Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Listopad 2013
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Agnieszka Glińska w przestrzeni tekstu

24/11/2013, godz. 17:00    

Gościem kolejnego spotkania w ramach Cyklu „Spis Treści” będzie reżyserka i aktorka, Agnieszka Glińska. Dyrektor artystyczna stołecznego Teatru Studio. Za swoje realizacje teatralne wielokrotnie nagradzana najważniejszymi nagrodami teatralnymi w Polsce. Wyreżyserowała około sześćdziesiąt spektakli teatralnych i realizacji teatru telewizji. Adaptatorka twórczości Antoniego Czechowa (m.in.: „Mewa” w Teatrze Narodowym, „Sztuka bez tytułu” w Teatrze Współczesnym”) i tekstów współczesnych (m.in.: „Iluzje” Iwana Wyrypajewa, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” Petra Zelenki).

W swych inscenizacjach nie boi się wyzwania, jakim jest pobudzenie widza do wysiłku intelektualnego i refleksji emocjonalnej. Świadomie prowadząc aktorów między wierszami podejmowanych tekstów, buduje przestrzenie głębokiej psychologicznej prawdy i wtajemniczenie w naturę opisywanych rzeczy. Teksty znane interpretuje na nowo. Bynajmniej nie szukając w nich sposobu na zszokowanie widza bezsensem i nadmiarem inscenizacyjnym. Sztuki realizowane przez Agnieszkę Glińską brzmią na scenie współcześnie i prawdziwie, tak jak współcześnie i prawdziwi są ludzie, którzy te sztuki tworzą i oglądają.

Jej literacki „spis treści”, jakim podzieli się w DDK „Węglin” to przede wszystkim przestrzenie prozy. Usłyszymy fragmenty opowiadań Antoniego Czechowa, tekstów Astrid Lindgren i Martina Bubera oraz fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY! WSTĘP WOLNY!

 

O Cyklu:

„SPIS TREŚCI” to zaproszenie do wspólnego słuchania i rozmawiania o literaturze. Raz w miesiącu, jedno popołudnie wypełnia  pasja do literatury i wartość słowa mówionego. Gośćmi spotkań są aktorzy, pisarze, twórcy teatralni i filmowi, muzycy, dziennikarze, którzy opowiadają i prezentują swój literacki „spis treści”. Utwory im bliskie, ważne dla ich osobistej i artystycznej biografii. Stałym elementem spotkań jest również rozmowa o literaturze i jej wpływie na życie zaproszonego gościa. Pomysłodawcą i kuratorem cyklu jest Mateusz Nowak.