Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Styczeń 2019
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031EC

Witaj smutku

31/01/2019, godz. 18:00    

W ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-Literacje” zapraszamy na pokaz filmu Witaj smutku według powieści Françoise Sagan pod tym samym tytułem.

Powieść 18-letniej Françoise Sagan została wydana w 1954 roku. Książka znajduje się na liście 100 książek XX wieku według „Le Monde”.W Polsce mówiło się o autorce Saganka (podobnie jak o jej rówieśnicy Brigitte Bardot – Bardotka). Ale nie oznacza to, że jest to wybitna powieść. Raczej dobry znak swoich czasów. Tadeusz Nyczek napisał, wskazując na jej ówczesną skandaliczność: „Dziś ta niewielka książeczka jest głównie dowodem na nieprawdopodobne przyspieszenie obyczajowe, jakiemu uległ nasz cywilizowany światek”. Tytuł zaczerpnięty został z wiersza Paula Éluarda, który zaczyna się wersem „Adieu tristesse / Bonjour tristesse…”.  17-letnia Cécile spędza wakacje w willi na francuskiej Riwierze ze swoim ojcem Raymondem i jego kochanką Elsą Mackenbourg. Ojciec jest uwodzicielem i amoralnym człowiekiem, mającym za sobą wiele romansów, który swoje flirty usprawiedliwia, cytując Oscara Wilde: „grzech to jedyna nuta żywego koloru, która utrzymuje się we współczesnym świecie.” Gdy Elsa przyjeżdża do willi spędzić lato z Raymondem, dla Cécile szybko staje się jasne, że jest jego kolejną kochanką, która nie ma znaczenia. Gdy do willi zagląda wyrafinowana przyjaciółka ojca Anne – wyemancypowana córka podejmuje ryzykowną i nieodpowiedzialną towarzyską grę. Sukces powieści był ogromny w USA stąd i hollywoodzka adaptacja pojawiła się już w roku 1958. Obraz Premingera jest lepszy od powieści. Znakomicie oddaje nastroje Europy Zachodniej lat 50., kiedy obyczajowa rozwiązłość szła w parze z konsumpcyjnym nastawieniem do życia i stopniowym rozluźnieniem więzi społecznych. Emigrant z Europy rozumie swój dekadencki kontynent i z ironią niedostępna – w sumie naiwnej pisarce – opowiada o snobistycznych aspiracjach elity. Atut filmu to znakomite kreacje Kerr, Nivena, ale nade wszystko dziewczyny, która wcześniej zagrała u Premingera Joannę D’Arc. W ekranizacji „Witaj smutku” wcieliła się w rolę Cecile – uważanej za alter-ego pisarki. Aktorka, muza Nowej Fali, skandalistka, na miarę pisarki, Jean Seberg była wówczas jeszcze przed „Do utraty tchu” Godarda i przed swoją subwersywną obyczajową i polityczną działalnością. Warto pamiętać, że swą legendę i karierę Seberg zawdzięcza w dużej mierze Otto Premingerowi, który wypatrzył ją w amatorskim teatrze studenckim i z miejsca zaangażował do głównej roli w „Świętej Joannie” (1957) według Shawa, a rok później powierzył jej postać osamotnionej i demonicznej nastolatki w naszej ekranizacji.

Reżyseria – Otto Preminger

Obsada: Jean Seberg, David Niven, Deborah Kerr i inni

Czas trwania 1 godz. 34 min.

Wstęp wolny!

Kurator cykludr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Więcej informacji na temat cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”