Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”,  ul. Judyma 2a,  20-716 Lublin    /    telefon: (81) 466 59 10    /    fax: (81) 466 59 11   /   e-mail: info@ddkweglin.pl

DDK Węglin
DDK Czuby Południowe
Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930EC

Cudze chwalicie…

01/06/2017, godz. 19:00    

cudze_chwalicie1Cudze chwalicie…” (The grass is greener, USA 1960, 1 h 44 min.)

obsada: Deborah Kerr & Cary Grant

reżyseria – Stanley Donen

Kurator cykludr hab Rafał Szczerbakiewicz

Opowieść o brytyjskim lordzie, który wynajmuje swój zamek dla turystów. Pewnego dnia jeden z turystów (w tej roli charyzmatyczny Mitchum) zechce odbić jego żonę…
Kończymy dwiema błyskotliwymi komediami wielkiego mistrza Stanleya Donena – zwieńczeniem kariery Granta. W latach 60-tych Cary nie chciał już właściwie grać w Hollywoodzie. Po latach burzliwych romansów, światowej kariery, sukcesów i depresji marzył wyłącznie o ustabilizowanym życiu rodzinnym i dzieciach. Małżeństwa wcześniejsze okazały się przejściowe i nieudane. Marzenia o Sophii Loren całkowitą iluzją. Nawet Hitchcock już nie potrafił namówić Granta na kolejne ekranowe pomysły. Z innej strony ideę by – zgodnie z wolą autora powieści Flemminga – Cary zagrał Jamesa Bonda odrzucił sam aktor uznając, że jest już za stary na taką rolę. Początkowo Cary Grant odrzucił także rolę Victora w filmie Donena i został obsadzony w niej Rex Harrison. Jednakże żona Harrisona poważnie zachorowała i musiał zrezygnować z filmu. Wówczas Cary Grant zgodził się zagrać główną rolę ze względu na przyjaźń z Donenen. I stworzył jedną z najlepszych komediowych ról życia. Po raz drugi po „Niezapomnianym romansie” stworzył też z Deborah Kerr rewelacyjny duet miłosny – pary z dużymi problemami.
Film kręcono w Osterley Park House w Isleworth (hrabstwo Middlesex) oraz w studio Shepperton Studios w Shepperton (hrabstwo Surrey) w Anglii (Wielka Brytania) ma bardzo bliską Cary’emu brytyjską atmosferę.

AKADEMIA ZAPOMNIANYCH ARCYDZIEŁ FILMOWYCH – CARY GRANT

Akademia Zapomnianych Arcydzieł Filmowych przy DDK „Węglin” w Lublinie ma zaszczyt zaprosić na swój siódmy, tematyczny cykl kina klasycznego – Cary Grant.

Cary Grant (1904-1986). Archetyp Filmowego Amanta w najlepszym kinie gatunków (filmy obejmują lata 30’- 60’ XX wieku). Cary, a właściwie Archibald Alec Leach to angielski aktor z Bristolu pracujący w Hollywood, który swoim brytyjskim akcentem, manierami, niepowtarzalnym wdziękiem i słynną autoironią, uwiódł widzów z całego świata na kilka dekad. Aktor reżyserowany przez największych mistrzów Hollywoodu: Cukor, McCarey, Hawks, Stevens, Hitchcock, Capra, Mankiewicz, Donen. Największemu „Czarusiowi” w dziejach kina partnerują największe Gwiazdy swoich czasów: Mae West, Marylin Monroe, Ginger Rogers, Sophia Loren, Ingrid Bergman, Katherine Hepburn, Audrey Hepburn.

wstęp wolny!