Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Maj 2017
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

Osiecka po męsku

07/05/2017, godz. 18:00    

osiecka1

UWAGA – BRAK BILETÓW

W ramach cyklu „T1A” zapraszamy na recital „Osiecka po męsku” zwycięzcy tegorocznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej – Marcina Januszkiewicza.

Marcin Januszkiewicz – śpiew

Jacek Kita – instrumenty klawiszowe

Łukasza Czekała – skrzypce

Agnieszka Osiecka często jest nazywana najwybitniejszą poetką polskiej piosenki. Była świetną obserwatorką życia i niezwykle trafnie opisywała wydarzenia, miejsca i ludzi. Jej teksty weszły do repertuaru m.in. Edyty Geppert, Maryli Rodowicz, Katarzyny Nosowskiej, Magdy Umer czy zespołu Raz Dwa Trzy. Fenomenu autorki „Okularników” dowodzi również odbywający się niemalże od dwudziestu lat konkurs „Pamiętajmy o Osieckiej”, podczas którego artyści śpiewają piosenki poetki. W 2011 roku jego laureatem po raz pierwszy w historii został mężczyzna.

Marcin Januszkiewicz, aktor m.in.: Teatru Studio, Teatru Współczesnego w Warszawie czy Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, oczarował jury m.in. piosenką „Wybacz, mamasza”. Na recital zatytułowany „Osiecka po męsku” składają się mniej i bardziej znane utwory poetki. Oprócz wspomnianej piosenki usłyszymy również m.in. „Kołysankę dla okruszka” czy „Części zamienne”. Program wzbogacony został także o kilka kompozycji Władysława Szpilmana oraz utwory autorstwa samego Januszkiewicza.

„Tytuł recitalu nie sugeruje nic przewrotnego. Jest prosty. Będzie to Osiecka po męsku, bo ja jestem mężczyzną i to jest mój punkt widzenia. Jeśli jednak ktoś się spodziewa hardrockowego
brzmienia albo jakiegoś mocnego uderzenia, to się trochę rozczaruje, bo jest dość onirycznie i bardzo subtelnie”
mówił artysta na antenie radiowej Jedynki.

Marcin Januszkiewicz  aktor, ukończył Akademię Teatralną w Warszawie w 2010 r. Karierę rozpoczął na deskach Teatru Collegium Nobilium. W latach 2010-2012 związany był z Teatrem Współczesnym w Warszawie, gdzie wystąpił m in. w spektaklach: „Moralność Pani Dulskiej” w reż. Agnieszki Glińskiej i „Hamlet” w reż. Macieja Englerta. Obecnie Marcina można oglądać na scenie Teatru Studio w przedstawieniach: „Anna Karenina”, „Wiśniowy sad”, „Dwoje Rumunów mówiących po polsku”, „Wichrowe wzgórza” (za rolę Edgara Lintona otrzymał wyróżnienie aktorskie na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych). W listopadzie 2015 roku rozpoczął współpracę z serialem „Na Wspólnej” (rola Łukasza). W 2017 r. otrzymał aż dwie nagrody podczas 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej – Grand Prix Złoty Tukan oraz Tukan Dziennikarzy. Zaśpiewał „Nim wstanie dzień” (autorstwa duetu Osiecka i Komeda) oraz „Pieśń Legionów Polskich”. Werdykt jury kompletnie podzielił publiczność. Najbardziej zdegustowani widzowie argumentowali, że laureat w ogóle nie wykonał piosenki aktorskiej, a co najwyżej po prostu piosenkę… Entuzjaści występu, zgadzający się z werdyktem jury w składzie: Jan Peszek, Agata Kulesza, Maria Peszek, Krzysztof Mieszkowski i Michał Nogaś, uważają dokładnie przeciwnie, że nie tylko wykonał spektakularną piosenkę aktorską, ale przy okazji może odwrócić trendy na scenie. Okazało się, że wystarczyło ‚najważniejszą piosenkę w państwie’ wykonać ot tak, bez aktorskiego gestu, bez uderzenia głosem – dosłownie zero fajerwerków. Najważniejsza część występu odbyła się na widowni. Podczas finałowego wykonania połowa publiczności powstała na równe nogi, druga zaś pozostała na miejscach, słuchając hymnu jakby to była zwykła piosenka, której wcale nie trzeba oddawać specjalnych honorów. I to chyba jest najważniejszy aspekt i nowość, którą zaproponował zwycięzca. Trafił ze swoim pomysłem idealnie w czas i miejsce. Do tego podzielił niezwykle jednorodną, wprawioną i hermetyczną publiczność PPA.
źródło – http://www.fpiec.pl/post/2017/04/03/zaspiewalhymnpolskinafestiwddau

Wideo:
https://www.youtube.com/watch?v=G1RbsSYnDro
https://www.youtube.com/watch?v=p9gYZlboOG0
https://www.youtube.com/watch?v=RuoIO6mjhBc

Cykl „T1A” to teatralna scena jednej aktorki lub aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy spektakle opierające się na jednoosobowym akcie wykonawczym, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramatycznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

Monodramy prezentowane do tej pory to między innymi: „Księga Hioba” i „Nie porzucaj nadzieje” w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, „Sonata księżycowa” w wykonaniu Ireny Jun, „ERFT” i „Odzyskane” Ludomira Franczaka, „Porady dobrego Wojaka Szwejka” Wojtka Kowalskiego, „Ja, Maria” Mirelli Rogozy-Biel, „Kalina” Jagody Rall oraz „Zapis automatyczny” w wykonaniu Macieja Adamczyka,  „Pięknie ładnie” w wykonaniu Katarzyny Adamczyk z Teatru Porywacze Ciał i „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” w wykonaniu Jarosława Gajewskiego.

Bilety:

15 zł – pełnopłatny

10 zł – uczniowie, studenci

5 zł – Seniorzy

UWAGA – w sprzedaży pozostały ostatnie bilety!

Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu recitalu na godzinę przed wydarzeniem.