Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

F2, czyli Fajne Ferie na Węglinie 2023

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” zaprasza na twórcze warsztaty zimowe: warsztaty plastyczne z tworzenia form użytkowych, poznawanie zabaw ruchowych i gier różnego typu, warsztaty teatralne (drama, teatr improwizowany, teatr cieni, pantomima) oraz warsztaty „Stwory z szafy, czyli w jakie emocje się ubieramy”.

Warsztaty poprowadzą: Paula Krać, Monika Mużacz, Anna Chabros-Piłat i Jolanta Pyszniak.

Terminy:

I tydzień warsztatowy: 16-20.01.2023, godz. 9.00-15.00

II tydzień warsztatowy: 23-27.01.2023, godz. 9.00-15.00

16.01 – Wielka integracja i notatki wizualne
Specjalnie dobrane gry i zabawy wspomogą integrację Uczestników i Uczestniczek ferii, dodadzą im pewności siebie i animuszu. Uczestnicy i Uczestniczki napiszą wspólnie regulamin „F2, czyli Fajnych Ferii na Węglinie”. Podczas warsztatów plastycznych stworzą mini notatnik i nauczą się w prosty sposób rysować ramki, ludziki, zwierzątka, przedmioty. Porozmawiają też o tym, jak wykorzystać te umiejętności do notowania w szkole lub uczenia się.

17.01 – Papierowe witraże i zabawy ruchowe
Podczas warsztatów plastycznych Uczestniczki i Uczestnicy wytną z czarnego papieru kształty ptaków, motyli, samolotów, rakiet. Podzielą je na mniejsze części, które podkleją prasowaną bibułą. Powstaną w ten sposób papierowe witraże, które powieszone na oknie dadzą wspaniały kolorowy efekt. Podczas kolejnego warsztatu Dzieci będą ćwiczyć koordynację ruchową. Gry biegane zagwarantują im odpowiednią porcję ruchu oraz wyzwań.

18.01 – Minirzeźby-magnesy i tajna misja
Uczestnicy i Uczestniczki wykonają minirzeźby przedstawiające np. żuka, oko, kwiatek, które po wyschnięciu pomalują. Gdy dodadzą magnesy, rzeźby zyskają charakter użytkowy. W drugiej części zajęć zorganizują tajną misję w budynku domu kultury i najbliższej okolicy. Wcielą się w role detektywów/agentów, będą szukać rozwiązań zagadek i tajnych zadań, a wszystko po to by zdobyć skarb.

19.01 – Ekozabawki i tworzenie gier planszowych XS i XL
Podczas warsztatów plastycznych Uczestniczki i Uczestnicy zaprojektują i wykonają zabawki z naturalnych materiałów. Z drewnianych spinaczy powstaną pasikoniki, motyle, samoloty, z kamieni – labirynt, alfabet czy znana zabawa w kółko i krzyżyk. W drugiej części zajęć wcielą się w rolę twórców i twórczyń i sami zaprojektują unikalne gry planszowe w formach mini i maxi. Kto powiedział, że pionkami nie mogą być ludzie?

20.01 – Kartki okolicznościowe i harcerskie gry strategiczne
Uczestnicy i Uczestniczki porozmawiają o komponowaniu poszczególnych elementów na kartkach okolicznościowych. Dowiedzą się, czym jest typografia, motyw graficzny i jak je dostosować do konkretnego wydarzenia, np. urodzin, walentynek, świąt. Drugi warsztat pozwoli im poznać harcerskie gry strategiczne i zręcznościowe, które rozwijają umiejętności współpracy oraz komunikacji, pozwalają posmakować, czym jest sprawczość i cieszyć się ze wspólnie osiągniętego celu.

23–27.01.2023

Podczas drugiego tygodnia ferii odbędą się warsztaty plastyczne oraz warsztaty różnych form teatralnych. Warsztaty plastyczne pt. „Stwory z szafy, czyli w jakie emocje się ubieramy” zapoznają Uczestników i Uczestniczki z mechanizmem powstawania emocji i ich wpływem na zachowanie. Podczas warsztatów teatralnych Dzieci poznają techniki dramy, teatru improwizowanego, teatru cieni, pantomimy. Będą wzmacniać własną pewność siebie i umiejętność odnajdywania się w różnych zaskakujących sytuacjach oraz rozwijać umiejętności miękkie.

23.01 – Robimy stworka RADOŚĆ i bawimy się w teatr

Podczas warsztatu plastycznego Uczestniczki i Uczestnicy zastanowią się, co to są emocje i uczucia i w jaki sposób je rozróżnić. Postarają się rozpoznać pozytywne emocje i sprawdzić, w jakich sytuacjach się pojawiają. Jakie uczucia towarzyszą radości i gdzie znajdują się w ciele? Zastanowią się także, czy emocje można wyrazić ruchem i jak mógłby wyglądać taniec radości. Podczas warsztatów dramy Uczestnicy i Uczestniczki będą wcielać się w różne role i ożywiać samodzielnie stworzone opowiadania. Pobudzą wyobraźnię i swoją kreatywność.

