Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930EC

MAJA KLESZCZ i KWARTET PROWINCJONALNY

25/06/2017, godz. 19:00    

kleszcz1W ramach cyklu „Peryferia” zapraszamy na niezwykły koncert Mai Kleszcz i Kwartetu Prowincjonalnego!

Multimedialny koncert oraz płyta Mai Kleszcz i Kwartetu Prowincjonalnego dedykowany Jerzemu Dudzie-Graczowi to dzieło unikalne. Na koncert składają się utwory skomponowane przez Maję Kleszcz do wyjątkowych tekstów Agaty Dudy-Gracz, która specjalnie na tę okoliczność wybrała obrazy ojca, które opowiedziały jej wyśpiewane potem przez Maję historie. Każdy utwór to wyprawa do wnętrza kolejnego obrazu to kolejna narracja, kolejna emocja, opisana słowami i muzyką.

Uwagę zwraca również „Kwartet Prowincjonalny” (M. Kleszcz/W. Krzak/M. Maślanka/B. Pałyga) – zespół stworzony specjalnie dla tego projektu, wykonujący muzykę na tradycyjnych instrumentach polskich czy dawnych (np. suka, cymbały, skrzypce, wiolonczela, fidel, baraban, gitara barokowa). I choć kompozycje Mai Kleszcz nie nawiązują bezpośrednio tylko do muzyki tradycyjnej, to taki a nie inny dobór instrumentów jest zabiegiem celowym, tak aby również brzmieniowo zbliżyć się do klimatu obrazów malarza, dla którego wszystko co „prowincjonalne” było tak bliskie sercu. Na płycie znajduje się również jeden utwór autorstwa Kazimierza Grześkowiaka, który, jak być może nie wszyscy wiedzą, był odkrywcą malarstwa Dudy-Gracza.

Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) – artysta zaliczany do panteonu najważniejszych Polskich malarzy XX wieku, którego prace znajdują się w kolekcjach w Polsce (min. Muzeum Narodowe) czy poza granicami kraju (Uffizi, Florencja/ Luwr, Paryż / Muzeum Puszkina, Moskwa/ Kolekcje Watykańskie).  Autor dzieł przesiąkniętych „tutejszością”, na którą patrzył z właściwą sobie czułością, ale iostrym i inteligentnym krytycyzmem. Jak sam pisał o sobie:

„Urodziłem się w Częstochowie, mieszkam na Śląsku, maluje wyłącznie w Polsce, bo jestem człowiekiem chorym na Polskę. Mogę żyć i pracować tylko tutaj. Gdzieś na świecie najpewniej zgłupiałbym do reszty, zmarniał i wreszcie umarł z tęsknoty”.

Sztuka Jerzego Dudy-Gracza, mistrzowska technicznie, przepojona krajobrazami i miejscami wydawałoby się codziennymi, lecz nie dajmy się zwieść. To wyimaginowana Polska ze snu o dworku szlacheckim, wiejskich dechach czy prowincjonalnych miasteczkach. Rzeczywistość tą zamieszkują ludzie, duchy i zjawy ze swoimi przywarami, marzeniami, ułomnościami, które malarz widział, piętnował i kochał. Czy to w Golgocie namalowanej w klasztorze na Jasnej Górze, czy cyklu dedykowanym Chopinowi, czy obrazach prowincjonalnych – pisał pędzlem swoją wizję miejsca dla niego najważniejszego.

„Czuję się spadkobiercą tradycji i postaw moich Rodziców, Babek i Dziadków. Cząstką polskiej kultury, obyczaju i wiary, będąc też dziedzicem polskich grzechów: głupoty, nieżyczliwości, prywaty, zawiści, obłudy i kompleksów”.

Obcowanie ze sztuką Jerzego Dudy-Gracza to czytanie wielkiej i skomplikowanej księgi naszej codzienności.

O cyklu „Peryferia”

Węglin znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od jego zgiełku i pośpiechu, a bliżej przyrody. Nadaje to dzielnicy inny rytm, sprzyjający spotkaniom i rozmowom. W ramach muzycznego Cyklu „Peryferia” prezentujemy działania i twórców, którzy omijają centrum, zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i mentalnym. Artystów, którzy mają duży wpływ na oficjalne nurty muzyki jednocześnie pozostając na ich uboczu. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu „Peryferia” jest Sławomir Księżniak, Dyrektor DDK „Węglin”.

Bilety:

20 zł – pełnopłatny

15 zł – ulgowy: uczniowie, studenci

10 zł – Seniorzy

Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu koncertu na godzinę przed wydarzeniem.