Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Maj 2021
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31EC

Amatorski Teatr Towarzyski

ATT na stronę

W 2006 roku przy Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowym „Węglin Północny” w Lublinie z inicjatywy jego Prezesa Dariusza Borucha powstał Amatorski Teatr Towarzyski.

Były czasy, że w zwyczaju ludzi z „towarzystwa” była zabawa w teatr.  Zabawa ta miała wielce edukacyjny charakter, pozwalała rozwijać talenty potrzebne w aktywnym społecznym życiu, kultywowała język ojczysty, uczyła pracy w grupie i kreatywności. Wspólna zabawa dawała satysfakcję i radość, a jej finałem była publiczna prezentacja dla grona przyjaciół i rodziny. Propozycją takiej zabawy jest właśnie nasz teatr, pragniemy wrócić do tych dobrych obyczajów i zaszczepić nimi naszych znajomych i sąsiadów.

Takie były i są cele teatru i trzeba stwierdzić, że udało się je zrealizować . Przez teatr, w ciągu 14 lat jego działalności, przewinęło się już kilkadziesiąt osób (157) w różnym wieku i profesji. Posiadających mniej lub więcej talentu aktorskiego, ale za to bardzo chętnych do działania. Podporami teatru oprócz Dariusza Boruch (pracownika Muzeum UMCS) są Anna Kuszneruk (bardzo energiczna rencistka), Irena Mazur (dyrektor  w firmie farmaceutycznej), Krzysztof Żak (prawnik), Jacek Bednarczyk (Urzędnik Miasta Lublin), Ewa Surdacka  (pedagog),  Mateusz Dąbrowski (pedagog, muzyk), Paweł Znamierowski i Bernard Homziuk  (plastycy) Ireneusz Tatara i Grzegorz Wankiewicz (przedsiębiorcy) oraz Beata Kamińska (językoznawca).

Z teatrem obecnie współpracuje 41 osób. Członków teatru oprócz marzeń o scenie łączy miłość do żywego słowa, poprawnej polszczyzny, bogatego stroju i działania w grupie.

Amatorski Teatr Towarzyski prezentował się w różnych miejscach Lublina i w kilku innych miejscowościach oraz po za granicami kraju. Otwarty jest na każdą propozycję występów, bo jego celem jest dobra zabawa i propagowanie idei Teatrów Towarzyskich. Repertuar teatru dobierany jest tak, aby był różnorodny i możliwy do zrealizowania, są tam utwory klasyczne, ale i własne teksty członków zespołu. Siedzibą teatru jest Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” gdzie, dzięki przychylności i wsparciu kierownictwa tej placówki, odbywają się próby i premiery. Teatr nie ma stałego terminarza występów, prezentuje się tam gdzie zostanie zaproszony i gdzie zbierze się (choćby 3 osoby) grupka głodnych teatru oraz dobrej zabawy widzów.

 

Udział w festiwalach i przeglądach :

22.09.2012 r. Amatorski Teatr Towarzyski a konkretnie Ania Kuszneruk i Marian Zawiślak wziął udział w XIII Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów gdzie zaprezentował jedną ze scen komedii „Damy i Huzary”, jury przeglądu zakwalifikowało scenkę do finału i zaprosiło nas do Dęblina na 17.11.2012 r.  W finale scenka bardzo się spodobała i otrzymała wyróżnienie.

15.10.2013 r. seniorzy z Amatorskiego Teatru Towarzyskiego wzięli udział w XIV Jesiennym Przeglądzie Twórczości Seniorów, który odbył się w DK LSM w Lublinie. Teatr zaprezentował przedstawienie „Legendy Lubelskie – Czarci Sad”. Tekst napisał Sławomir Krzyżanowski do pomysłu Dariusz Borucha a odegrali go : Sławomir Krzyżanowski (czart), Ewa Sieniuć – Pikula (wdowa), Grażyna Czarnota (przekupka 1), Lidia Abramek (przekupka 2), Marian Zawiślak (wojewoda), Henryk Mizura ( sędzia), Dariusz Boruch (woźny).

26.09.2015 r. seniorzy ATT wzięli udział w XVI Jesiennym Przegładzę Twórczości Artystycznej Seniorów z fragmentami przedstawienia Kabaretu Godziemba „Dudek Show”. (skecz „Jak dwa Kryształy” i wiersz „Do Du…”). Program zakwalifikował się do finału w Dęblinie, w którym zespół nie wziął udziału ze względu na okoliczności losowe.

