Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Maj 2017
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

Odkrywamy zapomniane – Ludomir Michał Rogowski

11/05/2017, godz. 19:00    

rogowski1W roku jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin odkrywamy na nowo kompozytorów, którzy mimo swojego talentu kompozytorskiego, zostali zapomniani.

Do takich twórców należy Ludomir Michał Rogowski, który przyszedł na świat w Lublinie, w domu położonym tuż za Bramą Krakowską. Wiele lat swojego życia spędził poza granicami Polski, gdzie się kształcił, a później pracował jako kompozytor i dyrygent. Oprócz działalności muzycznej, Rogowski odnalazł się także w dziedzinie publicystyki, gdzie podejmował tematy związane z polską kulturą muzyczną. W  jego twórczości odnajdziemy obrazy symfoniczne, muzykę sceniczną, oratoryjną a także kameralną muzykę wokalno-instrumentalną. Tej ostatniej będzie poświęcony koncert w Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin”.

Urszula Świerczyńska jest rodowitą lublinianką. Ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. K. Lipińskiego w Lublinie w klasie fortepianu prof. Teresy Księskiej-Falger. Jest absolwentką wydziału instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Swoje umiejętności doskonaliła w dziedzinie fortepianu oraz kameralistyki. Jej pasją jest odkrywanie zapomnianej muzyki polskiej a w związku z tym pracę naukową i artystyczną skupiła wokół postaci Ludomira Michała Rogowskiego. Koncertując rozsławia twórczość tego wybitnego lubelskiego kompozytora w Polsce i na świecie.

Dorota Całek urodziła się w Warszawie i jest absolwentką wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Haliny Słonickiej. Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich rozwijając swój talent wokalny. Wykonuje repertuar kameralny i oratoryjny, a obecnie wykonuje i nagrywa repertuar polskich kompozytorów. Brała udział w prawykonaniach utworów Romualda Twardowskiego i Mariana Sawy. Prowadzi także działalność dydaktyczną, prowadząc zajęcia emisji głosu.

O cyklu:

Muzyczna Podróż w czasie to cykl koncertów, w którym prezentujemy dzieła najwybitniejszych kompozytorów poszczególnych epok – od renesansu do współczesności. To oprócz koncertu rozmowa o muzyce klasycznej, stylistyce poszczególnych gatunków, tendencjach panujących w każdej z epok. Zaproszeni goście specjalizują się w wykonywaniu muzyki charakterystycznej dla danego gatunku i stylu. Poprzez ubiór i instrumenty starają się jak najwierniej oddać ducha danej epoki.

Kuratorka cyklu:

Magdalena Żelazko – pianistka, organistka, muzykolog. Od ośmiu lat chórzystka w Chórze KUL. Specjalizuje się w grze na organach oraz w dyrygenturze chóralnej. Zafascynowana muzyką organową francuskiego romantyzmu.

wstęp wolny!

Cykl koncertów „Muzyczna Podróż w czasie” jest objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.

logowki