W ramach cyklu Akademii Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Europejki zapraszamy na pokaz filmu Duma z udziałem Sophii Loren w filmie Stanleya Kramera.
To nie jest jeszcze Stanley Kramer, który był ważnym głosem zaangażowanego Hollywoodu. Ale warto też zobaczyć jego filmową wprawkę w popularnym w klasycznym Hollywoodzie, gatunku giganta historycznego. Ten epicki fresk przygodowy opowiada o wytrwałym oporze Hiszpanów w wojnie obronnej przed francuską agresją wojsk Napoleona w imperialnym marszu po Europie. Losy wielkiego działa, być może w swej epoce największe na świecie, pokazywane są z perspektywy grupy prostych hiszpańskich lojalistów stawiających opór inwazji. Pomoc brytyjskiego porucznika może umożliwić wykorzystanie armaty przeciw Francuzom. Szkoda, że ta opowieść jest tak błaha w warstwie scenariuszowej. Skądinąd wiemy z polskiej literatury jak dramatyczna i brutalna była hiszpańska kampania Napoleona. Filmowy spektakl jest tutaj czysto ludyczny: pełen akcji, scen walk, spektakularnego krajobrazu i inscenizacyjnego rozmachu. Oddziałami lojalistycznej partyzantki hiszpańskiej dowodzi niepiśmienny chłop o imieniu Miguel (Frank Sinatra zastąpił w tej roli Marlona Brando). Brytyjski oficer o imieniu Anthony (Gary Grant) pomaga partyzantom, a przy okazji zakochuje się w pięknej i gorącej Juanie (Sophia Loren w swojej pierwszej anglojęzycznej roli otrzymała niebagatelne wówczas 200 000 $ za pracę przy tej produkcji). Film ani przez moment nie aspiruje do powagi czy historycznej wiarygodności. Jest celowo naiwny i schematyczny. Apeluje do nas swą malowniczą epickością, ekscytującym romansem, spektakularnymi batalistycznym scenami. Na ogół ambitny i ciekawy w swoich rolach Frank Sinatra – tutaj jako Hiszpan – jest fatalnym wyborem obsadowym. Nie umiał się odnaleźć w zgiełkliwym otoczeniu historycznego fresku. Zdecydowanie lepszy jest jak zwykle autoironiczny w portretowaniu Anglików Cary Grant. Tym bardziej, że miał okazję zagrać na planie z kobietą, którą ubóstwiał i o której marzył – ze zmysłową Sophią Loren. To ona jest obsadowym atutem jako zbuntowana, pełna temperamentu dziewczyna z hiszpańskiego południa. Oglądamy ten film z przyjemnością właściwie tylko dla niej – wiedząc i rozumiejąc, że otwiera on przed europejską gwiazdą długą Hollywoodzką karierę.
Reżyseria — Stanley Kramer
Czas trwania — 2 godz. 5 min.
Wstęp wolny!
Kurator cyklu — dr hab. Rafał Szczerbakiewicz
Więcej informacji na temat cyklu Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych – Europejki
Uprzejmie informujemy, że podczas organizowanych działań Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” wykonuje dokumentację audiowizualną i fotograficzną. Uczestniczki i uczestnicy niewyrażający zgody na publikację wizerunku w celach promocyjnych proszeni są o kontakt z Instytucją.