14.11.2015 r. Amatorski Teatr Towarzyski wystąpił na II Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Nieprofesjonalnych „Decha” (zgłoszono 16 grup a zakwalifikowano 7). Teatr zaprezentował przedstawienie „Miłość według Czechowa”, na który składały się jednoaktówki Antoniego Czechowa „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”. Krzysztof Żak  z ATT otrzymał od jury festiwalu nagrodę dla Najlepszego Aktora za rolę Iwana Łomowa.

4.06.2016 r. Lublin –  Nocy Kultury, zaprezentowano spektakle „Rosja według Czechowa” („Złoczyńca”, „Jubileusz”)  oraz „Miłość według Czechowa” („Niedźwiedź”, „Oświadczyny”) – Kawiarnia „Pożegnanie z Afryką”

W dniach 17.02. – 21.02.2016 r. teatr wziął udział w 37 Biesiadzie Teatralnej. Konfrontacji Zespołów Teatralnych Małych Form odbywającej się w Horyńcu Zdroju. Został zakwalifikowany do grona 16 grup teatralnych i solistów uczestniczących w przeglądzie, spośród 30 zgłoszonych.18.02.2016 r. zaprezentował jednoaktówkę Antoniego Czechowa „Oświadczyny”, wystąpili w niej Ewa Surdacka, Krzysztof Żak i Dariusz Boruch.  Występ spodobał się organizatorom tak bardzo, że ATT poproszono o dodatkowy występ dla mieszkańców Horyńca Zdroju. Jury przeglądu doceniło występ ATT miłymi słowami i recenzjami ale nie wyróżniło nagrodami.

Amatorski Teatr Towarzyski został zakwalifikowany do udziału w festiwalu „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkanie Teatralne”, który odbył się w dniach 23-25.09.2016 r. w Stalowej Woli. Teatr zaprezentował „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry. Przedstawienie nie zostało wyróżnione ale bardzo podobało się publiczności.

W dniach 11-13 listopada 2016 r. Amatorski Teatr Towarzyski uczestniczył w III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich w Bielsku Podlaskim. Wzięło w nim udział 6 zespołów z całej Polski. Amatorski Teatr Towarzyski zaprezentował komedię Aleksandra Fredry „Damy i Huzary”. Na festiwalu jury przyznało 4 główne nagrody w tym za najlepszą aktorkę uznano Sandrę Pikulę a za najlepszego aktora uznano Dariusza Borucha z Amatorskiego Teatru Towarzyskiego.

03.06.2017 ATT wziął udział w Nocy Kultury. Zaprezentował w Sali Galeryjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej komedię „Damy i Huzary” Aleksandra Fredry.

10.09.2017 r. ATT Wziął udział w Europejskim Festiwalu Smaku. Zaprezentował sztukę uliczną „Czarci sąd” na Placu Po Farze w Lublinie

2 czerwca Amatorski Teatr Towarzyski wziął udział w kolejnej edycji Nocy Kultury w Lublinie. Zaprezentował na placu za Trybunałem sztukę uliczną „Czarci Sąd”.

W dniach 19-21.10.2018 r. ATT wziął udział w  V Ogólnopolskim Festiwali Sztuk Komediowych Teatrów Nieprofesjonalnych „DECHA” w Bielsku Podlaskim z przedstawieniem „Rosja według Czechowa”. Przedstawienie składało się z 2 żartów scenicznych „Złoczyńca” i „Jubileusz ( trzeci żart z powodu absencji Karola Kornet „Narzeczony i ojczulek” nie został zaprezentowany) spektakl spotkał się z życzliwym przyjęciem publiczności i jury ale nie otrzymał żadnej nagrody. Sukcesem było samo zakwalifikowanie się do festiwalu bowiem ilość (12 teatrów) i jakość prezentowanych przedstawień był niezwykle wysoka.

W dniach 22 i 23 listopada w DK SM „Czechow” odbył się po raz pierwszy Przegląd Amatorskich Teatrów Dorosłych „Jako Taki”. Amatorski Teatr Towarzyski został zaproszony do wzięcia udziału w przeglądzie i zaprezentował dwa żarty sceniczne Antoniego Czechowa „Złoczyńca ” oraz „Narzeczony i Ojczulek”. Występ był udany o czym świadczą pozytywne słowa jakie wypowiedział Daniel Arbaczewski – aktor, reżyser, pedagog, instruktor teatralny podczas oceny spektakli. Nagród nie przyznawano.

