Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC

Wieczne Czytanie / Czechowicz

18/03/2017, godz. 17:00    

czechowicz_jun1aSerdecznie zapraszamy na spotkanie z cyklu „Wieczne Czytanie”, którego bohaterem będzie Józef Czechowicz i jego twórczość.

Józef Czechowicz – poeta z Lublina i poeta Lublina, awangardzista i katastrofista, który jednocześnie jest kojarzony z sielskim obrazami wsi i prowincji. Warto zadać pytanie – w jaki sposób w jego twórczości i biografii spotyka się doświadczenie nowoczesności z ucieczką w „rajską dziedzinę ułudy” o romantycznej jeszcze proweniencji. Pytajmy o to, jakiego Czechowicza chcemy w Lublinie znać i (przepraszam za brzydkie słowo) promować – tego trudnego, wewnętrznie powikłanego, pełnego lęków, zagubionego w przyśpieszającym wciąż świecie nowych technologii, idei i ideologii, a może autora sugestywnych „obrazków z prowincji”, usypiającego nas w monotonnym rytmie wizji kresowych krajobrazów, piszącego o „Lublinie, który nad łąką przysiadł”. Bez względu na to, jaką odpowiedź wybierzemy – czytajmy Czechowicza, najlepiej wiecznie.

Irena Jun – aktorka warszawskiego Teatru Studio. Wykładowca Akademii Teatralnej. Wybitna monodramistka i reżyser. Prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun. Grała w spektaklach Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. Jej wielokrotnie nagradzane monodramy znane są w całej Polsce i za granicą. Wielokrotnie grała w Lublinie prezentując swoje spektakle na podstawie twórczości A. Mickiewicza, C. K. Norwida, W. Gombrowicza, W. Szymborskiej czy J. Tischnera. W wydanej w USA książce pt. „Women in Beckett” uznana została za jedną z najlepszych wykonawczyń ról beckettowskich na świecie. Bohaterka książki Ewy Bułhak „SZUKANIE MONOLOGU. O teatrze Ireny Jun”. Odznaczona Złotym Medalem – Gloria Artis „Zasłużony Kulturze Polskiej”, a ostatnio Splendorem Splendorów – nagrodą Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.

Oprawa wizualna – Ludomir Franczak

Konsultacja literacka – dr Jarosław Cymerman – adiunkt w Zakładzie Teatrologii Instytutu Filologii Polskiej UMCS, kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, teatrolog i literaturoznawca.

 

WIECZNE CZYTANIE

Cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy poezję czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że wiersze czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich wieczne czytanie. Te spotkania będą dedykowane i przygotowane dla poetów, których nie ma. Oby się od tego w grobie nie przewrócili. Kurator cyklu – Mateusz Nowak.

Bilety:

10 zł – normalny

5 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)

Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem.

Partnerem cyklu „Wieczne Czytanie” w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin jest Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

MC logo Muzeum Lubelskie na Zamku