Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Pod wulkanem

13/06/2019, godz. 18:00    

W ramach cyklu Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-Literacje zapraszamy na pokaz filmu Pod wulkanem według powieści Malcolma Lowry’ego pod tym samym tytułem.

Film nestora kina gatunków i zarazem kina autorskiego Ameryki był adaptacją wielkiego dzieła anglosaskiego modernizmu i jednocześnie czwartym obrazem eksplorującym u Johna Hustona temat specyficzności i paraboliczności Meksyku. Jak przystało na dzieło późne, mistrz eksplorował ten postkolonialny wątek w kontekście meksykańskiego Święta Zmarłych. Portret obyczaju mieszającego pogańskie i chrześciajńskie żywioły w filmie jest istotnym elementem jego egzotyzmu, ale zarazem odniesieniem dla refleksji dotyczącej śmierci i podsumowywania życiowych porażek. Nie zapominajmy też, że duszna atmosfera lat 30-tych na ekranie ma też swoje odniesienie polityczne. Rację mają więc ci, którzy wskazują, że jest to też rozliczenie z pokusami XX-wiecznych totalitaryzmów i w szczególności faszyzmu. W tym roku odszedł od nas wielki aktor brytyjski sir Albert Finney, który wykreował w tym obrazie, być może najlepszy i najbardziej sugestywny w dziejach kina, portret choroby alkoholowej. Przez cały film podróżujemy w raz z nim przez na poły realistyczny, na poły fantasmagoryczny (w zależności od aktualnej fazy picia bohatera) portret meksykańskich Zaduszek, które stają się wielką metaforą unikalności i przygodności ludzkiego życia. W sensie ekspiacyjnym to rozliczenie jest też osobistą spowiedzią o chorobie alkoholowej z perspektywy starego reżysera, który nie unika tu parabiograficznych paraleli. Wszystko to wydaje się tragiczne, ale w filmie podszyte jest czarnym humorem. Święto śmierci jest bowiem rewelacją groteski istnienia. Rola autodestrukcyjnego, liberalnego ex-konsula brytyjskiego – Geoffreya Firmina w  Meksyku (odgrywana przez Finneya) wydaje się z dzisiejszej perspektywy znakomitym portretem porażki nowoczesnej osobowości na różnych polach egzystencji: publicznych, politycznych i osobistych. Główny bohater ma poczucie klęski i stara się przed swoją byłą żoną Yvonne (w tej roli piękna Jacqueline Bisset) tylko o efektowne i spektakularne oblicze inscenizowanej katastrofy własnej egzystencji. Zadanie Bisset nie było proste o tyle, że zarówno książka, jak i film, wahają się co do uznania realnego statusu Yvonne. Wydaje się ona bardziej nostalgicznym wspomnieniem niż realnym uczestnikiem pijackiej odysei Firmina. Widz musi też sobie w końcu zadać pytanie czy przypadkiem czas marny, w którym przyszło żyć współczesnym, nie jest zasadniczą przyczyną porażki żałosnej, głównej postaci. Widz konfrontowany jest też nieustannie z jednym z najbardziej efektownych i niepokojących filmowych dzieł XX-wieku.

Reżyseria – John Huston

Obsada: Albert Finney, Jacqueline Bisset, Anthony Adrews i inni

Czas trwania 1 godz. 52 min.

Wstęp wolny!

Kurator cykludr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Więcej informacji na temat cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”