Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Czerwiec 2016
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC

SAX-PIANO DUO

09/06/2016, godz. 19:00    

Sax-Piano Duo,Muzyczna podróż,09.06.16-banner kwadratowy

Na czerwcowym koncercie z Cyklu „Muzyczna podróż w czasie” spotkamy się z muzyką współczesną. Zapraszamy do DDK „Węglin” na koncert zespołu SAX-PIANO DUO.

Po pełnej emocjonalności epoce romantyzmu, twórcy zaczęli poszukiwać nowych środków wyrazu. Ukształtowany ponad sto lat wcześniej system dur – moll stał się zasadniczym ograniczeniem. Austriacki kompozytor Arnold Schönberg, świadomie zburzył strukturę tonalną dając początek muzyce dodekafonicznej, czyli opartej na skali dwunastodźwiękowej. Jego uczniowie i następcy rozwinęli tę koncepcję.

Zespół SAX-PIANO DUO tworzą muzycy: Andrzej Flis (saksofon) i Kamil Turczyn (fortepian). Poznali się w Lublinie. Postanowili połączyć swoje doświadczenie solistyczno-kameralne oraz pasję wspólnego muzykowania. Ukończyli Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie saksofonu dr hab. Pawła Gusnara, Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie fortepianu prof. Andrzeja Tatarskiego oraz Muzykologię w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Uczestniczyli w wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach oraz festiwalach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w Warszawie, Kijowie, Poznaniu, Ružomberoku, Łodzi, Jaworze i Krasiczynie. W 2015 roku zdobyli I miejsce na III Międzynarodowym Mistrzowskim Konkursie dla Pedagogów Muzyki w Warszawie. Koncertowali w wielu miastach w Polsce oraz za granicą. Są stypendystami The Solti Foundation (Waterloo, Belgia), Prezydenta Miasta Lublin oraz Marszałka Województwa Lubelskiego. Współpracują z wieloma instytucjami kultury oraz prowadzą działalność pedagogiczną. Szczególną rolę w działalności duetu pełni muzyka nowa i awangardowa.

Kuratorka Cyklu:

Magdalena Pasierbowicz – pianistka, organistka, muzykolog. Od ośmiu lat chórzystka w Chórze KUL. Specjalizuje się w grze na organach oraz w dyrygenturze chóralnej. Zafascynowana muzyką organową francuskiego romantyzmu.

O cyklu:

Muzyczna podróż w czasie to cykl koncertów organizowanych w  DDK „Węglin”, w którym prezentujemy dzieła najwybitniejszych kompozytorów poszczególnych epok od renesansu do współczesności. To oprócz koncertu rozmowa o muzyce klasycznej, stylistyce poszczególnych gatunków, tendencjach panujących w każdej z epok. Zaproszeni goście specjalizują się w wykonywaniu muzyki charakterystycznej dla danego gatunku i stylu. Poprzez ubiór i instrumenty starają się jak najwierniej oddać ducha danej epoki. Kuratorką cyklu jest Magdalena Pasierbowicz.

wstęp wolny!