Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Marzec 2019
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Elmer Gantry

28/03/2019, godz. 18:00    

W ramach cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-Literacje” zapraszamy na pokaz filmu Elmer Gantry według powieści Sinclaira Lewisa pod tym samym tytułem.

„Zawsze jestem wdzięczny za to, że zostałem wyszkolony w dziedzinie szybkiego pisania opowiadań w gazetach, ponieważ podczas ponieważ podczas pracy nad scenariuszem potrafię sobie uświadomić, co jest warte uwagi i co jest w nim nieistotne”.

Richard Brooks

To był pierwszy w pełni autorski film Brooksa. Film, który wymyślił jako swój atak na konserwatywne społeczeństwo. Dostał Oscara za scenariusz filmu. Burt Lancaster i Shirley Jones dostali Oscary za swoje role. Historia Elmera Gantry zachwyciła krytykę filmową, choć nie był to spektakularny przebój kasowy. Główny bohater jest sprawnym gadułą i pijakiem, dlatego sprawdza się jako komiwojażer, który zawsze ma na podorędziu niecodzienną historię i pełną flaszkę, by zabawić zarówno kumpli, jak i klientów. Ulega fascynacji charyzmatyczną siostrą Sharon Falconer, świecką kaznodziejką, której mroczne nauczania przyciągają tłumy. Gantry wykorzystuje swoje własne umiejętności i wiedzę czerpaną z biblii, aby stać się nieodzowną częścią wystąpień siostry Sharon. Ale dogania go jego przeszłość, m.in. w postaci Lulu Bains – prostytutki… Powieść Sinclaira Lewisa przedstawia życie Elmera Gantry w trzech fazach: jego studenckie lata i wczesne lata jako kaznodziei baptystów, jego starania, by zostać asystentem ewangelistki Sharon Falconer i w końcu jego karierę jako pastora metodystów. Obłudny, w sumie niemądry, niepoprawny kłamca, który uwodzi ludzi, bo zrobi wszystko, by wywindować swoją pozycję społeczną, by móc bezkarnie oddawać się przyjemnościom. Taki człowiek staje się narodowym wcieleniem pobożności. Lewis z sekularnych pozycji atakuje zorganizowane religie, ale także społeczeństwo, w którym ludzie ślepo podążają za samozwańczymi moralistami egotykami. Nikt nie uchyla się od zjadliwego osądu Lewisa, a triumf Gantry’ego nad prawdą sugeruje, że autor nie widział nadziei dla przyszłości nowoczesnej duchowości i chyba niewiele się pomylił.

Reżyseria – Richard Brooks

Obsada: Burt Lancaster, Jean Simmons, Arthur Kennedy i inni

Czas trwania 2 godz. 26 min.

Wstęp wolny!

Kurator cykludr hab. Rafał Szczerbakiewicz

Więcej informacji na temat cyklu „Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Trans-literacje”