Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Marzec 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Amatorski Teatr Towarzyski

ATT na stronę

W 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie z inicjatywy jego Prezesa Dariusza Borucha powstał Amatorski Teatr Towarzyski.

Były czasy, że w zwyczaju ludzi z „towarzystwa” była zabawa w teatr.  Zabawa ta miała wielce edukacyjny charakter, pozwalała rozwijać talenty potrzebne w aktywnym społecznym życiu, kultywowała język ojczysty, uczyła pracy w grupie i kreatywności. Wspólna zabawa dawała satysfakcję i radość, a jej finałem była publiczna prezentacja dla grona przyjaciół i rodziny. Propozycją takiej zabawy jest właśnie nasz teatr, pragniemy wrócić do tych dobrych obyczajów i zaszczepić nimi naszych znajomych i sąsiadów.

Takie były i są cele teatru i trzeba stwierdzić, że udało się je zrealizować. Przez teatr, w ciągu 11 lat jego działalności, przewinęło się już kilkadziesiąt osób (96) w różnym wieku i profesji, posiadających mniej lub więcej talentu aktorskiego, ale za to bardzo chętnych do działania. Podporami teatru oprócz Dariusza Borucha (pracownika Muzeum UMCS) są: Anna Kuszneruk (bardzo energiczna rencistka), Irena Mazur (dyrektor  w firmie farmaceutycznej), Krzysztof Żak (prawnik), Krzysztof Witaszek (kulturoznawca), Ewa Surdacka  (pedagog),  Mateusz Dąbrowski (pedagog, muzyk) oraz Grażyna Laskowska-Cielniak (plastyk). Z teatrem obecnie współpracuje 31 osób. Członków teatru, oprócz marzeń o scenie, łączy miłość do żywego słowa, poprawnej polszczyzny, bogatego stroju i działania w grupie.

Amatorski Teatr Towarzyski prezentował się w różnych miejscach Lublina i w kilku innych miejscowościach oraz po za granicami kraju. Otwarty jest na każdą propozycję występów, bo jego celem jest dobra zabawa i propagowanie idei Teatrów Towarzyskich. Repertuar teatru dobierany jest tak, aby był różnorodny i możliwy do zrealizowania. Są tam utwory klasyczne, ale i własne teksty członków zespołu. Siedzibą teatru jest Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” gdzie, dzięki przychylności i wsparciu kierownictwa tej placówki, odbywają się próby i premiery. Teatr nie ma stałego terminarza występów, prezentuje się tam, gdzie zostanie zaproszony i gdzie zbierze się choćby niewielka grupka głodnych teatru oraz dobrej zabawy widzów.

Udział w festiwalach i przeglądach:

22.09.2012 r. Amatorski Teatr Towarzyski, a konkretnie Ania Kuszneruk i Marian Zawiślak wziął udział w 13. Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów, gdzie zaprezentował jedną ze scen komedii „Damy i Huzary”. Jury przeglądu zakwalifikowało scenkę do finału i zaprosiło nas 17.11.2012 r. do Dęblina. W finale scenka bardzo się spodobała i otrzymała wyróżnienie.

15.10.2013 r. seniorzy z Amatorskiego Teatru Towarzyskiego wzięli udział w 14. Jesiennym Przeglądzie Twórczości Seniorów, który odbył się w DK LSM w Lublinie. Teatr zaprezentował przedstawienie „Legendy Lubelskie – Czarci Sad”. Tekst napisał Sławomir Krzyżanowski do pomysłu Dariusz Borucha, a odegrali go: Sławomir Krzyżanowski (czart), Ewa Sieniuć-Pikula (wdowa), Grażyna Czarnota (przekupka 1), Lidia Abramek (przekupka 2), Marian Zawiślak (wojewoda), Henryk Mizura ( sędzia), Dariusz Boruch (woźny).

26.09.2015 r. seniorzy ATT wzięli udział w 14. Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów z fragmentami przedstawienia Kabaretu Godziemba „Dudek Show” (skecz „Jak dwa Kryształy” i wiersz „Do Du…”). Program zakwalifikował się do finału w Dęblinie, w którym zespół nie wziął udziału ze względu na okoliczności losowe.

