Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Grudzień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

NIEZWYKŁY WARSZTAT GWIAZDKOWY / Powrót do korzeni

09/12/2017, godz. 11:00    

gwiazdkowy_wgl1Zanim pochłoną Cię świąteczne zakupy i porządki, sprawdź czy można inaczej! Odwiedź DDK „Węglin” by powrócić do korzeni! Zapraszamy na Niezwykły Warsztat Gwiazdkowy w DDK „Węglin”!

Twórcy ludowi często z sentymentem wspominają, jak kiedyś przygotowywano się do świąt. Zamiast biegania po sklepach, cała rodzina siadała razem w jednej izbie i wśród żartów oraz muzyki wspólnie przygotowywała ozdoby świąteczne z papieru, bibuły, słomy, z tego, co było dostępne, pełne kolorów i znaczeń. Był czas na opowieści i żarty z dziećmi. Zróbmy tak i my! „Powrót do korzeni” to powrót do naturalnych materiałów, tradycyjnych ozdób, muzyki na żywo i czasu spędzonego razem w świątecznej atmosferze!

Święta to też goście! O tradycjach ze swoich krajów opowiedzą nam goście z Brazylii, Ukrainy i Hiszpanii! Żeby nieco inaczej spojrzeć na nasze korzenie wysłuchamy opowieści o polskich świętach w języku angielskim, by na koniec z przytupem, przy wtórze bębnów, zaśpiewać razem kolędy.

W programie działań manualnych znajdą się: pająki i tradycyjne ozdoby świąteczne ze słomy i bibuły, gwiazdki, łańcuchy, pawie oka i inne ozdoby na choinkę z papieru. Słoma, szyszki, suszone pomarańcze, cynamon, czyli świąteczne wianki. Coś dla majsterkowiczów: choinka z brzozowych gałązek. Będzie też wspólne ozdabianie pierniczków i świąteczne przepisy. Wszystkiemu towarzyszyć będą skrzypce i kolędy na żywo!

Niezwykły Warsztat Gwiazdkowy, który w tym roku odbędzie się już po raz szósty, to wydarzenie rodzinne, skierowane do tych, którzy chcą wspólnie przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia i wziąć udział w warsztatach manualnych. Niezwykły Warsztat Gwiazdkowy jest połączeniem działań w ramach cykli „My Mamy”, „Smaki Węglina”, „Węglin Drummers”. Pomysłodawcą gwiazdkowej akcji jest Mateusz Nowak.

Wydarzenie koordynują Paula Krać i Monika Kalinowska przy współpracy z Międzynarodową Grupą Wolontariuszy „Omnes Gentes”, działającej przy Centrum Wolontariatu w Lublinie i kołem naukowym Anglistów UMCS.

Na Niezwykły Warsztat Gwiazdkowy nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

Wstęp wolny – atmosfera wyjątkowa!

Czas trwania – 3 godz.

Do zobaczenia!

 

PROGRAM:

11:00-11:30 (sala widowiskowa, I p.)

„Międzynarodowe święta” – opowieść o świętach w Brazylii, Hiszpanii, Chinach i Turcji (Międzynarodowa Grupa Wolontariuszy działającej przy Centrum Wolontariatu w Lublinie  „Omnes Gentes” )

„Święta po angielsku” – prezentacja polskich zwyczajów świątecznych w języku angielskim (Koło naukowe Anglistów UMCS)

„W rytmie Świąt” – Węglin Drummers z gościnnym udziałem Bartka Flaka i Jarka Zimy z „The Węgliners” oraz Agnieszki Siudem z grupy „Młodzi Bębniarze”.

11:30-14:00 (sala klubowa, parter)

„Piernikowa Klubowa” – dekorowanie pierniczków dla dzieci (Monika Spuz-Szpos i „Smaki Węglina”)

11:30-14:00 (sala warsztatowa, II p.)

warsztaty manualne:

pająki i ozdoby ze słomy (Małgorzata i Tomasz Krajewscy, Jagoda Tchurzewska),

ozdoby choinkowe z papieru (Ewa Pasikowska, Marta Brodowska, Magdalena Korneluk),

wianki świąteczne (Magdalena Szwed, Monika Michalska),

choinki z gałązek (Jan Tuszewski).

muzyka na żywo: Agata Turczyn (śpiew), Piotr Deptuła (skrzypce)

 

Logo KNA UMCS logo_CWOG