Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Listopad 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930EC

Pasja życia

29/11/2018, godz. 18:00    

W ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-Literacje” zapraszamy na pokaz filmu „Pasja życia” według powieści Irvinga Stone’a pod tym samym tytułem.

Vincente Minelli, włoskiego pochodzenia hollywoodzki reżyser, jest zdumiewającym połączeniem bardzo różnych umiejętności reżyserskich. Zapamiętaliśmy go jako wyjątkowo utalentowanego twórcę klasycznych musicali (Spotkamy się w St. Louis, Wszyscy na scenę, Amerykanin w Paryżu, Brigadoon, Gigi). Na planie takiego musicalu poznał i zakochał się w wielkiej Judy Garland. Efektem ich związku jest Liza Minelli. Ale jego kino obyczajowo-psychologiczne było równie niezwykłe: bardzo nowoczesne, inteligentne i zarazem odważne obyczajowo (Długi tydzień w Parkman, Dwa tygodnie w innym mieście, Dom ze wzgórza). Pomiędzy tymi sprzecznościami powstała adaptacja biograficznej powieści Irvinga Stone’a o Van Goghu. Rzadki wypadek, kiedy film jest zdecydowanie bogatszym i głębszym doświadczeniem artystycznym niż ekranizowana książka. Wersja filmowa jest nieodległa skłonnościom do psychologizacji, bo zagłębiając się w psychikę artysty (niezapomniana kreacja Kirka Douglasa) udaje mu się pokazać na ekranie nieokiełznany umysł geniusza. Filmowe wejście w świat malarza otwiera oczy widzów na deformację rzeczywistości definiowanej przez nadwrażliwość i namiętność. Jesteśmy w umyśle człowieka, który widzi i czuje więcej niż wszyscy. Nie unikamy nawet uczestniczenia w narastających koszmarach i agonii twórczego umysłu, balansującego w kierunku szaleństwa, które go niszczy. Jest to film tak bogaty w wizualne obrazy (z „paletą” Technicoloru, która próbuje odtworzyć malarską wizję Van Gogha – Minelli był uważany za specjalistę od kina kolorowego), że nie nadążamy z ich przyswajaniem. Od płonących ognistych pól, po nocne niebo, które niemal wije się w falach ciemności. Każda strona talentu artysty zostaje tutaj spektakularnie i trafnie uchwycona. Kirk Douglas nigdy wcześniej i nigdy potem nie był tak dobry na ekranie, a to ekstremalne doświadczenie aktorskie niemal zmiażdżyło go, jak to określił w swojej autobiografii.

Reżyseria – Vincente Minnelli

Obsada: Kirk Douglas, Anthony Quinn, James Donald i inni

Czas trwania 2 godz. 2 min.

Wstęp wolny!

Kurator cykludr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Więcej informacji na temat cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”