1.06.2019 r. Amatorski Teatr Towarzyski został ponownie zaproszony do wzięcia udziału w Lubelskiej Nocy Kultury, podczas której w kawiarni „Próba Cafe” przy Grodzkiej 3 zaprezentował spektakl słowno – muzyczny „Ewa Wenus i Tuńcia …. „

Amatorski Teatr Towarzyski ma w swoim dorobku już kilkadziesiąt przedstawień (191) w tym 31 premiery.

A oto one :

 1. 06.2006 r. – Wieczornica „ Poezja Karola Wojtyły” – kościół przy Al. Kraśnickiej. Autorem scenariusza był Krzysztof Żak. Reżyseria Dariusz Boruch
 2. 09.2006 r. – „Przypadki Kasandra mieszczanina paryskiego” – Festyn Osiedlowy „V Dzień Węglina”. Przedstawienie na podstawie „Parad” Jana Potockiego. Reżyseria Dariusz Boruch
 3. 06.2007 r. – „Antyczne obrazki” – Festyn Osiedlowy „VI Dzień Węglina”. Przedstawienia na podstawie antycznych tekstów Owidiusza, Herondosa i Arystotelesa. Reżyseria Dariusz Boruch.
 4. 11.2009 r. – „Damy i Huzary” – DPS „Betania”. Adaptacji komedii Aleksandra Fredry dokonał Dariusz Boruch. Reżyseria Dariusz Boruch.
 5. 05.2010 r. – „ Lato w Nohant” – Biblioteka Uniwersytecka UMCS. Wybrany fragment sztuki Jarosława Iwaszkiewicza. Adaptacja i reżyseria Dariusz Boruch.
 6. 01.2011 r. – „Oświadczyny” – Bar pod Brzozami. Jednoaktówka Antoniego Czechowa. Reżyseria Dariusz Boruch
 7. 02.2012 r. – „Sztuka Kochania” – DDK Węglin. Na podstawie „Sztuki Kochania” Owidiusza przedstawienie przygotowała Anna Kuszneruk.
 8. 03.2012 r. – „Rosja według Czechowa” – DDK „Węglin”. Przedstawienie złożone z jednoaktówki Antoniego Czechowa „Oświadczyny” i scenek na podstawie jego nowel : „Złoczyńca” i „Narzeczony i Ojczulek”. Reżyseria Dariusz Boruch.
 9. 10.2012 r. –„Szkoła Tańca” – Dom Kultury LSM. Wodewil na podstawie komedii Dariusza Borucha i piosenek Mateusza Dąbrowskiego. Reżyseria Dariusz Boruch.
 10. 03.2013 r. – „Dyktator” Jerzego Żuławskiego (fragmenty) – Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego Filia nr 34. Adaptacja i reżyseria Dariusz Boruch.
 11. 09.2013 r. – „Julian Tuwim – Wiersze dla dzieci” – DDK „Węglin” – Lublin. Przedstawienie łączące trzy formy artystycznego wyrazu : recytacje, śpiew i rysunek. Teksty wybrał Dariusz Boruch, muzykę do piosenek napisał Mateusz Dąbrowski a ilustracje do wierszy wykonał Bernard Homziuk. Reżyseria Dariusz Boruch.
 12. 10.2013 r. – „Legendy Lubelskie – Czarci Sąd” – DK LSM w Lublinie. XIV Jesienny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów. Przedstawienie do którego oryginalny tekst napisał Sławomir Krzyżanowski według pomysłu Dariusz Borucha.
 13. 10.2014 r. – „Rosja według Czechowa II” w DDK „Węglin”. Przedstawienie złożone z jednoaktówek Antoniego Czechowa „Niedźwiedź” i „Jubileusz”, Reżyseria Dariusz Boruch.
 14. 12.2014 r. – Kabaret Godziemba I program „Dudek Show” w DDK „Węglin”. Wybór tekstów, scenariusz i reżyseria Dariusz Boruch. Opracowanie muzyczne Renata Sieńko – Kreft.
 15. 12.2015 r. – Prapremiera komedii Moliera „Mieszczanin szlachcicem” – DDK „Węglin”. Reżyseria Dariusz Boruch. Opracowanie muzyczne Mateusz Dąbrowski.
