Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31EC

MANIFESTY DLA PRZYSZŁOŚCI / 10 PYTAŃ

Do połowy października na słupie przed DDK „Węglin” oglądać można pracę duetu ResKeil, zaprojektowaną przez Karola Grzywaczewskiego pt. „10 Pytań”, o której tak piszą jej twórcy:

Od blisko dziesięciu lat pracujemy wspólnie, lub równolegle obok siebie. Przez te dziesięć lat zebraliśmy katalog zasad, którymi staramy się posługiwać rozpoczynając każdy nowy projekt, lub wchodząc do nowej instytucji. Jest to dla nas zawsze punkt odniesienia. Zapisaliśmy go w formie dziesięciu pytań, które staramy się zadawać nieustannie od nowa sobie, współpracowni(cz)kom, artysta(k)kom, uczestni(cz)kom i widowni.

Marta Keil i Grzegorz Reske. Od pewnego czasu pracują wspólnie jako ResKeil. W Lublinie w latach 2013-2017 odpowiadali za program Konfrontacji Teatralnych, a później w Galerii Labirynt przygotowali polską odsłonę projektu Meet the Neighbours. Od 2017 roku wspólnie z Anną Smolar, Weroniką Szczawińską, Piotrem Wawrem jr i Michałem Buszewiczem współtworzą kolektyw Instytutu Sztuk Performatywnych w Warszawie.

Marta obecnie pracuje nad międzynarodowym projektem Breaking the Spell, badającym praktyki feministyczne we współczesnym teatrze. Prowadzi zajęcia z praktyk kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktorka kilku książek o choreografii i krytyce instytucjonalnej, w 2021 obroniła doktorat o krytyce instytucjonalnej w Instytucie Sztuki PAN.

Grzegorz od września bieżącego roku jest dyrektorem artystycznym SPRING Performing Arts Festival i SPRING in Autumn – w Utrechcie.

Praca powstała w ramach projektu „Manifesty dla przyszłości”, który stara się nakreślić nową perspektywę dla kultury i edukacji korzystając z doświadczeń związanych z pandemią, podczas której istniejące dotąd problemy jeszcze bardziej się uwypukliły. Kultura w czasach lockdownu oddziałuje z jednej strony na poziomie lokalnym, próbując budować więzi wśród swoich społeczności, z drugiej pozbawiona fizycznych barier, przenosi swoje działania do globalnej sieci internetowej. Poprawiła się dostępność do kultury, jednakże pozbawieni zostaliśmy bezpośredniego kontaktu twórców i twórczyń z odbiorczyniami i odbiorcami. Jaka jest w tym wszystkim rola instytucji? Czym powinni zająć się artyści i artystki? W jaki sposób odbierać kulturę?

O odpowiedź na te pytania poprosiliśmy artystów i artystki oraz teoretyczki i teoretyków kultury. Prezentacje na słupie przed DDK „Węglin” potrwają do listopada 2021, kiedy to oddamy głos mieszkańcom. Ich opinie i przemyślenia zbieramy przez cały ten ten czas pod adresem info@ddkweglin.pl oraz listownie za pośrednictwem skrzynki Kulturbox znajdującej się przed budynkiem DDK „Węglin”.

Pomysł i opieka nad projektem: Magdalena i Ludomir Franczak (MIEJSCE)

Fot. DDK „Węglin” (23.09.2021)