Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Grudzień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

„Tylko aniołowie mają skrzydła” Howard Hawks

15/12/2016, godz. 19:00    

 aniolowie1Tylko aniołowie mają skrzydła” (Only Angels Have Wings, USA 1939, 121 min.)

reżyseria – Howard Hawks

scenariusz – Jules Furthman

obsada: Cary Grant (Geoff carter), Rita Hayworth (Judy McPerson), Thomas Mitchell (Kid Dabb), Don Barry (tex Gordon)

Na miłośników kina, ale też miłośników historii techniki filmowej i w końcu miłośników lotnictwa, czeka kolejna propozycja cyklu Cary Granta. Będzie to obraz „Tylko aniołowie mają skrzydła” w reżyserii Howarda Hawksa. Powstały w 1939 roku film przedstawia losy grupy pilotów pocztowych z Ekwadoru. W odizolowanym południowoamerykańskim porcie handlowym, zarządca firmy transportującej frachtem powietrznym jest zmuszony narażać życie swoich pilotów w celu zdobycia ważnego kontraktu. Odważni amerykańscy lotnicy na szybkich samolotach starają się z całych sił zarobić pieniądze w pocztowych liniach lotniczych Geoffa Cartera (Cary Grant). Zgrany kolektyw rozlokowuje się na jednym z lotnisk Peru. Oprócz pracy wybuchają tutaj ludzkie i miłosne namiętności. Sławnej trójce najlepszych pilotów podoba się piękna Bonnie (w tej roli Jean Arthur), ale ona jest zakochana w Geoffie, który oddany lotnictwu początkowo nawet nie zauważa dziewczyny… Nie brakuje w filmie emocjonujących i eksperymentalnych wówczas scen lotniczych, które zasłużyły na nominację do przyznawanego wówczas po raz pierwszy Oscara za efekty specjalne. Jednak głównym walorem filmu jest wniknięcie w społeczno-psychologiczną stronę wykonywania trudnej i niebezpiecznej pracy lotników. Ogromne ryzyko, konieczność podejmowania decyzji, od których zależy życie ich samych i kolegów – to codzienność, z którą muszą sobie radzić piloci. Jednak nawet wtedy, gdy przychodzi im płacić wysoką cenę za swoje wybory, nie jest ona w stanie zniszczyć ich miłości do latania.

AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – CARY GRANT

Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych przy DDK „Węglin” w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na swój siódmy, tematyczny cykl kina klasycznego – Cary Grant.

Cary Grant (1904-1986). Archetyp Filmowego Amanta w najlepszym kinie gatunków (filmy obejmują lata 30’- 60’ XX wieku). Cary, a właściwie Archibald Alec Leach to angielski aktor z Bristolu pracujący w Hollywood, który swoim brytyjskim akcentem, manierami, niepowtarzalnym wdziękiem i słynną autoironią, uwiódł widzów z całego świata na kilka dekad. Aktor reżyserowany przez największych mistrzów Hollywoodu: Cukor, McCarey, Hawks, Stevens, Hitchcock, Capra, Mankiewicz, Donen. Największemu „Czarusiowi” w dziejach kina partnerują największe Gwiazdy swoich czasów: Mae West, Marylin Monroe, Ginger Rogers, Sophia Loren, Ingrid Bergman, Katherine Hepburn, Audrey Hepburn.

wstęp wolny!