Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

„Ja, Maria” Mirella Rogoza-Biel

25/03/2017, godz. 18:00    

jamaria1(3)Monodram „Ja, Maria”

Wykonanie – Mirella Rogoza-Biel

Reżyseria – Stanisław Miedziewski

Scenariusz – Mirka Szawińska

Jest rok 1911. Marii przyznano drugą Nagrodę Nobla – za wydzielenie czystego radu. W tym samym czasie wybucha wielki skandal związany z upublicznieniem przez paryską prasę informacji o jej romansie z naukowcem Paulem Langvinem. Oburzeni tym faktem paryżanie gromadzą się pod domem noblistki, obrzucając ją obelgami i wybijając szyby w oknach. Z Komitetu Noblowskiego Maria otrzymuje list z prośbą, by w związku z zaistniałą sytuacją zrezygnowała z udziału w ceremonii wręczenia nagrody.
W takiej atmosferze zastajemy bohaterkę: pogrążoną w depresji, samotną, a jednocześnie dumną i w pełni świadomą swojej wartości. Poświęcenie pracy zostawia wyraźne ślady na jej zdrowiu. Wyniszczająca anemia, powodowana chorobą popromienną, wysysa z niej resztki sił. Maria, leżąc w łóżku, za zaciągniętymi kotarami, wraca wspomnieniami do minionych etapów swojego życia.

Spektakl zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Lublin

Mirella Rogoza-Biel. „Od dłuższej chwili zastanawiam się, co mogę o sobie napisać… Że skończyłam studia w 2006 r.? Że <<Wicek Warszawiak>> był moim spektaklem dyplomowym? Że pracuję w tym teatrze razem z mężem (a czasami nawet z córką i psem?!). Że poza teatrem pracuję w swoim własnym studiu nagrań, jako lektorka? Czy może, że uwielbiam gotować, że co roku obiecuję sobie, że wrócę do nauki języków (a kilkoma już się w życiu posługiwałam, ostatnio do listy dodałam język migowy), że moją ulubioną pisarką jest Sylwia Chutnik i że marzę o przeprowadzce na wieś? Po prostu nie mam pojęcia…Więc może spróbuję tak:
Nazywam się Mirella Rogoza-Biel, jestem aktorką w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie i z całą pewnością mogę stwierdzić, że granie wychodzi mi lepiej niż pisanie” (źródło: teatrandersena.pl)

O Cyklu:

Cykl „T1A” to powołanie teatralnej sceny jednego aktora i zetknięcie ze sztuką teatralną w postaci monodramu. W ramach cyklu prezentujemy szereg spektakli opierających się na grze jednego aktora zarówno profesjonalnego, jak i amatora. Celem jest stworzenie takiej bazy dla teatru monodramicznego, który prezentowałby klasyczne spektakle, jak i te nowe. Prowadzenie takiej sceny wzbogaca ofertę kulturalną dla mieszkańców dzielnicy, jak również dla całego Lublina. Bazując na doświadczeniach, gwarantujemy wysoki poziom wykonawczy i interpretatorski naszych gości. Kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem.

5 zł – seniorzy, twórcy, animatorzy kultury

10 zł – ulgowy (uczniowie, studenci)
15 zł – normalny

 

Fot. Konrad Biel, Bogusław Byrski