14.11.2015 r. Amatorski Teatr Towarzyski wystąpił na 2. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Nieprofesjonalnych „Decha” (zgłoszono 16 grup, a zakwalifikowano 7). Teatr zaprezentował przedstawienie „Miłość według Czechowa”, na który składały się jednoaktówki Antoniego Czechowa „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”. Krzysztof Żak z ATT otrzymał od jury festiwalu nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę Iwana Łomowa.

4.06.2016 r. w trakcie Nocy Kultury zaprezentowano spektakle „Rosja według Czechowa” („Złoczyńca”, „Jubileusz”)  oraz „Miłość według Czechowa” („Niedźwiedź”, „Oświadczyny”) – Kawiarnia „Pożegnanie z Afryką” w Lublinie.

W dniach 17.02.-21.02.2016 r. Teatr wziął udział w 37. Biesiadzie Teatralnej Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form, odbywającej się w Horyńcu Zdroju i został zakwalifikowany do grona 16 grup teatralnych i solistów, uczestniczących w przeglądzie spośród 30 zgłoszonych. 18.02.2016 r. zaprezentował jednoaktówkę Antoniego Czechowa „Oświadczyny”. Wystąpili w niej: Ewa Surdacka, Krzysztof Żak i Dariusz Boruch. Występ spodobał się organizatorom tak bardzo, że ATT poproszono o dodatkowy występ dla mieszkańców Horyńca Zdroju. Jury przeglądu doceniło występ ATT miłymi słowami i recenzjami, ale nie wyróżniło nagrodami.

Amatorski Teatr Towarzyski został zakwalifikowany do udziału w festiwalu „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkanie Teatralne”, który odbył się w dniach 23-25.09.2016 r. w Stalowej Woli. Teatr zaprezentował „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry. Przedstawienie nie zostało wyróżnione, ale bardzo podobało się publiczności.

W dniach 11-13.11.2016 r. Amatorski Teatr Towarzyski uczestniczył w 3. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich w Bielsku Podlaskim. Wzięło w nim udział 6 zespołów z całej Polski. Amatorski Teatr Towarzyski zaprezentował komedię Aleksandra Fredry „Damy i Huzary”. Na festiwalu jury przyznało 4 główne nagrody, w tym za najlepszą aktorkę uznano Sandrę Pikulę, a za najlepszego aktora uznano Dariusza Borucha z Amatorskiego Teatru Towarzyskiego.

3.06.2017 ATT wziął udział w Nocy Kultury. Zaprezentował w Sali Galeryjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej komedię „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry.

10.09.2017 ATT wziął udział w Europejskim Festiwalu Smaku. Zaprezentował sztukę uliczną „Czarci sąd” na Placu Po Farze w Lublinie.

2.06.2018 Amatorski Teatr Towarzyski wziął udział w kolejnej edycji Nocy Kultury w Lublinie. Zaprezentował na placu za Trybunałem Sztukę uliczną „Czarci Sąd”.

17.06.2018 ATT został zakwalifikowany do udziału w V Ogólnopolskim Festiwali Sztuk Komediowych Teatrów Nieprofesjonalnych „DECHA” w Bielsku Podlaskim z przedstawieniem „Rosja według Czechowa”.

Amatorski Teatr Towarzyski działa już ponad 12 lat, współpracowało z nim 119 osób i ma w swoim dorobku już kilkadziesiąt przedstawień (158) w tym 23 premiery:

