Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Styczeń 2016
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

SPIS TREŚCI / TO, CO NAJWAŻNIEJSZE

23/01/2016, godz. 17:00    

Irena Jun, Stanisław Brudny, 23.01.2016-banner kwadratowy

Po trzech latach od inauguracji Cyklu „Spis Treści” przez Irenę Jun, zapraszamy na wyjątkowe, jubileuszowe spotkanie. Oprócz Pani Ireny gościć będziemy również jej wieloletniego przyjaciela i partnera scenicznych działań – Stanisława Brudnego.

Nasi Goście podzielą się swoimi literackimi „spisami treści”. W wykonaniu Ireny Jun usłyszymy teksty Tadeusza Różewicza, fragmenty „Duszyczki” i wiersze. Stanisław Brudny przywoła fragmenty prozy Bohumiła Hrabala. Druga część spotkania będzie rozmową o książce „To, co najważniejsze” Remigiusza Grzeli, której bohaterami są właśnie nasi Goście. Rozmowę poprowadzi Mateusz Nowak.

Irena Jun – aktorka warszawskiego Teatru Studio. Wykładowca Akademii Teatralnej. Wybitna monodramistka i reżyser. Prowadzi Jednoosobowy Teatr Poezji Ireny Jun. Grała w spektaklach Józefa Szajny i Jerzego Grzegorzewskiego. Jej wielokrotnie nagradzane monodramy znane są w całej Polsce i za granicą. Wielokrotnie grała w Lublinie prezentując swoje spektakle na podstawie twórczości A. Mickiewicza, C. K. Norwida, W. Gombrowicza, W. Szymborskiej czy J. Tischnera. W wydanej w USA książce pt. „Women in Beckett” uznana została za jedną z najlepszych wykonawczyń ról beckettowskich na świecie. Bohaterka książki Ewy Bułhak „SZUKANIE MONOLOGU. O teatrze Ireny Jun”. Odznaczona Złotym Medalem – Gloria Artis „Zasłużony Kulturze Polskiej”, a ostatnio Splendorem Splendorów – nagrodą Teatru Polskiego Radia za całokształt twórczości.

Stanisław Brudny – aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. Na stałe związany z warszawskim Teatrem Studio. Wielokrotnie nagradzany za swą twórczość aktorską, miedzy innymi nagrodą Teatru Polskiego Radia „Splendorem Splendorów”.

To, co najważniejsze Remigiusza Grzeli jest książką wyjątkową nie tylko dla znawców teatru. Podwójny portret – Ireny Jun i Stanisława Brudnego – to opowieść, która swoją rozpiętością sięga czasów przedwojennych do aktualnej współczesności. Z różnych powodów zdecydowali się wejść na drogę sztuki aktorskiej i różny przebieg miały ich dalsze losy. Jednak w pewnym momencie ścieżki te przecięły się za sprawą Józefa Szajny właśnie tu, na placu Defilad. Oboje przyjęli zaproszenie reżysera, którego spektakle poznał cały świat. W sposób naturalny ich opowieści stają się również historią Teatru Studio. Z własnych perspektyw opisują zmiany, jakie przechodziła scena na placu Defilad za sprawą kolejnych dyrektorów: od Szajny, przez Grzegorzewskiego a skończywszy na Glińskiej. Chociaż mieli okazję niejednokrotnie współpracować przy tych samych spektaklach, ich podejście do aktorstwa zdaje się być skrajnie różne. Irena Jun jest poetką słowa, artystką-filozofką, która swoją pamięcią ogarnia zasób pokaźnej biblioteki. Z kolei Stanisław Brudny nieustannie podkreśla, że jest rzemieślnikiem: fundamentem sztuki ma być rzetelny warsztat, który nabywa się przez praktykę. Jednak To, co najważniejsze dotyczy również życia pozascenicznego. Historia Ireny Jun zaczyna się w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej. Niepewne czasy zmusiły jej rodzinę do nieustannych podróży, które znacząco wpłynęły na dalsze losy artystki. Szczegółowy portret rodzinny, sięgający pokolenia dziadków aktorki, pozwala zrozumieć, w jaki sposób najbliżsi ukształtowali jej wyjątkowe spojrzenie na świat. Jeden z najważniejszych dla siebie wierszy Bema pamięci żałobny rapsod poznała dzięki matce. Do dziś się z nim nie rozstaje. Z kolei opowieść Stanisława Brudnego rozpoczyna się w przedwojennym Pilznie, które atmosferą przypomina świat Bohumila Hrabala. Aktor zresztą wspomina, że literatura czeska ma dla niego szczególne znacznie zarówno z powodów artystycznych, jak i osobistych. W swoim wywiadzie Brudny przywołuje wiele historii związanych z zagranicznymi podróżami, które niekiedy przybierają charakter przygodowo-sensacyjny, co może stanowić niespodziankę w przypadku aktora słynącego z niezwykle ciepłego i spokojnego usposobienia. Portrety aktorów obejmują również ich małżonków – kochających, pełnych wsparcia i zrozumienia partnerów życiowej i artystycznej drogi. Ponadto w ich opowieściach zostaje przywołanych wiele znaczących postaci polskiej kultury: od Wisławy Szymborskiej przez Mariusza Trelińskiego kończąc na Władysławie Pasikowskim. Remigiusz Grzela zaprasza nas w intymny świat dwójki  niezwykle barwnych postaci, których historie dostarczą czytelnikom wielu powodów do uśmiechu, refleksji i wzruszeń (źródło: teatrstudio.pl)

Cykl „Spis Treści” to zaproszenie do wspólnego słuchania i rozmawiania o literaturze. Gośćmi spotkań są ludzie sceny, którzy opowiadają i prezentują swój literacki „spis treści”. Utwory im bliskie, ważne dla ich osobistej i artystycznej biografii. Stałym elementem spotkań jest również opowieść o literaturze i jej wpływie na życie zaproszonego gościa. Do tej pory swoimi literackimi „spisami treści” dzielili się: Irena Jun, Stanisława Celińska, Jan Peszek, Jarosław Zoń, Urszula Pietrzak, Mirella Rogoza-Biel, Wioletta Tomica, Beata Fudalej, Natalia Sikora, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Katarzyna Groniec, Agnieszka Glińska, Dorota Segda, Bogusław Byrski, Grażyna Szapołowska, Marcin Bosak, Joanna Szczepkowska, Ewa Skibińska, Ewa Konstancja Bułhak, Maja Komorowska, Dorota Landowska. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.

Książkę „To, co najważniejsze” będzie można zakupić w dniu spotkania w promocyjnej cenie 25 zł.

Bilety – 5 zł. Bilety do kupienia na godzinę przed wydarzeniem oraz w godzinach otwarcia Kasy DDK „Węglin”.