W ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-Literacje” zapraszamy na pokaz filmu „Morderstwo w Orient Ekspresie” według powieści Agathy Christie pod tym samym tytułem.
Wielka zabawa w kino i w schematy literatury popularnej. Jeśli za adaptację filmową klasycznej powieści detektywistycznej zabiera się taki mistrz, jak Lumet – efekt jest niemal z góry przesądzony. 84-letnia Agata Christie uczestniczyła w premierze obrazu z 1974 roku i zapewniła, że jest to jedyna adaptacja jej prozy, która w pełni ją satysfakcjonuje. Szczególnie podkreślała jakość ironicznego-groteskowej kreacji Finneya, którą uznała za mistrzowską interpretację postaci belgijskiego detektywa. Czepiała się leciutko tylko jego przerysowanych komicznie wąsów. W tym roku pożegnaliśmy tego wielkiego angielskiego aktora. Siłą filmu jest udział największych światowych gwiazd w krótkich (tzw. Cameo) rolach. Intrygujące, że każdy z tych aktorów odciska na adaptacji niezapomniane piętno. Wielu z nich przyznawało, że godzili się na epizodyczne role z powodu ciekawości. Chcieli poznać inne występujące tu legendy i sławy. A większość marzyła, by zagrać właśnie z Finneyem. Lumet znał ich cechy i przywary – świetnie wykorzystywał idiosynkratyczne cechy aktorów jako wabik w swoim humorystyczno-kryminalnym dramacie. Wielka Ingrid Bergam otrzymała statuetkę Akademii za kobiecą rolę drugoplanową. Z powodzeniem można powiedzieć, że zasłużyła na nią w trakcie 5-minutowego przesłuchania przez Poirota sfilmowanego w jednym, bardzo teatralnym ujęciu. Książka zainspirowana była śnieżycą, która zaatakowała prawdziwy Orient Express w 1929 roku. W trakcie realizacji filmu pociąg już nie kursował, a istniały tylko jego pojedyncze wagony w muzeum w Belgii. Ekipa filmowa wykorzystała je, a resztę składu odtworzyła według tego muzealnego wzoru.
Reżyseria – Sidney Lumet
Obsada: Albert Finney, Lauren Bacall, Ingrid Bergman, Jacqueline Bisset, Sean Connery, John Gielgud, Anthony Perkins, Vanessa Redgrave i inni
Czas trwania – 2 godz. 8 min.
Wstęp wolny!
Kurator cyklu – dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Więcej informacji na temat cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”