Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Obiekty Latające

Grafika kiosku z przymocowanymi 3 balonamiJest to podwójna odsłona wystaw w Kiosku ze Sztuką, które łączy wspólna narracja.

W dobie obostrzeń związanych z COVID-19 świat sztuki przeniósł się właściwie w całości do internetu, pozbawiając publiczność kontaktu z fizycznym obiektem dzieła. Jednocześnie nasze zamknięcie nie sprzyja fizycznym kontaktom, wręcz przeciwnie – wytwarza swego rodzaju niechęć związaną z potencjalnym zagrożeniem, jakie taki rodzaj relacji ze sobą niesie. W tym kontekście budynek Kiosku – całkowicie odizolowany od publiczności, a jednocześnie pozwalający na kontakt ze sztuką przez szybę, wydaje się idealnym modelem architektonicznym dla prezentacji w obecnych czasach. Proponujemy zatem dwie wystawy artystki i artysty związanych z Lublinem: Magdaleny Franczak i Jarosława Koziary, które w sposób przewrotny komentują obecną sytuację, wprowadzając w całość prawie baśniową narrację.

Jarosław Koziara Balon – wernisaż online 14.05

Uwięziony w kiosku balon z grupą pasażerów na pokładzie, jest z jednej strony przypomnieniem, powstałej parę lat temu, instalacji Jarosława Koziary, która zawisła w centrum miasta – pełnym turystów i mieszkańców, unosząc się nad gwarem miejskim. Z drugiej jest gorzkim komentarzem do obecnej rzeczywistości, w której zmuszeni jesteśmy do pozostania w domach. Obiekt, który powinien latać korzystając z wolności, zamknięty zostaje w kiosku i smutno unosi się w tej niewielkiej przestrzeni. Całość powiązana jest z interakcją z publicznością – na drzwiach kiosku umieszczamy skrzynkę z prośbą o wrzucanie do niej listów do świata przyszłości – wiadomości dla nas samych i naszych sąsiadów ze świata kwarantanny, które symbolicznie wypuścimy w powietrze w noc świętojańską, przywiązane do balonów wypełnionych helem. Nie wiemy do kogo dotrze ta „wiadomość w butelce”, jednak mamy nadzieję na odpowiedź licząc na to, że nie pozostaliśmy sami na tym świecie.

Jarosław Koziara urodził się w 1967 roku w Jędrzejowie. Jest performerem i artystą plastykiem. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych. Autor kilkudziesięciu scenografii teatralnych (m.in. Teatr Wielki w Warszawie, lalkowy Teatr im. H.Ch. Andersena w Lublinie), plenerowych i telewizyjnych (np. Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy). Zaprojektował także oprawę scenograficzną wielu koncertów halowych i zewnętrznych. Stały felietonista Lubelskiego Informatora Kulturalnego ZOOM. Zwiedza świat i publikuje reportaże ze swoich podróży. Żyje sztuką, dla sztuki i ze sztuki.

Magdalena Franczak Pełnia – wernisaż online 20.06

Balon zniknął. Nie wiadomo, co się z nim stało, czy udało mu się nocą wymknąć z Kiosku? W każdym razie pojawił się księżyc – kolejny obiekt, który powinien pozostawać na wolności, ale zamknięty jest w swoistej kwarantannie. Tajemniczy satelita świeci wewnętrznym blaskiem, wabiąc ćmy i ludzi. Artystka, umieszczając w Kiosku księżyc, zachęca jednocześnie do interakcji za pomocą dotyku – zmysłu, którego brak w tej chwili chyba najbardziej odczuwamy. W Kiosku znajdą się rękawice zabezpieczające oraz szara farba, którą będzie można, za pomocą własnych palców zaznaczyć księżycowe kratery i pustynie, nadając trójwymiarowej rzeźbie dodatkowego, osobistego charakteru płynącego prosto z dzielnicy.

Magdalena Franczak – artystka interdyscyplinarna, podczas realizacji prac posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performance. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific. Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Twórczyni Nomadycznej Pracowni – przestrzeni działań z pogranicza dyscyplin. Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata: Michaelem Ackermanem, Marcinem Dymiterem, Ludomirem Franczakiem, Yael Frank, Sarą Kurzinger oraz Jaśminą Wójcik i Weroniką Lewandowską, z którymi tworzą kolektyw „Łodygi”. Stypendystka MKiDN, nominowana do tytułu Kulturystki Roku przez dziennikarzy Programu Trzeciego Polskiego Radia. Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą (m.in. Miejsce Projektów Zachęty w Warszawie, Arsenał w Poznaniu, BWA Zielona Góra,  BWA Katowice, Galeria Biała w Lublinie, Labirynt w Lublinie, CSW w Toruniu, Art Cube Artists Studios Jerusalem, Atelierhaus Salzamt w Linzu i wielu innych). Jak pisze Karolina Sikorska: „Magdalena Franczak mówi o pracy i procesie twórczym jako o przyroście naturalnym. Za tą metaforą kryje się skrupulatnie budowana kolekcja znalezionych, pozyskanych, zyskujących materialność przedmiotów, które produkują misterne struktury powiązań́ między sobą, skłaniając inicjatorkę i twórczynię kolekcji do ciągłego wysiłku opanowywania i klasyfikowania zbieranego materiału. Praca dla Franczak jest bezustannym procesem, mierzeniem się z ulotnością materii, konserwacją, odzyskiwaniem, umieszczaniem rzeczy w obszarze widzialnego”.

Strona artystki – kliknij tutaj

Wernisaż pierwszej wystawy 14.05., godz. 18:00 online na naszym Facebooku, na zwiedzanie zapraszamy 24h na dobę przez cały czas trwania wystawy.

Działania w ramach Galerii Węglin i cyklu Ach sztuka