parają się sprzedażą krawatów. Biznes nie przynosi im zysków, a w zasadzie nie idzie wcale, postanawiają działać wspólnie. Kiedy przypadkowo trafiają na wesele, zostają oskarżeni o kradzież pieniędzy weselników. Lądują w areszcie. Tam poznają Irenę (Helena Grossówna), która za wszelką cenę stara się zrozumieć środowisko przestępcze, co ma jej pomóc w napisaniu powieści kryminalnej, dzięki której wygrałaby konkurs pisarski. Jednak więzienie to nie miejsce dla Roberta i Bertranda, dlatego uciekają. Los, jak to bywa, okazuje się być dla nich przewrotny i na drodze dwójki uciekinierów pojawia się Irena… Film pokazujemy nie tylko jako udany przykład zawikłanej intrygi komediowej – ale właściwie jako fragment nieocalonego w całości dzieła. Zły stan zachowania polskiego kina międzywojennego ilustruje koleje naszej dramatycznej historii w XX wieku.

 

 

DOSTĘPNOŚĆ

Wszystkie filmy są z audiodeskrypcją. Sprzęt do odbioru AD można pobrać u pracowników domu kultury 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia.

Podczas wszystkich projekcji filmowych istnieje możliwość skorzystania z pętli indukcyjnej.

Wszystkie filmy będą opatrzone napisami rozszerzonymi.

W dotarciu na poszczególną projekcję i podczas pobytu na wydarzeniu można skorzystać ze wsparcia asystentów.

Podstawowe informacje dotyczące dostępności DDK „Węglin”: www.ddkweglin.pl/dostepnosc

Kontakt w sprawie dostępności: dostepnosc@ddkweglin.pl

 

Logo projektu Dom Otwarty. Belka z logotypami.