 • 06.2006 r. – Wieczornica „ Poezja Karola Wojtyły”. Scenariusz i reżyseria – Krzysztof Żak.
 • 09.2006 r. – „Przypadki Kasandra mieszczanina paryskiego” – przedstawienie na podstawie „Parad” Jana Potockiego. Adaptacja i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 06.2007 r. – „Antyczne obrazki” – przedstawienia na podstawie antycznych tekstów Owidiusza, Herondosa i Arystotelesa. Adaptacja i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 06.2008 r. – „Rozmowy pod lipą czyli lipne pogaduchy”. Prezentacja poezji o Lublinie. Scenariusz i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 11.2009 r. – „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry. Adaptacja i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 05.2010 r. – „Lato w Nohant” – wybrany fragment sztuki Jarosława Iwaszkiewicza. Adaptacja i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 02.2012 r. – „Sztuka Kochania” na podstawie „Sztuki Kochania” Owidiusza. Przedstawienie przygotowała Anna Kuszneruk.
 • 03.2012 r. – „Rosja według Czechowa”. Przedstawienie złożone z jednoaktówki Antoniego Czechowa „Oświadczyny” i scenek na podstawie jego nowel: „Złoczyńca” i „Narzeczony i Ojczulek”. Adaptacja i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 10.2012 r. –„Szkoła Tańca” – Wodewil na podstawie komedii Dariusza Borucha i piosenek Mateusza Dąbrowskiego. Scenariusz i reżyseria –Dariusz Boruch.
 • 03.2013 r. – „Dyktator” Jerzego Żuławskiego (fragmenty). Adaptacja i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 09.2013 r. – „Julian Tuwim – wiersze dla dzieci”. Przedstawienie łączące trzy formy artystycznego wyrazu: recytację, śpiew i rysunek. Teksty wybrał Dariusz Boruch, muzykę do piosenek napisał Mateusz Dąbrowski, a ilustracje do wierszy wykonał Bernard Homziuk.
 • 10.2013 r. – „Legendy Lubelskie – Czarci Sąd” – 14. Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów. Przedstawienie, do którego oryginalny tekst napisał Sławomir Krzyżanowski według pomysłu Dariusz Borucha.
 • 10.2014 r. – „Rosja według Czechowa II”. Przedstawienie złożone z jednoaktówek Antoniego Czechowa: „Niedźwiedź” i „Jubileusz”. Adaptacja i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 12.2014 r. – Kabaret Godziemba – 1. program „Dudek Show”. Przedstawienie składające się z piosenek i skeczy Kabaretu Dudek Edwarda Dziewońskiego. Scenariusz i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 12.2015 r. – „Mieszczanin Szlachcicem” Moliera. Adaptacje z niewielkimi skrótami w 3 aktach. Muzykę do piosenek skomponował Mateusz Dąbrowski. Kostiumy i dekoracje zaprojektowała i wykonała Grażyna Laskowska-Cielniak. Adaptacja i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 04.2016 r. – Inscenizacja „Nie miłość Izabelli Łęckiej” na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Biblioteka Miejska. Filia nr 34 w DDK „Węglin”. Scenariusz i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 05.2016 r. – Inscenizacja „Wiliam Szekspir – Bohaterowie dramatów” – czytanie fragmentów sztuk. Muzeum UMCS. Scenariusz i reżyseria –Dariusz Boruch.
 • 11.2016 r. – Premiera realizowanego w Areszcie Śledczym w Lublinie przedstawienia „Trzy razy Czechow”.
 • 12.2016 r. – Premiera przedstawienia „Julian Tuwim – wiersze dla dorosłych” – spektakl słowno-muzyczny z udziałem zespołu muzycznego Art Deco w DDK „Węglin”. Scenariusz i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 06.2017 r. – „Rozmowy pod lipą, czyli lipne pogaduchy” – DDK „Węglin” w Lublinie. Scenariusz: Sławomir Krzyżanowski i Dariusz Boruch, reżyseria Klara Kistelska i Anna Kuszneruk
 • 11.2017 r.  – Spektakl „Cohen Street” do scenariusza Józefa Bilskiego w reżyserii Dariusza Borucha. Gościem specjalnym był śpiewający piosenki – Piotr Selim.
 • 02.2017 r. – Przedstawienie „Legendy Lubelskie” w Areszcie Śledczym przy ulicy Południowej w Lublinie. Scenariusz i reżyseria – Dariusz Boruch.
 • 03.2018 r. Przedstawienie liryczno-satyryczne „Ewa, Wenus i Tuńcia …”. Scenariusz Dariusz Boruch. Teksty głównie Juliana Tuwima oraz Wojciecha Młynarskiego.