24.01 – Robimy stworka SMUTEK i poznajemy tajniki improwizacji

Na warsztatach plastycznych Uczestniczki i Uczestnicy zastanowią się nad ważnym pytaniem: „Co mnie smuci i martwi?”. Rozpoznają sytuacje, które wywołują smutek i uczucia, które wtedy się pojawiają oraz miejsca w ciele, gdzie się gromadzą. Czy jest jakiś sposób, by poradzić sobie ze smutkiem? Na warsztatach teatralnych Uczestnicy i Uczestniczki zdobędą umiejętność szybkiej reakcji na bardzo zaskakujące sytuacje. Dzięki improwizacji poczują się jak w prawdziwie epickiej komedii.

25.01 – Robimy stworka ZŁOŚĆ i teatr cieni

Podczas warsztatu plastycznego Dzieci zagłębią się w zabawę „Co mnie złości i co wtedy robię?”. Spróbują rozpoznać sytuacje, które wywołują złość, nazwą uczucia, które jej towarzyszą. Zastanowią się, jak można wyrazić ruchem trudne emocje i co można zrobić, żeby zapanować nad złością. Podczas warsztatów teatralnych będą ćwiczyć umiejętność budowania nastroju za pomocą ruchu i muzyki. Aktor nie zawsze musi być w teatrze widoczny – za pomocą światła i cienia Uczestnicy i Uczestniczki będą snuć opowieść o świecie, który nas otacza.

26.01 – Robimy stworka STRACH i próbujemy sił w pantomimie

W pierwszej części dnia Uczestnicy i Uczestniczki będą oswajać „strachy”. Pomyślą, czego się boją, a także kiedy strach się pojawia. Zastanowią się, jakie uczucia im wtedy towarzyszą? Odpowiedzą na pytania: gdzie strach chowa się w ciele i czy da się pokonać lęk. Spróbują wyrazić ruchem swoje emocje. Temat będzie kontynuowany podczas warsztatów teatralnych. Uczestnicy i Uczestniczki poznają bogactwo gestów i mimiki do oddania emocji i uczuć. Czy bez słów można się komunikować? Tego dnia zagrają w pantomimiczne kalambury.

27.01 – Robimy stworka TO JA i stosujemy metodę „stop-klatka”

Wdzięczność, spokój, miłość, komfort, odpoczynek i energia, inspiracja, radość – to uczucia i emocje, które pojawiają się, kiedy nasze wewnętrzne potrzeby są zaspokojone. Uczestnicy i Uczestniczki spróbują odpowiedzieć na pytanie – jak te wewnętrzne potrzeby rozpoznać i zauważać każdego dnia? Podczas warsztatu teatralnego pobawią się metodą stop-klatki. To technika, która daje błyskawiczną możliwość wpływania na rzeczywistość. Zawiera cały wachlarz rozwiązań i zakończeń zaistniałych sytuacji. Podejmowanie wyzwań i dokonywanie wyborów, nawet w formie zabawy, przynosi dużo satysfakcji i daje uczucie sprawczości.

Informacje organizacyjne:

1. Zajęcia organizowane dla Dzieci w wieku 7–12 lat.
2. Koszt udziału (od Dziecka) – 200,00 zł (za jeden tydzień warsztatowy).
3. W przypadku opłaty za „F2, czyli Fajne Ferie na Węglinie 2023” nie obowiązuje zniżka z tytułu posiadania Karty Rodzina 3+.
4. Zajęcia prowadzone będą w siedzibie DDK „Węglin” oraz na świeżym powietrzu.
5. DDK „Węglin” nie zapewnia wyżywienia (w tym napojów).
6. Dziecko można zapisać na jeden wybrany tydzień warsztatowy.
7. Zapisy przyjmowane będą od 5.01.2023 (czwartek), od godz. 8.00 do wyczerpania limitu miejsc wyłącznie przez formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenia wysłane wcześniej nie będą honorowane.
8. Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest tutaj.
9. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność kompletnie wysłanych zgłoszeń oraz uiszczenia płatności (informacje dotyczące wpłaty zostaną przesłane w odpowiedzi na kompletnie wysłane zgłoszenie).
10. Zgłoszenia niekompletne nie będą honorowane. Zgłoszenia Dziecka mogą dokonać tylko Rodzice lub Opiekunowie prawni.
11. Uiszczona opłata nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji lub nieobecności Dziecka.
12. Wysłanie przez Rodzica / Opiekuna prawnego kompletnego zgłoszenia (wyłącznie przez formularz) oraz uiszczenie opłaty jest równoznaczne z zapoznaniem się z warunkami uczestnictwa Dziecka w warsztatach i wyrażeniem zgody na zapisanie go na zajęcia.
13. Po otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia Dziecka należy uiścić opłatę. Wpłat dokonywać należy na rachunek bankowy DDK „Węglin” 67 1240 1503 1111 0010 4267 7032, w tytule przelewu prosimy wpisać: „F2, czyli Fajne Ferie na Węglinie 2023”, imię i nazwisko osoby uczestniczącej oraz termin.
14. DDK „Węglin” zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w organizacji akcji, zwiększenia limitu przyjęć lub odwołania akcji w kontekście sytuacji epidemiologicznej w Polsce.
Szczegółowe informacje i pytania: zajecia@ddkweglin.pl / 882-433-036.