 16. 04.2016 r. Inscenizacja „Nie miłość Izabelli Łęckiej” na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa. Biblioteka Miejska. Filia nr 34 w DDK Węglin. Adaptacja i reżyseria Dariusz Boruch.
 17. 05.2016 r. – Inscenizacja „Wiliam Szekspir – Bohaterowie dramatów” – czytanie fragmentów sztuk. Muzeum UMCS. Scenariusz i reżyseria Dariusz Boruch.
 1. 11.2016 r. Wspólna realizacja z Teatrem Pierwszego Kontaktu – Tomaszem Załuckim w Areszcie Śledczym w Lublinie (aktorami byli osadzeni) przedstawienia „Trzy razy Czechow” .
 2. 12.2016 r. Przedstawienie słowno – muzyczne zrealizowane wspólnie z zespołem muzycznym Art Deco pt: „Julian Tuwim. Wiersze dla dorosłych”. Spektakl składał się z 8 piosenek i 8 wierszy. DDK „Weglin”. Reżysreia Daroisz Boruch. Opracowanie muzyczne Mateusz Dąbrowski.
 3. 06.2017 r. „Rozmowy pod Lipą czyli lipne pogaduchy”. Przedstawienie do autorskiego tekstu Dariusza Borucha i Sławomira Krzyżanowskiego adaptacji i reżyserii Klary Kistelskiej oraz w reżyserii i opracowaniu muzycznym Anny Kuszneruk.
 4. 11.2017 r. Spektakl słowno – muzyczny „Cohen Street” do scenariusza Józefa Bilskiego w reżyserii Dariusza Borucha. Gościem specjalnym był śpiewający piosenki Piotr Selim.
 5. 2017 r. Przedstawienie „Legendy Lubelskie” w Areszcie Śledczym przy ulicy Południowej w Lublinie. Scenariusz i reżyseria Dariusz Boruch.
 6. 03.2018 r. Przedstawienie liryczno – satyryczne „Ewa, Wenus i Tuńcia …” w Domu Kultury LSM na Konrada Wallenroda. Scenariusz i reżyseria Dariusz Boruch
 7. 11.2018 r. „Wieczór poezji Wincentego Pola” w Dworku Wincentego Pola, który jest Filią Muzeum Lubelskiego w Lublinie. Scenariusz i reżyseria Dariusza Boruch. Doboru tekstów dokonał Wiktor Kowalczyk.
 8. 11.2018 r. Spektakl „Zbigniew Herbert – Bądź Wierny Idź” do scenariusza Józefa Bilskiego w reżyserii Dariusza Borucha. Gościem specjalnym był śpiewający piosenki Marek Michałowski.
 9. 12.2018 r. Sztuka Zbigniewa Herberta „Jaskinia Filozofów”. Projekt zrealizowany wspólnie z Fundacją Teatroterapia Lubelska. Scenariusz i reżyseria Maria Pierusza – Budzyńska. Asystent reżysera Dariusz Boruch. Premiera w Areszcie Śledczym w Lublinie.
 10. 12.2018 r. – Sztuka „Kariera Józefa Szwejka” Scenariusz Beata Kamińska na podstawie powieści Jaroslava Haška. Reżyseria Dariusz Boruch.
 11. 12.2019 r. – Spektakl słowno – muzyczny „5 wieków poezji lubelskiej. Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Scenariusz Józek Bilski, Reżyseria Dariusz Boruch.
 12. 2019 r. – „Unia”, przedstawienie na podstawie dramatu Stanisława Wysińskiego „Zygmunt August”, Scenariusz i reżyseria Maria Pietrusza – Budzyńska, Asystent reżysera Dariusz Boruch. Konsultant Mateusz Nowak.
 13. 2019 r. „Obrazki z życia II Rzeczypospolitej”. Scenariusz na podstawie książki Melchiora Wańkowicza „Tędy i owędy”. Reżyseria Dariusz Boruch.
 14. 01.2020 – „Teatr Towarzyski”. Adaptacja Krzysztof Żak i Beata Kamińska na podstawie komedii pod tym samym tytułem Michała Bałuckiego. Reżyseria Krzysztof Żak. Przedstawienie powstało jako prezent zespołu ATT dla Dariusza Borucha z okazji