ATT pracuje obecnie nad nowymi przedstawieniami, będzie to sztuka „Kariera Józefa Szwejka” (adaptacja Beata Kamińska) oraz spektakl poświęcony poezji Zbigniewa Herbarta według scenariusza Józefa Bilskiego.

Zapraszamy do współpracy. Poszukujemy aktorów, ale również osoby potrafiące szyć kostiumy lub tworzyć dekoracje.

Kontakt: Dariusz Boruch – 603 172 564 lub daboruch@poczta.onet.pl

Próby i premiery odbywają się w DDK „Węglin” przy ul. Judyma 2a w Lublinie

Aktualny skład zespołu Amatorskiego Teatru Towarzyskiego:

Jacek Bednarczyk, Brygida Boruch, Dariusz Boruch, Andrzej Butrym, Grażyna Czarnota, Mateusz Dąbrowski, Barbara Dynowska, Beata Filipczak, Filip Hojda, Bernard Homziuk, Beata Kamińska, Łukasz Kołodziejczyk, Karol Kornet, Barbara Kosmala, Emilia Kowalska, Anna Kuszneruk, Grażyna Laskowska-Cielniak, Wanda Manaj, Irena Mazur, Sandra Pikula, Andrzej Samborski,  Ewa Sieniuć-Pikula, Renata Sieńko-Kreft, Ewa Surdacka, Henryk Szuba, Iwona Ślaska, Ireneusz Tatara, Regina Tatara, Krzysztof Witaszek, Krzysztof Żak-Nowiński, Halina Żarek. (31)

W Amatorskim Tatrze Towarzyskim występowali:

Lidia Abramek, Robert Bełcik, Irena Bogucka, Krzysztof Cielniak, Anna Cygan, Damian Czerniak, Ewelina Dymalska, Anna Furmaniak,  Maria Gacek, Anna Gąska, Juliusz Gąska, Łukasz Grochowski, Antonina Gutowska, Barbara Horoszyniak, Sebastian Jakubczak, Konrad Jarecki, Jeremi Jastrzębski, Jerzy Kaldas, Damian Kamiński, Robert Karwat, Agnieszka Kotarska, Dorota Kowalczyk, Ania Krawczyk, Rafał Kreft, Sebastian Kreft, Emil Konopka, Sylwester Kosior, Tomasz Kowalczyk, Łukasz Kozak, Kamil Królik, Sławomir Krzyżanowski, Mariusz Kucharski, Łukasz Kukiełka, Edmund Kuruluk, Kamil Kuszplak, Sebastian Kwiatek, Mariusz Kwiecień, Andrzej Longa, Edyta Łakomy, Magda Mańkowska, Andrzej Michalski, Aneta Misztal, Aleksandra Miszczak, Henryk Mizura, Grzegorz Oleszek, Marcin Pasternak, Małgorzata Pastusiak, Rafał Pawlik, Michał Piątek, Jakub Pięciński, Olga Poźniak, Małgorzata Rakowska-Szklarczyk, Aleksandra Roszkiewicz, Piotr Roszkowski, Aleksandra Rydzak, Dariusz Sokołowski,  Bartek Tatara, Piotr Selim, Gosia Smreczak, Halina Smyk, Marcin Strzelec, Paulina Suszek, Grzegorz Szabla, Kaja Szałankiewicz, Tomasz Szczuka, Grzegorz Szczypa, Helena Szpuz vel Szpoz, Ernest Szypuła, Natalia Tkaczyk, Agnieszka Walcz, Edyta Wiszewska, Kamil Włodarczyk, Marian Zawiślak, Kacper Zarzycki, Monika Zioło, Karolina Złotek, Adrianna Zych, Agnieszka ŻakNowińska. (79)