Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC

Marian Stępak „Wędrowcy”

Zapraszamy na kolejne spotkanie z wyjątkowymi kolekcjami w „Kiosku ze sztuką”!

wernisaż wystawy 26.09.13, godz.18.30

wystawa potrwa do 23.10.13

wstęp wolny!

Marian Stępak urodził się w 1957 r. w Koronowie, ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Studiował  na Wydziale Sztuk Pięknych UMK, dyplom w 1983 r. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego UMK. Jest autorem ponad czterdziestu wystaw indywidualnych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest również kolekcjonerem materiałów tekstylnych. Tak sam pisze o swoim nowym projekcie:

„Od czasu ukończenia studiów w obrębie moich artystycznych zainteresowań znajdują się rozmaitego rodzaju materie, przede wszystkim tekstylne. Takie, które zakończyły swój żywot, w odniesieniu do swojej pierwotnej funkcji użytkowej jako ubrania, obrusy, pościele, zasłony itp. Realizacja przygotowana do Kiosku Kolekcjonerów w Lublinie odnosi się do swego rodzaju galanterii, jaką są nakrycia głowy, głównie: kapelusze, toczki i czapki. Są to przeróżne kształty krążące po świecie wraz z użytkownikami według swoich nieregularnych orbit, które wytyczają im ich właściciele. Odnosząc się do orbit i wędrówek warto w tym miejscu nawiązać do ruchu planet w Układzie Słonecznym. Porównanie może trochę zbyt ryzykowne, jednak w swoim projekcie próbuję połączyć ze sobą te dwa odrębne zjawiska, jedno bardzo logiczne i uporządkowane – ruch planet wokół Słońca i to drugie chyba zgoła bezładne – wędrówka kapeluszy i wszelkiego rodzaju ich pobratymców.”

 

O Cyklu „Kiosk Kolekcjonerów”:

Poprzez cykl wystawienniczy w „Kiosku ze sztuką” – „Kiosk Kolekcjonerów” chcielibyśmy pokazywać pasje mieszkańców dzielnicy w szerszym kontekście sztuk wizualnych. Współcześni artyści często sięgają do domowych archiwów, kolekcji, prywatnych zbiorów, aby rozwinąć je w oryginalne projekty. Jednocześnie pasja kolekcjonowania, oraz często związana z tym dogłębna wiedza na dany temat, warta jest bliższemu przyjrzeniu się. Kuratorem cyklu jest Ludomir Franczak.

W ramach „Kiosku Kolekcjonerów” chcemy również stworzyć lokalną kolekcję nakryć głowy, która na miesiąc zagości wewnątrz kiosku, a współtworzona będzie przez mieszkańców Węglina. Projekt „Kiosk ze sztuką” jest częścią działalności Galerii Węglin, która działa na przecięciu dyscyplin starając się pokazać szerokie spektrum zjawisk związanych ze sztuka współczesną.