Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Kwiecień 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Suka biłgorajska – Kapela Butrynów

20/04/2017, godz. 19:00    

bilgorajska1Muzyczną wiosnę w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” przywitamy koncertem, w którym główną rolę odegra suka biłgorajska. Instrument, na którym grano muzykę ludową funkcjonował prawdopodobnie w okolicach Biłgoraja i Janowa Lubelskiego w XIX wieku. Od tego czasu, nie zachował się żaden egzemplarz tego instrumentu. Rekonstrukcji dokonał Zbigniew Butryn oraz Andrzej Kuczkowski na podstawie akwareli Wojciecha Gersona z 1895 roku, przedstawiającej Sukę z Kocudzy. Suka jest instrumentem o unikatowej konstrukcji, ale uniwersalnym brzmieniu, dlatego też była stosowana jako akompaniament do śpiewu.

Kapela Butrynów jest rodzinnym zespołem, który kontynuuje muzyczne tradycje regionu lubelskiego, a w szczególności Roztocza Zachodniego. Zbigniew Butryn podjął się rekonstrukcji suki, a w związku z tym, wraz z powstałą Szkołą Suki Biłgorajskiej, podejmuje próby ożywienia tego instrumentu i wprowadzenia go na nowo do praktyki muzycznej. Wraz z synem Krzysztofem oraz jego żoną Martą wykonają kołysanki, ludowe ballady, pieśni sieroce, tańce, a także kolędy. Kapela Butrynów w 2012 roku wydała płytę pt. „Na rozstajnych drogach”, która jest owocem dotychczasowych poszukiwań i współpracy z muzykantami i śpiewakami regionu. W związku z jubileuszem 700-lecia Miasta Lublin postanowiliśmy zaprezentować Państwu unikalność instrumentu, jakim jest, pochodząca z Lubelszczyzny, suka biłgorajska.

O cyklu:

Muzyczna Podróż w czasie to cykl koncertów, w którym prezentujemy dzieła najwybitniejszych kompozytorów poszczególnych epok – od renesansu do współczesności. To oprócz koncertu rozmowa o muzyce klasycznej, stylistyce poszczególnych gatunków, tendencjach panujących w każdej z epok. Zaproszeni goście specjalizują się w wykonywaniu muzyki charakterystycznej dla danego gatunku i stylu. Poprzez ubiór i instrumenty starają się jak najwierniej oddać ducha danej epoki.

Kuratorka cyklu:

Magdalena Żelazko – pianistka, organistka, muzykolog. Od ośmiu lat chórzystka w Chórze KUL. Specjalizuje się w grze na organach oraz w dyrygenturze chóralnej. Zafascynowana muzyką organową francuskiego romantyzmu.

wstęp wolny!

Cykl koncertów „Muzyczna Podróż w czasie” jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

logowki