Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Luty 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829 

Miejsce na górze

06/02/2020, godz. 18:00    

Grafika kolorowa: pomarańczowe i niebieskie napisy Z tytułem cyklu W ramach cyklu Akademii Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Europejki zapraszamy na pokaz filmu Miejsce na górze z udziałem Simone Signoret w reżyserii Jacka Claytona.

Jack Clayton urodził się 1 marca 1921 r. w Brighton w Anglii.  Był producentem i reżyserem filmów nielicznych ale zawsze znakomitych, wybitnych i unikalnych w swoistej skali realistycznej metody tego twórcy. Pamiętamy go m.in. za W kleszczach lęku (1961) według prozy Jamesa świetnie adaptowanej na ekran poprzez scenariusz Trumana Capote’a oraz za Screen Two (1985) i Dom matki (1967). Widziano w nim na ogół przenikliwego obserwatora współczesnego społeczeństwa. Jego filmy były podziwiane i szeroko komentowane przez czołowych krytyków filmowych, takich jak Pauline Kael i Roger Ebert, oraz przez kolegów z branży filmowej z różnych pokoleń. Był ukrytą inspiracją Harolda Pintera, Martina Scorsese, Guillermo del Toro, Françoisa Truffaut, nawet Tennessee Williamsa i Stevena Spielberga. John Huston zrealizował Pobij diabła dzięki producenckiemu udziałowi Claytona.

Miejsce na górze na podstawie powieści Johna Braine’a jest przejmującą historią młodego mężczyzny w powojennej Wielkiej Brytanii.  Czarno-białe zdjęcia umożliwiają jedwabistą tonalnie opowieść o monochromatycznych emocjach: samotności i tęsknocie w w ponadczasowym ujęciu tego filmowego arcydzieła.  Film jest zdominowany przez fenomenalną rolę francuskiej divy kina Simone Signoret. Jej dominującą obecność najbardziej zapamiętujemy w porywającej kreacji dojrzałej kobiety, która jest bezradna z przyczyny nieszczęśliwej miłości do oportunistycznej postaci granej przez Laurence’a Harveya. Jej niebanalnie piękna, a zarazem skomplikowana psychologicznie twarz doprowadziła ją oscarowego triumfu za główną rolę kobiecą. I nagrodę otrzymała wówczas Francuzka w angielskim obrazie! Niektórzy pisali, że Jack Clayton inscenizuje widzom wyrafinowaną, wysubtelnioną operę mydlaną dla myślącego człowieka. Ale jest w tym coś więcej, totalność realizacyjna: wszystkie elementy filmu grają w nim naturalnie i prawdziwie. Reżyser ma zdolność uwiarygadniania nawet najbardziej nieprawdopodobnych szczegółów. Traumatyczność miłości starszej kobiety została tu tak po mistrzowsku uchwycona, że czasami musimy odwracać wzrok ze wstydu przed jej  duchowym negliżem. Prawda kreacji w oczach Signoret przeszywa nawet wtedy gdy seksownie pali papierosa, dmuchając w nas, widzów uwiedzionych filmem, dymem.

Reżyseria — Jack Clayton

Czas trwania — 1 godz. 55 min.

Wstęp wolny!

Kurator cyklu — dr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Więcej informacji na temat cyklu Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Europejki 

Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.