Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Grudzień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

WIECZNE CZYTANIE / ANNA ZE STANISŁAWSKICH ZBĄSKA

18/12/2017, godz. 18:00    

seniuk1(1)Gościem czternastego „Wiecznego Czytania”, cyklu, który w tym roku dedykujemy autorom związanym z Lublinem, będzie Anna Seniuk. W jej interpretacji usłyszymy wybrane fragmenty poematu „Transakcya albo opisanie życia jednej sieroty” Anny ze Stanisławskich Zbąskiej.

Anna ze Stanisławskich Zbąska szlachcianka, poetka epoki baroku. Poemat „Transakcya…” nazywany jest przez Aleksandra Brucknera „najdawniejszym romansem obyczajowym polskim”. Autorka dochodząc swych praw, osobiście stawała przed Trybunałem Lubelskim, co było wówczas wydarzeniem bez precedensu. Swój znaczny majątek przeznaczyła na cele dobroczynne. W roku 1685 wydała poemat „Transakcya abo opisanie całego życia jednej sieroty”. Na utwór składa się 77 – nazwanych tak – trenów o budowie stroficznej. Jest to poetycka autobiografia. Własne życie przedstawia autorka jako pasmo nieszczęść, określając się w podtytule jako „sierota”, prześladowana przez los i mężczyzn. Utwór o języku klarownym, lecz kolokwialnym, w tonacji obfitej gawędy, rymowany niestarannie, jest przykładem „pisarstwa tożsamości”. „Transakcya…” jest wyznaniem własnych udręk oraz epickim obrazem obyczajów. Zawiera obserwacje psychologiczne, sięgające psychopatologii życia seksualnego (mąż, który woli onanizm od współżycia z niezaspokojoną seksualnie żoną). Plastyczne portrety mężów, zwłaszcza pierwszego (sadysty), czynią z poematu przykład barokowego psychologizmu.

Anna Seniuk – na stałe związana z Teatrem Narodowym. Absolwentka krakowskiej PWST. Aktorka Starego Teatru w Krakowie i warszawskich teatrów: Ateneum, Powszechnego i Polskiego. Współpracowała z teatrami warszawskimi: Sceną Prezentacje, Wielkim, Kwadrat, na Woli, Mazowieckim Teatrem Muzycznym, a także z Teatrem Ludowym w Krakowie, poznańską Sceną na Piętrze, Teatrem Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Lubuskim Teatrem im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze i Teatrem im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Profesor warszawskiej Akademii Teatralnej. Laureatka nagrody przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizja” za kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Laureatka Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę tytułową w Moralności pani Dulskiej Zapolskiej w reżyserii Tomasza Zygadły w Teatrze Telewizji. Uhonorowana Wielkim Splendorem – nagrodą Teatru Polskiego Radia, Złotym Mikrofonem, nagrodą za kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia oraz adaptację i reżyserię spektakli radiowych – Balladyny Słowackiego i Pchły Szachrajki Brzechwy. Laureatka nagród Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie: Wielkiej Nagrody Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej oraz nagrody za wybitne kreacje aktorskie w przedstawieniach telewizyjnych: Branczu autorstwa i w reżyserii Juliusza Machulskiego i Miłości na Krymie Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego oraz Udręce życia Levina w reżyserii Jana Englerta. (źródło: narodowy.pl)

Oprawa wizualna – Ludomir Franczak

Konsultacja literacka – dr Jarosław Cymerman – adiunkt w Zakładzie Teatrologii Instytutu Filologii Polskiej UMCS, kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, teatrolog i literaturoznawca.

WIECZNE CZYTANIE

Cykl spotkań „Wieczne Czytanie” to propozycja dla tych, którzy literaturę czytają, ale i dla tych, którzy są do niej nieprzekonani. Dla jej koneserów i wrogów. Jej miłośników i tych, którzy pozostają na nią obojętni. Z przekonaniem, że teksty czytane głośno mogą pobudzać wyobraźnię, prowokować do refleksji i wywoływać uczucie, zapraszamy na ich wieczne czytanie. Te spotkania będą dedykowane i przygotowane dla autorów, których nie ma. Oby się od tego w grobie nie przewrócili. Dotychczas „wiecznie czytaliśmy” poezję Bolesława Leśmiana – Sandra Korzeniak, Stanisława Młodożeńca – Przemysław Stippa, Wisławy Szymborskiej i Józefa Czechowicza – Irena Jun, Tadeusza Różewicza i Tadeusza Nowaka – Maria Peszek, Ks. Janusza Pasierba – Maja Komorowska. W ramach cyklu prezentowane były również utwory Cypriana Kamila Norwida – Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Witkacego – Jan Peszek, Antoniego Słonimskiego i Juliana Tuwima – Beata Fudalej oraz „Ballady” Adama Mickiewicza w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak. Tytuł cyklu – Sylwia Wójcik.

Bilety:

10 zł – normalny

5 zł – ulgowy (uczniowie, studenci, Seniorzy)

Bilety do nabycia w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin” lub w dniu spotkania na godzinę przed wydarzeniem.

Rezerwacje biletów – 81 466 59 14

UWAGA! Wszystkie bilety zostały wyprzedane.

Partnerem cyklu „Wieczne Czytanie” w roku Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin jest Oddział Literacki im. Józefa Czechowicza Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

MC logo Muzeum Lubelskie na Zamku