Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Żbiki w Dzierżoniowie

11 maja Żbiki zaznaczyły swoją obecnością kolejny punkt na mapie Polski – Dzierżoniów na Dolnym Śląsku.

Żbiki wzięły udział w imprezie „Future Pace Battle 2019”, startując w niej w kategoriach solowych i w formacji. Choć na pierwszy rzut oka zdawałoby się, że tym razem nie osiągnęły konkretnych rezultatów – korzyści z udziału i obecności tam są duże.

Eliminacje przebiegały w coraz popularniejszej na świecie formie (de fakto nie jest to nowość, ale raczej powrót do street-dance’owych korzeni) – freestyle jam/cyphers. Tancerze mieli godzinę na prezentację – nie w formie solo z małym limitem czasowym, ale prezentacja dowolna w każdym miejscu sali i bez ograniczeń ilościowych, czasowych i jakościowych. Sędziowie w ekstraklasowym składzie: Martha Nabwire, Ben Wichert i aktualnie topowy reprezentant polskiej sceny – Radek ZOLSKY Kozłowski, śledzili przebieg eliminacji z samego centrum wydarzeń, będąc niemalże incognito na parkiecie, pomiędzy tancerzami. Wydawałoby się, że taka luźna forma może być z jednej strony prostym wyzwaniem, z drugiej – z organizacyjnego punktu widzenia – nieco chaotycznym. Nic bardziej mylnego. Często w klasycznej formie eliminacji bywają opinie, że pomogła lub przeszkodziła kolejność startu, muzyka – gorsza lub lepsza, która akurat przypadła na daną uczestniczkę lub uczestnika. Tutaj była formuła open space – w tej sytuacji, oprócz samych umiejętności tanecznych z technicznego punktu widzenia, decyduje również – a może przede wszystkim charakter – tzw. charyzma tancerza, jego oryginalność, pewność siebie, styl i adaptacja w muzyce – muzykalność i umiejętność zabawy – całość podsumowuje siła przebicia. To wszystko zaś sprawia, że uczestnik potrafi wyróżnić się z tzw. tłumu, a profesjonalnym, doświadczonym jurorom wystarczy rzut oka, by te atuty dostrzec. One tutaj decydowały. Nasze Żbiki w tym aspekcie muszą jeszcze sporo popracować.

Z kolei w formacjach z kilkunastu startujących sklasyfikowane i wyróżnione zostały jedynie trzy ekipy. Tym razem miejsca na podium okazały się za wysokie dla Żbików. Trudno więc jednoznacznie powiedzieć, jak grupa wypadła w ogólnym rankingu, jednak występ z pewnością można zaliczyć do udanych. Tancerze są z siebie zadowoleni.

I najważniejsze – na imprezę zaproszono Battle Quests, czyli topowych światowych tancerzy, którzy w rundach Battle konkurowali ze zwycięzcami eliminacji. Tutaj można powiedzieć o prawdziwej próbie ognia. Młodzi laureaci prestiżowych międzynarodowych imprez, reprezentujący, m.in. Francję, Anglię, Niemcy, Holandię, pokazali dystans, jaki dzieli jeszcze naszą prężnie rozwijającą się scenę krajową do Top World.

Najdalej z narodowej reprezentacji dotarła nasza znajoma ze Szczecina, obecnie mieszkająca i pracująca we Wrocławiu – Monika ŻUREK Łaskarzewska – w finale była nawet o krok od zwycięstwa, jednak po dogrywce wynik był na korzyść gościa z zagranicy. W kategorii zmagań naszych tancerzy w finale odbyła się konfrontacja Francji i Anglii – niemalże jak w czasach historycznych. Cóż to była za bitwa!

Warto jeszcze pogratulować samym organizatorom – młodzi, zdeterminowani, zorganizowani i przede wszystkim pełni pasji twórcy Future Pace Battle 2019 zrobili to na najwyższym poziomie. Zaplecze logistyczne, przebieg turnieju, oprawa, klimat, poziom i finały na scenie teatru z prawdziwie dramatyczną atmosferą – klasa. Dla Żbików nowa porcja doświadczenia i motywacji.