Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930EC

Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce / Jarosław Gajewski

27/11/2016, godz. 17:00    

zbojnik1Serdecznie zapraszamy na monodram „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” w wykonaniu Jarosława Gajewskiego.

autor Milan Zelinka

przekład Dominik Sowa

opracowanie tekstu, reżyseria, opracowanie plastyczne i muzyczne oraz wykonanie Jarosław Gajewski

Spektakl „Opowieść o okrutnym zbójniku Folsztyńskim i nieszczęsnym kacie Holczuszce” dotyczy porządku władzy i gier politycznych. Słuchać w nim aluzje do Praskiej Wiosny. Opowiada o systemie politycznym wykluczającym opozycję. Istotną jednak wartością tekstu Zelinki są barwne postaci Króla, Zbójnika i Kata oraz relacje i gry między nimi. Królowie reprezentują obecną władzę, Zbójnik opozycję, a Kat aparat ucisku. W opowieści Zelinki wszyscy są jednak przede wszystkim ludźmi – ze swoimi słabościami, ambicjami i nieoczekiwanymi przebłyskami wielkości. Napięcia między nimi pełne są iskrzenia, ale wiodą czasem też do wzruszenia. Niezwykła jest pointa spektaklu, której jednak nie wypada nam zdradzać.

Premiera spektaklu miała miejsce w kwietniu 1989 roku podczas Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu, gdzie monodram zdobył Grand Prix, Nagrodę Dziennikarzy, Puchar Prezydenta Miasta Bydgoszcz oraz szczególnie ważną dla twórcy spektaklu, Nagrodę za wybór i wykreowanie tekstu literackiego. W tym samym roku spektakl zdobył Nagrodę Główną im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena podczas Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora.

 Spektakl w genialnym wykonaniu Jarosława Gajewskiego wybitnego polskiego aktora teatralnego (Teatr Dramatyczny, Teatr Narodowy i Teatr Polski w Warszawie), telewizyjnego i filmowego oraz Profesora Akademii Teatralnej w Warszawie.

 Cykl „T1A” to teatralna scena jednej aktorki lub aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy spektakle opierające się na jednoosobowym akcie wykonawczym, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramatycznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

 Monodramy prezentowane do tej pory to między innymi: „Księga Hioba” i „Nie porzucaj nadzieje” w wykonaniu Stanisławy Celińskiej, „Sonata księżycowa” w wykonaniu Ireny Jun, „ERFT” i „Odzyskane” Ludomira Franczaka, „Porady dobrego Wojaka Szwejka” Wojtka Kowalskiego, „Ja, Maria” Mirelli Rogozy-Biel, „Kalina” Jagody Rall oraz „Zapis automatyczny” w wykonaniu Macieja Adamczyka i „Pięknie ładnie” w wykonaniu Katarzyny Adamczyk z Teatru Porywacze Ciał.

Bilety:

10 zł – normalny

5 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)

bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spektaklu na godzinę przed wydarzeniem