Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Październik 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031EC

Tortilla Flat

04/10/2018, godz. 18:00    

W ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-Literacje” zapraszamy na pokaz filmu „Tortilla Flat” według powieści Johna Steinbecka pod tym samym tytułem!

Reżyser dwóch legendarnych obrazów Hollywoodu „Przeminęło z wiatrem” i „Czarnoksiężnika z Oz”, obydwu z 1939, zrealizował „Tortilla…” jako zdecydowanie bardziej osobisty i kameralny obraz. Tymczasem sowizdrzalska komediowa adaptacja pikarejskiego społecznego utworu Steinbecka nie ucieszyła pisarza. Mamy tutaj jedną z pierwszych tak wyraźnych rozminięć się intencji literackich i filmowych. Wielki amerykański prozaik uznał niefrasobliwą ekranizację za niemal moralną zdradę w stosunku do ludzi, którzy powierzyli mu swoje dramatyczne, a zarazem groteskowe życiowe historie. Nie miał chyba racji – zważywszy na zupełnie inny język, jakim posługuje się kino. W skrócie rzecz opowiada o wzajemnej empatii zwykłych ludzi poturbowanych przez los. Na amerykańsko-meksykańskim wielokulturowym pograniczu Danny odziedziczył dwa domy, więc Pilon i jego leniwi, zabiedzeni przyjaciele wprowadzają się do nich. Jeden z nich, Pirat, oszczędza pieniądze, które Pilon ma nadzieję mu ukraść, do czasu gdy sam nie zrozumie, że Pirat zbiera je na złoty świecznik w zamiarze ofiarowany św. Franciszkowi. Kiedy jeden z domów płonie, a Danny jest ranny, Pilon robi wszystko, by polepszyć egzystencję przyjaciela. Film jest świetny w swojej komediowo-obyczajowej kategorii. Umiejętnie wyzyskuje literacką narrację – pozostawiając jednak literackość na boku ekranowego doświadczenia. Filmowość polega tutaj na dynamice montażu i umiejętności wykorzystania charakterystycznych aktorów. Szczególnie dobrze wypadają w komediowych rolach Garfield i Tracy. Wielką ozdobą filmu jest najpiękniejsza aktorka europejskiego filmu ze szczęśliwej jeszcze ery przednazistowskiej – Hedy Lamarr. Dzisiaj niemal zupełnie zapomniany obraz warto ponownie obejrzeć jako świadectwo swojej epoki.

Reżyseria – Victor Fleming

Scenariusz: John Lee Mahin, Benjamin Glazer

Obsada: Spencer Tracy (Pilon), Hedy Lamarr (Dolores), John Garfield (Danny) i inni.

Czas trwania 1 godz. 45 min.

Wstęp wolny!

Kurator cykludr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Więcej informacji na temat cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”

Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.