Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Listopad 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Pobij Diabła

14/11/2019, godz. 18:00    

W ramach cyklu Akademii Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Europejki zapraszamy na pokaz filmu Pobij diabła z udziałem Giny Lolobrigidy w filmie Johna Hustona.

Gina jest jeszcze pośród nas – jest wspaniałą spadkobierczynią klasycznego kina. 92 letnia aktorka rok temu radośnie odbierała swoją gwiazdę na Hollywood Blvd. Wiele dekad wcześniej, w czasie gdy Huston kręcił z nią film w Ravello w pięknej zatoce Amalfi na południu Włoch, uważana była za najpiękniejszą aktorkę świata. Występowała w filmach ojczyźnie i w Ameryce. Zagrała w ponad 50 tytułach. Ale była też zawsze symbolem Italii – piękna, siły i mądrości włoskich kobiet. W prywatnym życiu była więcej niż aktorką. Zapalony fotograf, autorka edycji fotograficznych albumów, działaczka społeczna i polityk. Amerykanom imponował aktywizm Europejek. Dla Hustona i Humphreya Bogarta był to kolejny (i jak się okazało ostatni wspólny) ironiczny film – odwołujący się metatekstualnie do schematów kina noir. Za zgryźliwy i z lekka absurdalny humor scenariusza odpowiadał sam Truman Capote. Krytyka uważała, że film jest parodią Sokoła maltańskiego Hustona i Bogarta, od którego noir się w ogóle zaczął. Generalnie nie doceniono jednak wyrafinowanego humoru Hustona i Capote’a. Film pozostaje zapomnianym dziełem mistrza. Być może był to zbyt wczesny objaw autotematycznej ironii kultury postmodernizmu. Bogart był w trakcie realizacji pod wielkim wrażeniem kontynentalnego piękna Lolobrigidy. Powiedział, że aktorka swym arystokratycznym wdziękiem sprawia, iż przy niej Marilyn Monroe wygląda jak Shirley Temple. Zauważmy nagromadzenie piękna na ekranie bo w filmie występuje też Jennifer Jones uważana przez wielu za najbardziej wyrafinowaną piękność amerykańskiego kina.

Reżyseria — ­­­­­­John Huston

Czas trwania — 1 godz. 29 min.

Wstęp wolny!

Kurator cyklu — dr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Więcej informacji na temat cyklu Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Europejki 

Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.