Obecnie ATT pracuje nad sztuką Williama Szekspira „Wesołe Kumoszki z Windsoru”, programem kabaretowym poświęconemu Marianowi Hemarowi oraz na swoim funpage’u na Facebooku rozpoczął cyklicznie publikować posty z nagraniami pod wspólnym hasłem „Teatr w pigułce”.

Aktualny skład zespołu Amatorskiego Teatru Towarzyskiego

Jacek Bednarczyk, Brygida Boruch, Dariusz Boruch, Andrzej Butrym, Grażyna Czarnota, Maria Danielak, Mateusz Dąbrowski, Anna Maria Gaik – Siomak, Ewa Górecka, Joanna Gozdek, Mateusz Haberek, Bernard Homziuk, Filip Hojda, Beata Kamińska, Łukasz Kołodziejczyk, Barbara Kosmala, Karol Kornet, Anna Kuszneruk, Grażyna Laskowska – Cielniak, Wanda Manaj, Irena Mazur,  Michał Michałek, Barbara Mirosław, Mirosław Pietraś, Sandra Pikula, Milena Pomykała, Andrzej Samborski, Renata Sieńko – Kreft, Ewa Surdacka, Henryk Szuba, Ewa Sieniuć – Pikula, Iwona Ślaska, Regina Tatara, Ireneusz Tatara, Beata Turczyniak, Grzegorz Wankiewicz, Krzysztof Witaszek, Patryk Zakrzewski, Halina Zarek, Marian Zawiślak, Krzysztof Żak – Nowiński. (41)

W Amatorskim Tatrze Amatorskim występowali :

Lidia Abramek, Marek Andrzejewski, Marek Anulewicz, Michał Bakalarz, Robert Bełcik, Irena Bogucka, Adrian Chaber, Krzysztof Cielniak, Anna Cygan, Anna Czyrzowska, Damian Czerniak, Ewelina Dybalska, Barbara Dynowska, Beata Filipczak, Anna Furmaniak, Zbigniew Hojda, Barbara Horoszyniak, Maria Gacek, Anna Gąska, Juliusz Gąska, Łukasz Grochowski, Antonina Gutowska, Sebastian Jakubczak, Grzegorz Jankowski, Konrad Jarecki, Jeremi Jastrzębski, Jerzy Kaldas, Damian Kamiński, Robert Karwat, Józek Kaźmierczak, Agnieszka Kotarska, Dorota Kowalczyk, Ania Krawczyk, Rafał Kreft, Sebastian Kreft, Emil Konopka, Sylwester Kosior, Tomasz Kowalczyk, Emilia Kowalska, Łukasz Kozak, Kamil Królik, Sławomir Krzyżanowski, Mariusz Kucharski, Łukasz Kukiełka, Edmund Kuruluk, Kamil Kuszplak, Sebastian Kwiatek, Mariusz Kwiecień, Anna Lipska – Włodarczyk, Andrzej Longa, Edyta Łakomy, Magda Mańkowska, Anna Urszula Machaj, Marek Majewski, Monika Mełgieś – Czapińska, Andrzej Michalski, Marek Michałowski, Aneta Misztal, , Aleksandra Miszczak, Henryk Mizura, Elena Modryś, Jarek Mrozowicz, Ewelina Muszyńska, Tadeusz Nowak, Klaudia Oleszczuk, Grzegorz Oleszek, Marcin Pasternak, Małgorzata Pastusiak, Rafał Pawlik, Michał Piątek, Jakub Pięciński, Olga Poźniak, Patryk Pożak, Dariusz Sokołowski, Małgorzata Rakowska-Szklarczyk, Michał Robak, Aleksandra Roszkiewicz, Piotr Roszkowski, Aleksandra Rydzak, Bartek Tatara, Piotr Selim, Andrzej Skiba, Gosia Smreczak, Halina Smyk, Marcin Strzelec, Paulina Suszek, Grzegorz Szabla, Katarzyna Szczepaniak, Kaja Szałankiewicz, Tomasz Szczuka, Grzegorz Szczypa, Jacek Szpunar, Helena Szpuz vel Szpoz, Ernest Szypuła, Paweł Śledzik, Natalia Tkaczyk, Agnieszka Walcz, Dorota Wasieczko, Marek Wasilenko, Tomasz Wawryniuk, Artur Wątroba, Edyta Wiszewska, Kamil Włodarczyk, Roman Załomski, Kacper Zarzycki, Ziemowit Zgoliński, Robert Zieliński, Monika Zioło, Karolina Złotek, Adrianna Zych, Agnieszka Żak  – Nowińska. Artur Konrad Żołądź. (116)

Zapraszamy do współpracy ! Potrzebujemy aktorów ale również osoby umiejące szyć kostiumy lub tworzyć dekoracje. Może ktoś ma ciekawy pomysł na przedstawienie a może sam coś napisał ?

Kontakt : Dariusz Boruch – 603 172 564, Anna Kuszneruk – 535 310 140 lub daboruch@poczta.onet.pl