Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31EC

Miasto spotyka naturę

Od maja 2021 roku na słupie przed DDK „Węglin” pojawiają się realizacje artystyczne powstałe w ramach projektu „Manifesty dla Przyszłości”. Najnowsza odsłona to praca powstała przy współpracy z Agnieszką Harasimiuk – mieszkanką dzielnicy Węglin, z pracownią „MIEJSCE”.

Agnieszka Harasimiuk – od urodzenia mieszka w Lublinie. Dogląda natury w sąsiedztwie. Troszczy się o drzewa, ptaki oraz park. Zawodowo pracuje z dziećmi. Prowadzi mediacje. Marzy jej się portal pt. „Sąsiedzi”, który łączyłby sąsiadów. Połączeni w zainteresowaniach, dążeniach i działaniach. Tak jak drzewa łączą się i komunikują przez swoje systemy korzeniowe. Wspólnie można więcej, prawda?

Wystawa na słupie DDK  „Węglin” to próba wyartykułowania konieczności nowego spojrzenia na relacje panujące w kulturze na styku instytucji, artystów i odbiorców. W związku z pandemią istniejące dotąd problemy jeszcze bardziej się pogłębiły. Kultura w czasach lockdownu oddziałuje z jednej strony na poziomie lokalnym, próbując budować więzi wśród swoich społeczności, z drugiej pozbawiona fizycznych barier, przenosi swoje działania do globalnej sieci internetowej. Poprawiła się dostępność do kultury, jednakże pozbawieni zostaliśmy bezpośredniego kontaktu twórców z odbiorcami. Jaka jest w tym wszystkim rola instytucji? Czym powinni zająć się artyści? W jaki sposób odbierać kulturę?

Pandemia uwypukla też problemy i wyzwania, jakie niesie ze sobą współczesny świat – pełen nierówności ekonomicznych, radykalizujących się stosunków władzy w demokracjach, w środku kryzysu klimatycznego. Czy kultura jest w stanie pomóc w budowie wspólnoty, która poradzi sobie z tymi problemami? Jak rozmawiać przy pomocy kultury i budować nową lokalność?

Zapraszamy zarówno twórców, jak i teoretyków kultury, aby pomogli nam w wypracowaniu nowych metod. Odnieśli się do istniejącej sytuacji, jednocześnie patrząc w przyszłość. Spróbowali spojrzeć na rolę instytucji kultury w tej budującej się wokół nas rzeczywistości. Każda z prezentacji zawierać będzie tekst przewodni, który ostatecznie znajdzie się w publikacji/zinie wydanym na koniec i podsumowującym całość, tworząc w ten sposób rodzaj rekomendacji dla instytucji działających lokalnie. Publikacja ta może się stać zaczątkiem szerszej dyskusji z okazji 10-cio lecia DDK. Dotąd na słupie pojawiły się prace: Jaśminy Wójcik, Jadwigi Sawickiej, Anny Witkowskiej i duetu Res Keil. Przed nami prezentacja Edwina Bendyka.

 

Opieka nad projektem – Pracownia „MIEJSCE” (Magdalena i Ludomir Franczak).

 

Fot. Jacek Świerczyński / DDK „Węglin” (03.12.2021)